Ana Sayfa Dünya, Gündem 13 Aralık 2020

TRUMP DESTEKÇİLERİ ORTALIĞI BİRBİRİNE KATTI

Sol Anti-Faşist Antifa ve Siyah Aktivist Black Power “Siyah Gücü” Güçlerini Birleştirip Neo-Faşist Proud Boys’a Karşı Eylem…

Sol Anti-Faşist Antifa ve Siyah Aktivist Black Power “Siyah Gücü” Güçlerini Birleştirip Neo-Faşist Proud Boys’a Karşı Eylem Yaptı.
WASHINGTON – Washington’da hafta sonu Donald Trump karşıtı göstericilerle çatışan Başkanlık sadık, ikinci bir dönem kazandığı yönündeki temelsiz iddialarını desteklemek için mitinglerden saatler sonra polis memurlarının düzinelerce tutuklanmasına, birkaç bıçaklanmasına ve yaralanmasına yol açtı.

Columbia Bölgesi polisi, saldırıdan silah bulundurmaya ve tutuklamalara ve isyanlara direnmeye kadar çeşitli suçlardan yaklaşık 30 kişiyi tutukladığını söyledi. Şiddet Cumartesi gün batımından sonra patlak verdi.

Polis, şehir merkezinde çıkan bir kavgadan sonra saat 22.00 civarında bıçaklandı. En az bir şüpheli, 29 yaşındaki Washington’lu Phillip Johnson, tehlikeli bir silahla saldırı suçlamasıyla tutuklandı. The Associated Press tarafından alınan bir polis raporu, kurbanlardan en az birinin Johnson’ı bıçaklayan kişi olarak tanımladığını söyledi.

Yetkililer, gösteriler sırasında sekiz polis memurunun da yaralandığını söyledi.
Çoğunlukla maskelenmemiş Trump sadıklarının önceki mitingleri, Seçim Kurulunun Demokrat Joe Biden’i 46. başkan olarak resmen seçmek için toplanmasından sadece iki gün önce bir güç gösterisi olarak tasarlandı. 20 Ocak’ta sona erecek olan Trump, eyalet mahkemeleri ve federal mahkemeler ve Cuma günü Yüksek Mahkeme tarafından reddedilen asılsız dolandırıcılık iddialarına sarılırken itiraz etmeyi reddediyor.

Geçen ay 10.000 ila 15.000 kişiyi başkente çeken Trump yanlısı bir gösteri, Cumartesi akşamı da Trump’ın müttefikleri ile Beyaz Saray yakınlarındaki Black Lives Matter Plaza yakınlarındaki yerel aktivistler arasında dağınık çatışmalarla sona erdi.

Cumartesi günü polis, iki tarafı ayrı tutmak için daha fazla adım atarak, şehir merkezini trafiğe kapattı ve Black Lives Matter Plaza’yı kapattı.

Ancak Cumartesi günkü mitingler, şehir merkezindeki Freedom Plaza’daki biri de dahil olmak üzere, 14 Kasım’dakinden daha küçükken, sokak şiddetini kışkırttığı bilinen neo-faşist bir grup olan Proud Boys’un daha büyük bir bölümünü çekti. Bazıları kasabada yürürken kurşun geçirmez yelekler giymişti.

Grup, profilinin Eylül ayında Trump’ın onlara “geri çekilip hazır ol” demesinin ardından yükseldiğini gördü.

Mitingler sona erdikten sonra, Washington şehir merkezi hızla yüzlerce Proud Boys’tan oluşan kalabalığa dönüştü. sol anti-faşist bir hareket olan Antifa ve yerel Siyah aktivistlerden oluşan Black Power (“Siyah Gücü”) güçlerini birleştirdi; her iki taraf da polis memurlarının akınına uğrayan bir bölgede bir çatışma arıyordu. Alacakaranlık çökerken, bir caddenin zıt taraflarında karşı karşıya geldiler, çok sayıda şehir polisi ve federal Park Polisi, onları ayrı tuttu. (The Associated Press,arkansasonline)
14 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |