Ana Sayfa Dünya, Gündem 29 Haziran 2020

TRUMP İÇİN INTERPOL’E KIRMIZI BÜLTEN BAŞVURUSU YAPILDI

İran, Trump için tutuklama emrini yayınladı, Interpol’den yardım istediAHRAN – Tahran Başsavcısı Ali Alqasi-Mehr, ABD’nin Korgeneral Qassem…

İran, Trump için tutuklama emrini yayınladı, Interpol’den yardım istedi
AHRAN – Tahran Başsavcısı Ali Alqasi-Mehr, ABD’nin Korgeneral Qassem Soleimani suikastı ile bağlantılı olarak 36 kişinin tespit edildiğini söyledi.

ISNA’ya göre, Alqasi-Mehr Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ABD ve diğer ülkelerin siyasi ve askeri makamları da dahil olmak üzere Hac Qassem’in suikastına katılan, işbirliği yapan ve suikast düzenine katılan 36 kişi tespit edildi” dedi.

Yetkili, tutuklama emrinin çıkarılıp Interpol’e duyurulduğunu da sözlerine ekledi. Başsavcı, ABD Başkanı Donald Trump’ın listenin başında olduğunu ve cumhurbaşkanı olarak görevinden sonra bile kovuşturmaya maruz kalacağını açıkladı.

ABD, General Soleimani ve diğerlerini, Bağdat Uluslararası Havalimanı’na yakın bir Ocak ayında yapılan uçak saldırılarında öldürdü.

İran tutuklama emri çıkardı ve Interpol’den ABD Başkanı Donald Trump’ı ve Bağdat’taki üst düzey bir İran generallerini öldüren insansız hava saldırısını gerçekleştirdiğine inandığı düzinelerce kişiden yardım istedi.

Tahran savcısı Ali Alqasimehr Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yarı resmi ISNA haber ajansının haberine göre Trump’ın, 30 Ocak’tan fazla İran’ın General Qassem Soleimani’yi öldüren “katliam ve terör suçlamalarıyla” karşı karşıya kaldığı iddia edilen saldırıyla ilgili olarak suçlandığını söyledi.

Alqasimehr, Trump’tan başka kimseyi tanımamıştı, ancak İran’ın cumhurbaşkanlığı sona erdikten sonra bile kovuşturmaya devam edeceğini vurguladı. Merkezi Lyon, Fransa’da bulunan Interpol, hemen bir yorum talebine yanıt vermedi.

ABD’nin İran elçisi Brian Hook bu hareketi bir “propaganda gösterisi” olarak nitelendirdi. Suudi Arabistan’daki bir basın toplantısında Hook, “Değerlendirmemiz Interpol’un siyasi niteliklere dayanan Kırmızı Bildirimler’e müdahale etmemesi ve yayınlamamasıdır.” Dedi.

“Bu politik bir nitelik. Bunun ulusal güvenlik, uluslararası barış veya istikrarı teşvik etmekle hiçbir ilgisi yok … Kimsenin ciddiye almaması propaganda dublörüydü.” Dedi.

Kırmızı Bülten İAsteği
Alqasimehr, İran’ın Trump ve diğerleri için Interpol tarafından yayınlanan en üst düzey bildirim için “kırmızı bir bildirim” yapılmasını talep ettiğini belirterek, adı geçen bireyin yerini ve tutuklanmasını istiyor.

Kırmızı bir bildirimde, yerel makamlar, talepte bulunan ülke adına tutuklamalar yapıyor. Bildirimler ülkeleri şüphelileri tutuklamaya veya iade etmeye zorlayamaz, ancak hükümet liderlerini olay yerine koyabilir ve şüphelilerin seyahatini sınırlandırabilir.

Bir talep aldıktan sonra, Interpol komite tarafından toplanır ve bilgileri üye devletlerle paylaşıp paylaşmayacağını tartışır. Bazılarının web sitesinde yayınlanmasına rağmen, Interpol’un bildirimlerin hiçbirini herkese açık hale getirme zorunluluğu yoktur.

Interpol, İran’ın bildirimler için bir rehber olarak talebini “siyasi bir nitelikte herhangi bir müdahaleyi veya faaliyeti üstlenmesini” yasakladığı için olası değildir. ABD, Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki Ocak saldırısında Devrim Muhafız Kolordu’nun seferi Kudüs Gücünü denetleyen General Soleimani’yi ve diğerlerini öldürdü.

Suikast, iki ülke arasında gerginlik yaratan aylar süren olayların ardından geldi ve nihayetinde İran’ın Irak’taki Amerikan birliklerini hedef alan balistik bir füze saldırısıyla misilleme yaptığını gördü. (tehrantimes.com – aljazeera.com)
29 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |