Ana Sayfa Dünya, Gündem 8 Temmuz 2020

TÜRKİYE’NİN BM’LERE SURİYE ÖNERİSİNE RUSYA VE ÇİN VETOSU

Rusya ve Çin, BM’nin sınır ötesi yardımın Suriye’ye uzatılmasını veto ettilerİki ülke BM’nin kuzeybatı Suriye’ye yardım sağlamak…

Rusya ve Çin, BM’nin sınır ötesi yardımın Suriye’ye uzatılmasını veto ettiler
İki ülke BM’nin kuzeybatı Suriye’ye yardım sağlamak için Türkiye’den iki sınır geçiş noktasını koruma kararını veto etti.
Rusya ve Çin, BM’nin milyonlarca insanın hayatını kurtarmak için çok önemli olduğunu söylediği Türkiye’den Suriye’ye yardım teslimatlarını genişletmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararını veto ettiler.

Suriye’den Türkiye’ye altı yıl süren BM yardım teslimi onayı Cuma gününe kadar yetkilendirildi. Kalan 13 UNSC üyesi Salı günü Almanya ve Belçika tarafından hazırlanan karar lehine oy kullandı.

Güvenlik Konseyi şimdi, altı ay boyunca yardım erişimi için bir Türk geçişini onaylama amaçlı rakip bir Rus önerisine oy verecek. Koronavirüs pandemisi sırasında, UNSC neredeyse faaliyet gösteriyor, bu da üyelerin taslak kararla oy kullanmak için 24 saatleri olduğu anlamına geliyor.

Salı günü erken saatlerde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, sınır ötesi erişimin “kuzeybatı Suriye’deki sivillerin refahı için hayati önem taşıdığını … Yaşamına bağlı” dedi.

Ocak ayında UNSC, sınır ötesi yardım operasyonunun altı ay boyunca iki Türk geçişinden devam etmesine izin verdi, ancak Rusya ve Çin’in muhalefeti nedeniyle Irak ve Ürdün’den geçiş noktalarını düşürdü.

Salı günkü oylama, Rusya’nın 2011 yılında Suriye savaşının başlangıcından bu yana vetosunu 15. kez kullandı.
New York’tan gelen Al Jazeera’nın diplomatik editörü James Bays, “Altı ay önce neler olduğunu tekrarlıyoruz. Bu noktaya kadar BM’nin yardım teslimine izin verilen dört sınır kapısı vardı.” Dedi .

“Veto’yu Aralık ayında kullandıktan sonra, Rusya bunu iki geçişe indirmeyi başardı” diyen bakan, “mevcut yetkilendirme Cuma günü bitene kadar saatin geçtiğini” söyledi.

‘Aşağılık ve tehlikeli’
Geçen ay, Almanya ve Belçika, Suriye’nin koronavirüsle savaşmasına yardımcı olmak için Irak geçişini altı ay boyunca yeniden açmayı önerdi, ancak yine Rusya ve Çin’in muhalefeti nedeniyle Salı günü oylamaya sunulan taslak karardan kesildi.

Avrupalı ​​bir diplomat anonimlik durumu üzerine “son derece olumsuz bir gelişme” olduğunu söyledi. Diplomat, “Nüfusu daha da boğmak istiyorlar,” diyerek devam etti, “yardım” nüfusa tek bir geçiş noktasından ulaşamıyor. Diplomat, “Sadece bir geçiş noktasında ısrar etmek alaycı ve halkın ihtiyaçlarını karşılamıyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün BM ofisi başkanı Sherine Tadros “geçiş noktalarının sağlanmasının önemini abartmanın imkansız olduğunu” söyledi.
“Milyonlarca Suriyeli için, yemek yemek ve açlıktan ölmek arasındaki fark budur.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Hastaneler için hayat kurtarmak için yeterli kaynağa sahip olmakla ilgilidir. Bu yüzden Rusya ve Çin’in veto gücünü kötüye kullanması aşağılık ve tehlikelidir.”

Uluslararası Kurtarma Komitesi de Rus ve Çin vetolarını kınadı.
IRC başkanı David Miliband yaptığı açıklamada, “Gıda, sağlık malzemeleri, aşılar ve vantilatörlere erişimi engellemek her zaman kabul edilemez, ancak COVID-19 yılında daha da anlaşılır.” Dedi.

Ocak ayında Suriye’nin en yakın müttefiki olan Moskova, geçiş noktalarının dörtten ikiye indirilmesini ve yetkilendirmeyi daha önce olduğu gibi bir yıl yerine altı ayla sınırlamayı başardı.

Çin gibi Rusya da BM yetkisinin Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini ve yardımın Suriye makamları tarafından dağıtılabileceğini savunuyor. Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun, ülkenin insani durumunu daha da kötüleştirdiği için ABD ve Avrupa Birliği tarafından uygulanan Suriye’ye karşı tek taraflı yaptırımları suçladı ve bunların kaldırılmasını istedi.

Batılı uluslar ve BM sekreteryası ise Suriye’de sınır ötesi yardımın tek güvenilir seçenek olduğu ve Şam’ın kontrolünden geçmek zorunda kaldığında yardım malzemelerinin akışının birden fazla engelle karşı karşıya olacağı konusunda ısrar ediyor.

BM tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, Suriye’deki insani durum felaket. Raporun yazarlarından Hanny Megally, “Suriye ekonomisi harap oldu.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Ülke dokuz yıllık bir çatışma yaşıyor. İnsanlar acı çekiyor.”

BM insani genel müdürü Mark Lowcock 29 Haziran’da yaptığı açıklamada , “Suriye’nin kuzeybatısındaki tahmini 2,8 milyon kişi – bölge nüfusunun yüzde 70’i – insani yardım gerektiriyor,” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın 2011 yılında demokrasi yanlısı protestoculara yönelik bir baskı, Moskova’nın Esad ve Washington’u muhalefeti desteklemesiyle bir iç savaşa yol açtı.

Çatışmanın başlamasından bu yana, bazı tahminler en az 500.000 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Milyonlarca insan Suriye’den kaçtı ve milyonlarca insan ülke içinde yerinden oldu.(aljazeera.com)
08 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |