Ana Sayfa Dünya, Gündem, Magazin 5 Aralık 2020

TÜRKLERİN UMUDA KAÇIŞI 31 ARALIK’TA SONA ERİYOR

‘Türklere Batı Kapısını Açan 57 Yıllık Anlaşmada Son’31 Aralık’ta sona erecek Ankara Antlaşması’na Türkiye’den başvurular haftada 1000’i…

‘Türklere Batı Kapısını Açan 57 Yıllık Anlaşmada Son’
31 Aralık’ta sona erecek Ankara Antlaşması’na Türkiye’den başvurular haftada 1000’i aştı.


Salgın nedeniyle Birleşik Krallık’ta oturum ve iş kurma olanağı sağlayan Ankara Antlaşması’na Türkiye’den başvurular haftada bini aştı. Anlaşma 31 Aralık’ta sona erecek.

1963’te yürürlüğe giren ve Türk vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması, Brexit’in gerçekleşmesiyle değişecek yeni göçmenlik kriterleri nedeniyle 31 Aralık 2020’de sona eriyor.

Salgının da etkisiyle Türkiye’de ekonomik koşulların her geçen gün ağırlaşması, Brexit nedeniyle 31 Aralık’ta süresi bitecek olan Ankara Antlaşması başvurularını patlattı.

Sözcü’de yer alan habere göre; Birleşik Krallık’te oturum ve iş kurma olanağı sağlayan antlaşmaya bazı günlerde 400’e kadar çıktığı belirtilen başvuru sayısı haftada bini aşıyor.

Birleşik Krallık’ta iş kurma ve yerleşim danışmanlığı hizmeti veren Plusture Kurucusu Enis Behar Menda, “Türkiye’de insanların ekonominin düzeleceği konusunda umutlarını kaybetmesi başvuruları artırdı. Çocuklarının ücretsiz iyi bir eğitim alacağını düşünen ailelerin sayısı çoğunlukta” dedi.

Ret oranı yükseldi
Salgın nedeniyle başvuru kriterleri arasında yer alan meslek ve maddi kazançların kanıtlanabilir olmasının sıkıntı yarattığına dikkat çeken Menda, “Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı bilgi vermediği için başvuru sahipleri kişisel deneyimlerini paylaşarak yanlış bilgilerin hızla yayılmasına yol açtı. Binlerce kişi buna göre başvuru yaptı, yapmaya da devam ediyor. Bu nedenle ret oranı çok yükseldi” dedi.

Garson maaşı 1.728 pound
Birleşik Krallık’ta ortalama yıllık gelirin 30.420 pound olduğunu belirten Enis Behar Menda, “Saatte 8.72 pound asgari ücret alan bir garsonun aylık geliri yaklaşık 1.728 pound. Sağlık ve eğitim ücretsiz, dolaylı vergiler de yok. En pahalı şey kira. Londra’da oda fiyatı aylık 500 pound” dedi. (Independent Türkçe, Sözcü)
05 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |