Ana Sayfa Dünya, Gündem 15 Mayıs 2020

UÇURUM KENARINDA YAŞAYANLAR OKUL İÇİN UÇURUM AŞANLAR

Uçurumun kenarında yaşayan Çinliler: Yi Azınlığı Atuler Köyü Çin’in Sichuan eyaletindeki Atuler köyünde yaşayan insanlar, okula veya…

Uçurumun kenarında yaşayan Çinliler: Yi Azınlığı Atuler Köyü

Çin’in Sichuan eyaletindeki Atuler köyünde yaşayan insanlar, okula veya markete gitmek için 800 metrelik bir merdiveni kullanarak büyük bir kaya tırmanmak zorunda.

Çin’in güneyinde bulunan Siçuan bölgesinde yaşları 6 ile 15 arasında değişen çocuklar okula gidebilmek için 800 metrelik zirveye tırmanmak zorundalar. World Press Photo” ödüllü fotoğrafçı Chen Jie tarafından “Ölümcül Tianjin Patlamaları” isimli görsellerle çocukların canları pahasına verdikleri bu zorlu eğitim mücadelesini 2016 başında dünyaya duyurmuştu.

Biber ve ceviz üreten 72 hanelik tarım topluluğunun lideri Api Jiti, Beijing News’e, dağın tepesinde köydeki çocuklar için okul inşa edilebilecek yeterli alan olmadığını vurguluyor. Jiti, “ancak başa gelecekler belliydi. Köyün ileri gelenlerinden birinin belirttiğine göre, 7 ya da 8 kişi, tırmanış sırasında sağlam tutunamadıkları için hayatlarını kaybetmiş ve çok daha fazlası yaralanmış” şeklinde konuşmuştu.

ARTIK MODERN EVLERİ VAR

Eskiden 800 metrelik bir uçurum evi diyorlardı, ancak Çin’in Sichuan eyaletindeki düzinelerce köylü şimdi bir kentsel konut alanına taşındı. Atulie’er köyü, yetişkinlerin ve çocukların sadece rattan merdivenleri kullanarak uçurumun tehlikeli bir şekilde ölçeklendiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktıktan sonra ünlendi. Yerel bir yoksulluk azaltma kampanyasının bir parçası olarak yaklaşık 84 hane, yeni inşa edilen dairelere taşındı.Yoksulluğu 2020 yılı sonuna kadar sona erdirmek daha büyük bir ulusal kampanyanın bir parçası.

‘Çok mutluyum bir evim var’

Atulie’er köyü, köylülerinin eve gitmek için güvencesiz merdivenleri ölçeklendirmek zorunda kaldıkları, bebekler ve köyün ihtiyaç duyduğu her şeyi taşıdığı 2016 yılında manşetlerde yer aldı. Kısa süre sonra hükümet devreye girdi ve yerini çelik merdivenlerle değiştirdi . Haneler şimdi 70km uzaklıktaki ilçe kasabası Zhaojue’ya taşındı. Her evdeki kişi sayısına bağlı olarak 50, 75 ve 100 m2’lik modellerde gelen mobilyalı apartmanlarda yeniden kullanılacaklar. Atuler köyü Çin de nüfusu 7 milyon civarıbnda olan Yi azınlıktan gelen ve nesillerdir Atulie’er’de yaşayan bu köylülerden oluşuyor. Çin devlet medyasındaki fotoğraflar köylülere ışık saçtığını gösterdi, bunlardan biri devlet medyası CGTN’ye “bugün iyi bir ev bulduğum için çok mutlu olduğunu” söyledi.

‘Büyük mali yük’

Melbourne Üniversitesi’nde bir insan coğrafya profesörü olan Mark Wang’a göre, bu tür konut planları genellikle hükümet tarafından genellikle% 70’e kadar büyük ölçüde sübvanse edilmektedir. Ancak bazı durumlarda aileler sübvansiyonlara rağmen daireleri karşılayamamaktadır.

BBC News’e verdiği demeçte, “Bazı gerçekten fakir köyler için,% 30’u ödemeleri hala zor olabilir, bu yüzden para ödünç almak zorunda kalıyorlar, onlar daha çok borçlanıyorlar.”

“En fakir olanlar için bu büyük bir mali yüktür ve bu yüzden bazı durumlarda kalmak zorunda kalabilirler.” Çin devlet medyası China Daily’ye göre, her kişi bu özel hareket için 2.500 yuan (352 $; 288 £) ödemek zorunda kalacak – bu nedenle dört kişilik bir aile için maliyet 10.000 yuan’a kadar çıkacaktı.

Bu oldukça düşük bir fiyat, diyor Bay Wang, diğer yer değiştirme projeleri için 40.000 yuan’a kadar ödemek zorunda olan insanların duyduğu gibi. Bay Wang, yoksulluk yeniden yerleşim kampanyalarının çoğunda köylülere taşınıp taşınmayacakları konusunda bir seçenek verildiğini ve genellikle kırsal alanlardan şehirlere taşınmadıklarını söylüyor.

“Çoğu durumda bu bir ilçe kasabasına veya banliyösüne bir hareket. Bu yüzden büyük bir şehre taşınıyorlar gibi değil. Herkes kentsel bir yaşam istemiyor ve bu köylerin çoğunun zaten bu köyleri terk edip büyük şehirler “diyor. Diyerek şöyle devam etti: “Genellikle hükümet yeniden yerleşim mesafesine bir sınır koyar. Bu çoğu insanın lehinedir çünkü çiftlik arazilerini tutabilecekleri anlamına gelir, bu çok cazip.” Atulie’er köylüleri bu yeni apartman kompleksini Sichuan eyaletindeki yoksul sakinlerle paylaşacaklar.

Turizm noktasına dönüşecek Atulie’er köyünde yaklaşık 30 hane kalacaktır.

Çin devlet medyası China Daily’ye göre, bu haneler etkili bir şekilde yerel turizmden sorumlu olacak, hanlar işletecek ve  turistleri rehberlik yapacaklar. İlçe hükümetinin iddialı planları var – turistleri köye taşımak ve bazı çevre bölgeleri geliştirmek için bir teleferik kurmayı planlıyor. Daha önceki bir raporda, köyün bir tatil beldesine dönüştürülmesinin planlandığını, devlet medyasının devletin 630 milyon yuan’ı yatırıma pompalayacağını söyledi.

Her ne kadar bu gelişmeler bölgeye daha fazla iş getirse de, sitenin ekolojik alanlarının korunduğundan ve aşırı gelişme riski taşımadığından emin olmak için hangi önlemlerin alındığı açık değildir. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in 2020 yılına kadar Çin’de yoksulluğu ortadan kaldıracağını ilan etti.

Eyaletten eyalete farklılık gösterdiğinden, tüm Çin’de standart bir yoksulluk tanımı yoktur. Yaygın olarak belirtilen bir ulusal standart, yılda 2.300 yuan (331 $; 253 £) net gelirdir. Bu standart altında, 2017 yılında Çin’in tamamında yoksulluk içinde yaşayan yaklaşık 30 milyon insan vardı. Ancak 2020 son tarihi hızla yaklaşıyor ve Bay Wang, planın virüs salgını nedeniyle raydan çıkabileceğini söylüyor. “Covid-19 olmasa bile bu son teslim tarihine uymak zor olurdu ve şimdi gerçekçi olarak, bunu daha da zorlaştırdı.”

Sabahın erken saatlerinde, ilk güneş ışınlarının kapıdan içeri baktığı loş odasına girdiğinde, Mou’se Dati kalktı, pişirme şöminesindeki külleri süpürdü, bahçeden çıktı ve kapıyı kilitledi. Doğduğu ve büyüdüğü asırlık evine son bir bakışla Mou’se, karısıyla birlikte, uçurumdan 65 km uzaklıktaki yeni evlerine yöneldi.

51 yaşındaki Mou’se, Çin’in Sichuan Eyaleti, Liangshan Yi Özerk Bölgesi’ndeki bir uçurumun üzerindeki Atulieer köyünden. Ailesi, köyün Zhaojue ilçesine taşınan 84 kayıtlı yoksul hanesi arasındadır. Hükümetin 2020 yılına kadar mutlak yoksulluğu ortadan kaldırma çabalarının bir parçası olarak Çin, yaklaşık 10 milyon yoksul insanı uzak çorak ve afet eğilimli alanlardan 2016 ve 2020 arasında daha yaşanabilir yerlere taşımayı planlıyor.

Bereketli toprakları ve bol güneş ışığı ile 1.700 metre yükseklikte bulunan uçurumun köyü, dış dünyaya tek erişim olarak asma ve ahşaptan yapılmış bir merdiveni vardı. Köylülerin ataları orada Yuan Hanedanlığı (1271-1368) kadar erken yaşadı, bu da onu savaş zamanlarında şiddetten kaçınırken ideal bir tarım yeri buldu. Zaman geçtikçe, çiftçiler kendilerini savaştan korumak için kullanılan yalıtılmış coğrafi konumun gelişimlerini engellemeye başladığını fark ettiler.

15 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Kaynaklar: BBC News, xinhuanet.com, NEWS.CN, Beijing News, China DailyTema Tasarım |