Ana Sayfa Dünya, Gündem 14 Mayıs 2020

UKRAYNA’DA 46 BEBEK SKANDALI

Kiev’deki otellerden birinde, taşıyıcı annelerin doğurduğu 46 bebek skandalıUkrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi başkanı Ludmila Denisova bir…

Kiev’deki otellerden birinde, taşıyıcı annelerin doğurduğu 46 bebek skandalı
Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi başkanı Ludmila Denisova bir soruna dikkat çekti: Daha önce yeni doğan bebekerin satışına yönelik soruşturmaya maruz kalan Kiev’deki Venedik Oteli’nde, 46 bebek karantina nedeniyle bloke kalmıştır. Bu bebekler yabancılar için taşıyıcı annelik yapan Ukraynalı kadınların doğurduğu bebekler.

Denisova Ukrayna’nın bir kez daha çocuk haklarının korunmasıyla ilgili skandalın merkez üssünde bulunduğunu ve bu sorunun acilen çözülmesini istedi ve “Bir video sosyal ağlarda geziyor. Tüm bu çocuklar farklı ülkelerin vatandaşları için taşıyıcı annelik yoluyla doğmuş. Kiev otellerinden birinde tam 46 çocuk. Bu bebekler Kiev kliniklerinin birinin resmi web sitesi üzerinden dağıtılıyor.” diye belirtti.

Bu klinik tarafından taşıyıcı annelik hizmetleri verilmesinin kitlesel ve sistematik şekilde olduğunu ve taşıyıcı annelik hizmetlerinin tanıtıldığını; hatta “yüksek kaliteli mal” olarak sunulduğunu kaydetti.

Denisova, “Bu, devletin çocuk haklarını ve haysiyetini korumak için gerekli tüm önlemleri almadığını ve Ukrayna’nın, yabancıların kaderlerini kontrol edemediği çocuklara sahip olması için donör bir ülke haline geldiğini gösteriyor” dedi.

Ukrayna’daki taşıyıcılığı bir sorun olarak gören ve bu sorunun acil bir yanıt gerektirdiğine inanan Denisova “Vekil annelik yardımı ile doğan çocukların çevresinde ortaya çıkan duruma derhal yanıt verilmesi, yabancılar için vekil annelik teknolojilerinin kullanımı ve önlemeye yönelik mevzuatı acilen iyileştirmek için Ukrayna Ulusal Polisi, Ukrayna Sağlık Bakanlığı ve Ukrayna Sosyal Politika Bakanlığı’nın acilen güçlerini birleştirmeleri gerektiğini ve kontrolsüz yurtdışına çocuk ihracatının kesilmesini bekliyorum.” diye özetledi. Bakan, “Ukrayna’daki çocukların insan ticareti yapılmaması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Ukrayna da her yıl yüzlerce bebek insantacirleri tarafından bir çok ülkeye satılıyor, en son 27 Nisan 2020 de Çin’e bebek satan bir çete yakalanmıştı. Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Anton Geraşçenko, başkent Kiev’deki bir doğum kliniğinin başhekimi olan bir kadının çetenin başında olduğunu belirtti. bebeklerin 50 bin dolar gibi sayılar karşılığında satıldığını kaydetti.

İspanya Ukrayna’daki Taşıyıcı Annelik Uygulamasına Son Verdi
Ukrayna para karşılığı taşıyıcı annelik hizmetinde dünyada ilk sıralarda yer alıyor. İspanya yönetiminin Ukrayna’da bu yöntemle doğan çocuklara artık İspanya pasaportu vermeyeceğini açıklaması tartışmaları beraberinde getirdi. Ukrayna’da son iki yılda suni döllenme yoluyla 20 bin çocuğun doğduğu, onlardan 380’inin taşıyıcı anneler tarafından dünyaya getirildiği belirtiliyor. Bu yönteme başvuranlar arasında ilk sıralarda İspanya vatandaşları bulunuyor.

Avrupa’da taşıyıcı annelik konusuyla ilgili düzenlemeler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Peki hangi Avrupa ülkelerinde taşıyıcı annelik yasal? Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre ve İtalya gibi ülkelerde yasak olan bu yöntem İngiltere, Yunanistan, Rusya veya Ukrayna ise belli koşullar altında yasal.
Kaynak: BioTexCom, Euronews, zn.ua
14 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |