Ana Sayfa Gündem, Magazin, Maltepe 18 Nisan 2020

ÜLKE KANUN YASA TAKMAYANLARIN CENNETİ OLDU

‘Bu Belediyeye Kim Dur Diyecek!’ Toplumun tüm katmanlarının huzur ve ahenk içinde birlikte yaşaması için Türkiye Büyük…

‘Bu Belediyeye Kim Dur Diyecek!’

Toplumun tüm katmanlarının huzur ve ahenk içinde birlikte yaşaması için Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kanunlar ve yasalar çıkartılır. Bu Kanunlardan bir tanesi de ‘Bilgi Edinme Yasası’ olmuştur.

Bu yasa vatandaşların, resmi ve özel kurumların, gazetecilerin, sivil toplum kuruluşlarının kamu yönetimlerinden ve devletin kurumlarından ihtiyaç duyduğu bilgiyi hızlı ve sağlıklı bir şekilde ala bilmesini amaçlamıştır.

BİLGİ EDİNME YASASI BİR DENETİM MEKANİZMASIDIR

Kamu yöneticilerinin ve kurumların adeta halktan izole görev yapmaları; iş ve işleyişleri, harcamaları gibi halkı direk ilgilendiren ancak hiç bir şekilde bilgi sahibi olamadığı denetim ve hesap sorma yetkisini kullanamadığı mevcut düzende; Özellikle kamuoyu adına görev yapan gazeteciler bu yasayı yoğun bir şekilde kullanma ihtiyacı duymuştur ve hala hazırda bu yasadan kamuoyunu bilgilendirmek adına yararlanmaya devam etmektedir.

Ancak Kanun koyucu tarafından konulan bu ‘Bilgi Edinme’ yasası sadece kağıt üstünde görüntüsel bir yasa olarak kaldığı işlevselliğinin olmadığı hemen hemen her resmi kamu kurum ve kuruluşlarında gözlemleniyor. O zaman sorulması gereken soruda hiç kuşkusuz kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Madem işletmeyecek siniz, bu kanunu çıkartmak için TBMM’ni neden meşgul ettiniz?

KADÜK BİR YASA

Bilgi edinme yasası kapsamında vatandaşların ve gazetecilerin başvurular baştan savıp, başvurular örtbas edilirken hukuksuzluğa imza atan hiç bir yetkiliye herhangi bir yaptırım uygulanması, hesap sorulmaması yasayı başından itibaren kadük doğmasına ve adeta gereksiz bir yasa konumuna soktu.

KANUNLAR BOŞA ÇIKARTILMIŞ

Bilgi Edinme yasasını adeta takmayan, uymayan ve uygulamayan kurumlardan biri olan Maltepe Belediyesi Ülke genelinde bu Kanun ve Yasa tanımazlığın bariz bir örneği olarak Maltepe kamuoyuna yansıyor. İster istemez TBMM’de bu yasaları çıkartmak için zaman harcayan kanun koyucuların boş işlerle uğraştığını düşündürüyor.

BELEDİYE BAŞVURULARA CEVAP VERME GEREĞİ BİLE DUYMUYOR

Maltepe belediyesine hem ilçede yaşayan bir vatandaş hem de yerelde gazetecilik yapan bir yurttaş olarak çeşitli zamanlarda başvurduğumuz bilgi taleplerine cevap vermemesi karşısında doğal olarak Kanun koyucu TBMM’sine bu yasayı neden çıkardınız sorusunu sorma gereği doğuyor.

TARİH TARİH BAŞVURULAR VE YASAYI İPLEMEYEN BELEDİYE

Tarih: 08.01.2020 Başvuru No : 1167987 ve Tarih: 14.01.2020 Başvuru No :1171064

Maltepe belediyesi olarak ihtiyaç sahibi kadınlara sadece Maltepe sınırları için de Maltepe esnafında geçerli olacağını söylediğiniz her ay 600 TL yüklediğinizi ifade ettiğiniz ‘Halk Kart’ dağıtımını yaptığınızı kendi genel başkanınızın huzurunda duyurmuş ve 3006 hak sahibinden bahsetmiştiniz.

-Bu güne kadar kaç adet Halk Kart dağıttınız?

-Bu Halk kartlar hangi mağaza, market, işletmelerde eçerli ve kullanılıyor?

İLK DİLEKÇEYE 14.01.2020 CEVAPLA ”Kamuoyunu İlgilendirmez” DİYEN MALTEPE BELEDİYESİNE TTEKRAR İTİRAZ EDİLİP YAPILAN İKİNCİ BAŞVURUYA CEVAP YOK…

Tarih:05.02.2020 Başvuru No : 1182694

Özgür İfade Gazetemizde Kamuoyu adına yapacağımız bir araştırma haber için aşağıda belirttiğimiz bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

1 – Maltepe Belediyemiz son 5 (Beş) yılda (2014-2019) Küçükyalı Arkeopar, Batık Ada Vordonisi, Mexpo Projesi faaliyetler için toplamlarında ne kadar harcama yaptı?

2 – Maltepe Belediyemiz 2020 yılı da Küçükyalı Arkeopar, Batık Ada Vordonisi, Mexpo Projesi faaliyetler kapsamında bütçe ayırdı mı? Her biri için ne kadar?

CEVAP YOK…

Tarih: 06.02.2020 Başvuru No : 1182697

Belediyemizin ‘Gazici Kütüphane’ yapmak için satın aldığı 4 adet otobüsün

1 – Bu 4 otobüs Kaç liraya satın alındı?

2 – Bu 4 otobüsü Kütüphane yapmak adına giydirme ve boya için ne kadar harcandı?

3 – Bu otobüsler bulundukları otoparkta Ekim 2019 da kaldırıldı; nereye götürüldü, hangi işlemler yapılmaktadır?

4 – Bu otobüsler satıldı mı?, satıldı ise kaç liraya satıldı?

CEVAP YOK…

Tarih: 01.03.2020 Başvuru No : 1195750

Belediye tarafından yapılan Başıbüyük Yaşam Merkezi kompleksinin Ankaralı bir firmaya verildiği 14 ekim 2019 da bunun gerçek olduğu ortaya çıkmıştı.

-Başıbüyük Yaşam Merkezinin yapımı için ne kadar para harcandı?

-Başıbüyük Yaşam Merkezi Ankara merkezli firmaya hangi şartlarla ve neden verildi?

CEVAP YOK…

Tarih:04.03.2020 Başvuru No : 1198177

Maltepe belediyesinin mülkiyetinde camiler olduğu ortaya çıkmıştı.

1 – Mülkiyeti Maltepe Belediyemize ait kaç adet Cami bulunmaktadır?

2 – Bu Camilerde ki hizmetler Belediyemiz tarafında mı yürütülüyor, yönetim kadroları Belediyemiz tarafından mı belirleniyor?

3 – Diyanet yada Cami Derneklerine devredilen mülkiyeti Maltepe belediyemize ait Cami Var mı, varsa kaç adet ve bunlar Hangileri?

CEVAP YOK…

Tarih:06.04.2020 Başvuru No : 1212161

06 Nisan 2020 Pazartesi günü bazı sağlık ocaklarına koronavirüs yardımmalzemesi verdiğinizi resmi sayfada yayınladınız

”Korona virüse yönelik önlemler çerçevesinde Altayçeşme, Aydınevler, Bağlarbaşı, Fındıklı, Başıbüyük, Zümrütevler, Esenkent, Gülsuyu, Gülensu ve Girne Aile Sağlığı Merkezleri ve Verem Savaş Dispanseri’ne 5 litrelik dezenfektan, kağıt havlu, eldiven ve maske verildi. Ekipmanlar bizzat Belediye Başkan Yardımcıları Yahya Han ve Salih Kara tarafından dağıtıldı.”

-Bu yardım kolilerinin her birinin belediyemize maliyeti bedeli ne kadardır?

CEVAP YOK…

Tarih:10.04.2020 Başvuru No : 1213178

8 Nisan 2020 tarihinde Maltepe belediyemiz tarafından; Maltepe Devlet Hastanesi ve Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, koronavirüse yönelik önlemle kapsamında 1 kamyon dispanser havlusu, maske, kağıt havlu ve peçete dağıtılmıştı.

-Bu malzemelerin belediyemize maliyeti ne kadardır, kaç lira harcandı?

CEVAP YOK…

HALKA HESAP VEREN ŞEFFAF BELEDİYECİLİK VAAT EDİYORLAR

Chp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun her platformda sürekli tekrar ede geldiği ”Sosyal belediyecilik yapacağız, halka hesap vereceğiz, şeffaf olacak ve hiç bir şeyi gizli kapaklı yapmayacağız vs. vs. gibi” vaatleri ile hale hazırda Maltepe de yaşanan örnek karşısında ne söyleyeceği merak ettiğimiz bir konu.

Sonuçta asl olan vaatler ve söylemler değil, uygulama ve icraatlardır; Maltepe kamuoyu da uygulama ve icraatları fazlasıyla yaşıyor ve yaşamaya da devam ediyor.

18 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |