Ana Sayfa Gündem, Sağlık 30 Kasım 2020

UZMANLAR TAM KAPANMA TALEP EDİYOR HÜKUMET SALLIYOR

‘Tam Kapanma Olmadan Vaka Sayılarını Düşürmek Mümkün Değil’Uzmanlar tam kapanma talep ediyorDoktorlara göre, Türkiye’de Covid-19 salgınında vaka…

‘Tam Kapanma Olmadan Vaka Sayılarını Düşürmek Mümkün Değil’
Uzmanlar tam kapanma talep ediyor
Doktorlara göre, Türkiye’de Covid-19 salgınında vaka sayısındaki artış durdurulmazsa daha kötü bir döneme girilmesi kaçınılmaz. Bulaşın önünü kesmenin yolu ise tam kapanmadan geçiyor.

2020’ye damgasını vuran Covid-19 pandemisi, yılın son ayına girerken dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Türkiye’de de vaka sayıları her geçen gün artıyor, sağlık çalışanları acil önlemler alınmasını talep ediyor. Uzmanlara göre, tam kapanma olmadan vaka sayılarını düşürmek mümkün değil.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sibel Sakarya, tam kapanma olmadan bulaşın azaltılamayacağını söylüyor. “Böyle bir dönemde insan hareketliliğini, insan temasını minimuma indirmek şart. Şu anda yapılması gereken tam kapanma. En az iki haftalık bir süreyle bunu yapmazsak daha fazla insan hastalanacak, daha fazla insan ölecek” diyor.

“Tam kapanma kaçınılmaz”
Türkiye’de Mart ayında ilk Covid-19 vakasının açıklanmasından sonra hükümet bulaşı önlemeye yönelik tedbirler aldı. Okullar yüz yüze eğitime son verdi, sokağa çıkma kısıtlamaları hayata geçirildi. 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta araç giriş-çıkış yasağı ve 20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Vaka sayılarının düşmesiyle 1 Haziran’da normalleşme sürecine girildi. Yeme-içme mekanları, alışveriş merkezleri yeniden açıldı. Prof. Dr. Sakarya, normalleşme sürecine girilmesiyle Temmuz ayından beri vakaların artışta olduğunu, Ekim ayından bu yana ise artışın önlemez olduğunu ifade ediyor. “Bu dönemde tam kapanmayı yapmak kaçınılmaz, zaman kaybediyoruz aslında. Her geçen gün gereksiz yere insanlar hastalanıyorlar ve ölüyorlar” diyor.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da virüsle mücadele kapsamında ek tedbirler tartışılıyor. Sibel Sakarya, bazı Avrupa ülkelerinde tam kapanma kararının alındığını ve bu kararın işe yaradığını hatırlatıyor. “Riskli bir dönemdeyiz. Riski aştık aslında. Olgular var, ölümler yükseliyor. Kesinlikle tam kapatma yapmamız lazım” diye ekliyor. Halk sağlığı uzmanına göre, salgının bu kadar yükseldiği bir dönemde tedbiri bireysel sorumluluklara bırakmak doğru değil. “AVM’leri açık bırakıp insanları alışverişe teşvik edip sonra da, ’Alışveriş merkezine gidiyorlar’ diye onları suçlamak doğru değil. Kontrolün bireysel sorumluluğa bırakılması son derece yanlış. Bir an önce kapanma gerçekleştirilmeli. Etkisini hızla göreceğimizi biliyoruz” diyor.

“Tam kapanma daha korkunç kabuslardan kurtarır”
Sağlık Bakanlığı, Temmuz ayından bu yana sadece semptom gösteren hasta sayısını açıkladığı için eleştirilere hedef oldu. Semptom göstermeyen vakaların da günlük resmi tabloya eklenmesiyle sayılar bir anda arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım’da yaptığı açıklamada, “28 bin 351 sayısı toplam vaka sayısı. PCR testi pozitif olan herkes, semptomu olan olmayan, hastaneye yatan, hastalar dahil olmak üzere herkes” dedi. Ancak Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) göre, bu sayılar da gerçeği yansıtmıyor. TTB Merkez Konsey Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, sahadan gelen bilgiler ışığında, vaka sayılarının bakanlık tarafından açıklanan rakamların üstünde olduğunu savunuyor. “Zararın neresinden dönülürse kârdır’ mantığıyla, ilk yapmamız gereken, gerçek rakamları ortaya koymak” diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Kasım’da kabine toplantısından sonra açıkladığı tedbirler kapsamında, hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağını, okulların online eğitime geçeceğini, restoran ve kafelerde paket servis uygulamasına geçileceğini duyurmuştu. Ancak TTB’ye göre alınan önlemler yeterli değil. TTB’nin tam kapanmayı savunduğunu dile getiren Prof. Dr. Akkurt’a göre, geç olmadan en az üç hafta tam kapanma kararı alınması zorunlu. “Orta ve hafif olan hastaların zaten hiçbiri hastanelere kabul edilmiyor. Sebebi de yatak yok. Yoğun bakımlar iyice doldu taştı. Ülke genelinde sosyal destek sağlanarak ortalama 3 ya da 4 haftalık bir kapanma kaçınılmaz haldedir. Bu kararın bir an önce alınması, bizi çok daha korkunç kabuslardan kurtaracaktır diye düşünüyoruz” diye konuşuyor. Uzmanlara göre, tam kapanma olmazsa sağlık sistemi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

HÜKÜMET GEÇİCİ ÖNEMLERE BAĞLADI
Türkiye’de yeni kapanma önlemleri
Koronavirüsle mücadele kapsamında hafta içi saat 21.00 ile 05.00, hafta sonunda ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı. Son 24 saatte 188 kişi koronadan yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınıyla ilgili yeni kısıtlamalar açıkladı. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için, insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirler dışında çare bulunmadığını belirten Erdoğan, “83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağını açıklayan Erdoğan, sınırlamanın hafta sonları cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı saat 5’e kadar kesintisiz devam edeceğini kaydederek “Cumartesi-Pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.

Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı akşamından itibaren uygulanacağını bildirdi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında getirilecek diğer kısıtlamalar ise şöyle:

  • Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.
  • Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
  • Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek.
  • Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.
  • Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecek.
  • Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecek.
  • Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecek.
  • Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışında olacak.

“Aşı 1-2 ay içinde geliyor”
Uluslararası aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Erdoğan, ilk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yaptıklarını ve önümüzdeki aydan itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak aşının uygulamasının yapılacağını belirterek “1-2 ay içinde aşılarımız inşallah geliyor. Ücretsiz olarak tüm halkımıza dağıtımını yapacağız” açıklamasını yaptı.

Vatandaşlardan salgın döneminde özellikle kapalı mekanlarda sigara ve nargile içmeyi bırakmalarını isteyen Erdoğan, “Ve camlarınızı da açık tutmayı ihmal etmeyin” dedi.

Bir günde 188 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı’nın Pazartesi akşamı açıkladığı son verilere göre Türkiye genelinde son 24 saatte 31 bin 219 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken 6 bin 514 kişi hasta olarak bildirildi. Koronavirüs nedeniyle 188 kişi hayatını kaybetti.

Böylece Türkiye genelinde salgının başlangıcından bu yana toplam koronavirüs vaka sayısı 500 bin 865 ve vefat sayısı 13 bin 746’ya yükselmiş oldu.

Yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39,2 olarak açıklandı. (DW/BK,BÖ, Burcu Karakaş)
30 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |