Ana Sayfa Dünya, Gündem 28 Mayıs 2020

VENEZÜELLA’DAN İRAN’A TEŞEKKÜR ÖPÜCÜĞÜ

Üçüncü İran tankeri Venezüella sularına ulaştıReuters’e göre, İran bayraklı tanker Petunya, Fortune ve Forest gemileriyle aynı rotayı…


Üçüncü İran tankeri Venezüella sularına ulaştı
Reuters’e göre, İran bayraklı tanker Petunya, Fortune ve Forest gemileriyle aynı rotayı izleyerek Salı günü erken saatlerde Karayip Denizi’ni geçti. Fortune Pazartesi günü PDVSA’nın El Palito rafinerisine hizmet veren bir limana geldi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro önümüzdeki günlerde yakıt dağıtımı için bir “plan” açıklayacağını söyledi. Benzin o kadar büyük ölçüde sübvanse ediliyor, ancak aslında ücretsiz, ancak kıtlıklar Venezuela’lıları günlerce kuyruklarda beklemeye veya karaborsada dik fiyatlar ödemeye zorladı. Devlet televizyonunda konuşan Maduro, “Şimdi benzin arzı açısından yeni bir normale doğru aşamalara geçebileceğiz.” Dedi.

ABD, her iki OPEC ülkesi de yaptırım altında olduğu için sevkıyatı eleştirdi. Bir ABD yetkilisi bu ayın başlarında Cumhurbaşkanı Donald Trump yönetiminin sevkıyata verilen yanıtları düşündüğünü ve İran hükümetini Washington’u askeri harekâta karşı uyarmasını istediğini söyledi.

Gemiler, yolculukları sırasında müdahale ile karşılaşmış gibi görünmüyordu. Filodaki ikinci tanker olan Forest, iki kaynağa ve Eikon verilerine göre Salı günü PDVSA’nın ikinci en büyük rafineri Cardon’a hizmet veren bir limana demirledi. İran’ın Venezuela Büyükelçisi Hojatollah Soltani Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin İran tankerlerine yönelik saldırganlıktan kaçınmasının ABD’deki kuruluşta hala bilgelik olduğunu gösterdi.

“ABD’nin İranlı petrol tankerlerine karşı saldırgan olmama eylemi, bilgelik, öngörü ve dokunsallığın o ülkenin kuruluşunun bazı seviyelerinde hala hayatta olduğunu gösterdi,” diye yazdı Soltani bir tweetle. “Bu [bireyler], ısıtmacılara, ABD hükümeti de dahil olmak üzere hükümetler tarafından uluslararası düzenlemelere ve anlaşmalara uymanın, ABD de dahil olmak üzere tüm ülkeler için daha güvenli bir dünya yaratacağını anlamasını sağlamalıdır” dedi.

Büyükelçi ayrıca ABD’nin nihayetinde uluslararası antlaşmalarla ilgili taahhüt ve sorumluluklarını yerine getirmenin iyi bir şey olduğunu fark ettiğini söyledi. Büyükelçi, “ABD (ABD), Barjam (İran nükleer anlaşması), 2231, NPT, terörizmi desteklemeyen vb. De gözlemlenmesi ve uygulanması gereken diğer uluslararası taahhütler olduğunu da bilmelidir.”

Cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani İran’ın her zaman egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaya yetkili olduğunu söyledi ve Karayipler’de veya dünyanın herhangi bir yerinde İranlı petrol tankerleri Amerikalılar tarafından sorun yaşarsa Tahran’ın kesinlikle misilleme yapacağını söyledi. Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin telefon görüşmesinde Rouhani, “ABD’nin bazı önlemleri dünyanın farklı bölgelerinde kabul edilemez koşullar yaratmasına rağmen, biz gerilim ve çatışmanın başlatıcısı olmayacağız” dedi.

El Palito rafinerisinde çalışanlar, İran tankeri Fortune’in yanaşmasını memnuniyetle karşıladı. Önümüzdeki günlerde dört tanker daha bekleniyor. Akaryakıt sevkiyatı, ABD’nin hem Venezüella’ya hem de İran’a sert yaptırımlarla karşı karşıya geliyor. İki ülke arasındaki gelişen ilişkide yeni bir döneme işaret ediyorlar. MH / PA
28 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |