Ana Sayfa Gündem, Magazin, Sağlık, Türkiye 6 Nisan 2020

VİRÜS BULAŞTIRILMIŞ HALK VE MASKE GERÇEĞİ

‘Virüsten Korur Diye Dağıtılan Maskelerin Bilinmeyenleri’Virüslerin boyutları 3 mikron ebatlarındadır. Bundan ötürü normal özellikteki tıbbı ağız ve…

‘Virüsten Korur Diye Dağıtılan Maskelerin Bilinmeyenleri’
Virüslerin boyutları 3 mikron ebatlarındadır. Bundan ötürü normal özellikteki tıbbı ağız ve burun maskeleri herhangi bir hastalıktan ya da virüsten tam anlamıyla koruma sağlamıyor olsa da hastalık yaşayan kimselerin bu maskeleri takıyor olması virüslerin bulaşmasını önemli oranda Sıradan maskelerin virüslere karşı koruma olasılığı yüzde 30 olarak belirtiliyor. Cerrahi özelliği olan maskelerde dahi korunma olasılığı ancak yüzde 70’e ulaşıyor.

HANGİ MASKE NE KADAR FAYDALI
Bezden Dikilmiş Maske: Bulaşıcı , şüpheli hastalardan ve koronavirüsten korumaz. Kaba damlacıkları engeller, küçük partiküllerin solunumunu engellemez. Hasta olanın hastalığı ortalığa yaymamasını sağlar, hasta olmayanı korumaz.


Ağız Burun Koruması / OP Maske: Bulaşıcı ve şüpheli hastaların bakımı; taşımayı tolere eden hastalar için nakil, muayene önlemlerinde işe yarar.

Ağız ve burun koruması, kullanıcıyı küçük tükürük damlacıklarından diğer insanları korumak amaçlıdır.


FFP2 Valfli ve Valfsiz Maske: Doğrulanmış veya mohtemel COVİD 19 hastalarına karşı koruma amçlı kullanılır. Aerosollerin solunmasına ve en küçük damlacıklara karşı korurlar. Sıvı , katı zararlı toz, duman ve aerosollere karşı korur. % 95 koruma sağlar.


FFP3 Valfli ve Valfsiz Maske: Dünya da var olan en yüksek koruyucu etkiye sahip maskelerdir. Her türlü bakteri, virüs ve enfenksiyona karşı korur. % 99 koruma sağlar. Nemli ve sıcak ortam veya uzun süre giyme koruması için daha uygundur. Toz koruma ve diğer sektörlerde üretilen inşaat, taş madenciliği, tekstil, parlatma, metal döküm, ilaç, elektronik, ilaç, malzeme işleme ve parlatma iş kollarında kullanılır; Kum fırtınası toz önleyebilir.

Maske nedir, ne değildir; hangi maske gerçekten korur, hangisi işin sadece görüntüden ibarettir; işte konunun bileni Mehmet Emin Kuşçu’dan maske gerçeği:

”Degerli arkadaslarim. Bugun PTT araciligıyla,halkimiza 3 katli Corona virusune karşi maskeler dagitilacagini duydum. 44 yildir kisisel koruyucu donanimlar ureten, ithal eden birisi olarak soylemeliyim ki, degil 3 katli ,6 katli olsa bu dagitilacak cerrahi maskeler sizi, toksik, bakteriyolojik, virutik ajanlardan korumaz. Bunlar, takan kisinin saçıntılarının, likit partikullerinin size bulasmasini engelleyebilir.


Viruslerin size bulasmasini, gecmesini istemiyor iseniz kullanmaniz gereken maskelerin uzerinde olmasi gereken isaretlemeler; mutlaka CE ve EN149 FFP2 VEYA FFP3 ( FFP 2 %95 ,FFP3 %99 oraninda koruma saglar)yazilarinin olmasi , ulkemizde cok sık basvurulan kolay, haksiz para kazanma aliskanlği nedeniyle bu isaretlemeler uygun olmadigi halde urunlerin uzerine basilmaktadir. Bunun icin, urun uzerinde,bu koruma faktorlerinin dogru olup olmadıgına dair, sertifikanin alindigi onaylanmis kurumun kimlik no.su bulunur. Oradan sorguluyabilirsiniz. Ya da ,Çalisma Bakanligina bagli. Piyasa Gozetimi ve Denetimi biriminden, veya TIGIAD ( Turkiye Is Guvenligi ve Isadamlari Dernegi) dan sorgulayabilirsiniz. Lutfen agzimda, burnumda maske var diye boyle zararlı ajanlarin olduğu bi ortama girneyin. Telafisi ve tedavisi rmumkün olmayan zararlar gorursunuz!!!”

VİRÜS MASKELERDE 7 GÜN KALIR
Koronavirüs salgınının ilk günlerinden beri araştırmacılar, virüsün kartondan paslanmaz çeliğe kadar çeşitli yüzeylerde ne kadar süre yaşayabileceğini inceliyorlar. Lancet dergisinde yayınlanan yeni bir raporda, yeni tip koronavirüs’ün ameliyat maskesinin dış yüzeyinde 7 gün boyunca kaldığı tespit edildi.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını ile birlikte insanlar, özellikle cerrahi maskelere ve N95 solunum maskelerine yoğun ilgi gösteriyor. Araştırmacılar, yeni tip koronavirüs’ün oda sıcaklığında çeşitli yüzeylerde ne kadar süre kalabileceğini test etti. Yeni tip koronavirüs, ameliyat maskesinin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabildiği gözlemlendi.

Yüz Maskelerini Doğru Bir Şekilde Takmak ve Çıkarmak Gerekiyor
Leo Poon Lit-man ve Malik Peiris dahil olmak üzere araştırmacılar, elde edilen sonucun yüz maskelerini düzgün bir şekilde takmanın ve çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Malik Peiris, South China Morning Post’a yaptığı açıklamada, insanların ameliyat maskesini taktıktan sonra maskeye dokunmamaları gerektiğini belirtti.

Poon, South China Morning Post’a verdiği demeçte, “Kendinizi yeni tip koronavirüs’ten korumak istiyorsanız ellerinizi sık sık yıkayın ve ellerinizi yıkamadan önce yüzünüze, ağzınıza veya burnunuza dokunmamaya çalışın” dedi.


Özgür İfade Gazetesi olarak; Kamuoyuna karşı sorumluluklarımızın bilinciyle bilgiyi aktarmak ve toplumu bilgilendirmeye ve haberciniz olmaya devam edeceğiz.
06 Nisan 2020 / Anidin SARI-ÖZGÜR İFADE


NOT: Emeğe saygı bağlamında haberin paylaşımında kaynağın belirtilmesini Özgür İfade Gazetesi emekçileri olarak rica ederiz

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Kayyumlar Kuran kursu derdinde

Kayyumlar Kuran kursu derdindeTema Tasarım |