Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 5 Mayıs 2020

Virüsten etkilenen 2020, bilimin yürüyüşüne rağmen 1918’e benziyor

WASHINGTON (AP) Ajansından CALVIN WOODWARD tarafından yapılan araştırmadaki yazısında, Kongre Kütüphanesi tarafından bulunan ve 1918 yılında Oakland…

WASHINGTON (AP) Ajansından CALVIN WOODWARD tarafından yapılan araştırmadaki yazısında, Kongre Kütüphanesi tarafından bulunan ve 1918 yılında Oakland Belediye Oditoryumu’nda geçici hastahane olarak faaliyet gören Amerikan Kızıl Haç gönüllü hemşire ve bilim adamlarınca yazdığı raporda CoVİT-19 hastalığına çok benzediğini söyleyerek, influenza hastalarını etkileme eğilimindedir  “Bilim, geçen yüzyıl boyunca bazı büyük başarıları işaretlemiştir. Dünya virüsleri öğrendi, çeşitli hastalıkları iyileştirdi, etkili aşılar yaptı, anında iletişim geliştirdi ve ayrıntılı halk sağlığı ağları oluşturdu. Yine de birçok yönden, 2020, büyük grip salgınının öfkeli olduğu 1918’e benziyor ifadesini kullanarak Araştırma yazısı aynen şöyle devam etmektedir;

1/5 Edward A. “Doc” Rogers / Kongre Kütüphanesi AP, Dosya)

WASHINGTON (AP) – Yüzyılın bilimdeki ilerlemesine rağmen, 2020 1918’e çok benziyor.

İki ölümcül pandemi arasındaki yıllarda, biri isimlendirilmiş İspanyol gribi, diğeri COVID-19 , dünya virüsleri öğrendi, çeşitli hastalıkları iyileştirdi, etkili aşılar yaptı, anında iletişim geliştirdi ve ayrıntılı halk sağlığı ağları oluşturdu.

Yine buradayız, maks. Ve hala yüz binlerce insan ondan ölmeden önce sinsi ama önlenebilir bir bulaşıcı hastalığı ezemedi.

1918’de olduğu gibi, insanlar yine hastanelerin ve morgların doldurulması ve banka hesaplarının boşalması gerçeğiyle örtüşen içi boş güvenceler duyuyorlar. Eski ortak karantina duygusu geri döndü. Öyleyse şarlatanlık: Göğsünüze çiğ soğan sürün, 1918’de dediler. Şimdi damarlarınızdaki dezenfektanlara ne dersiniz ? Başkan Donald Trump’a şaka yaptı, zayıf bir şaka olarak geçmeye çalıştığı şey üzerine gülmek yerine soluk soluğa çekildi.

İLAN

1918’de hiç kimse, dünyayı tahrip ettiği ve 50 milyondan fazla insanı öldürdüğü için büyük grip salgını için aşı, tedavi veya tedavi görmedi. Kimse koronavirüs için bunlardan hiçbirine sahip değil.

Modern bilim, günümüzün yeni koronavirüsünü hızla tanımladı , genetik kodunu haritaladı ve 1918’de kimsenin sahip olmadığı bilgiye dokunarak bir tanı testi geliştirdi. Bu, insanlara en azından testleri hızla uygulayan ülkelerde zarardan uzak durma konusunda daha fazla savaşma şansı verdi. ABD bunu yapmadı.

Ancak hastalanmaktan kaçınmanın yolları ve hasta olduğunda ne yapılacağı biraz değişmiştir. ABD başkanlarının tehdidi baştan ciddiye almamaları da geçmişten günümüze katılıyor.

Trump, ülkesinde enfeksiyon kök salmadan önce zafer ilan eden herkes ve o zamandan beri bir yanlış bilgi akışı sağladı. Başkan Woodrow Wilson’un asıl başarısızlığı onun sessizliğiydi.

Tarihçiler, bir zamanlar Wilson’ın Amerikalıları acımasızca ve çok sayıda öldürdüğü bir hastalık hakkında açıkça konuştu ve kendisiyle sözleşme imzaladı ve asla aynı olmadı. Wilson, Amerika’nın I. Dünya Savaşı’ndaki paralel mücadelesine “kemikli bir köpek” gibi sabitlendi, “Büyük Grip” in yazarı John M. Barry diyor.

İspanyol gribi şüphesi sıfır, Kansas’tan Çin’e kadar değişmektedir. Ancak 1918’de bile ABD’li yetkililer için İspanya’da başlamadığı belliydi.

Salgın İspanya’nın adını aldı, çünkü özgür basını hastalığın 1918 başlarında dalgalanmayı hararetle bildirdiği için, hükümet yetkilileri ve savaş halindeki ülkelerde – aralarında ABD – suç ortağı, jingoizm, sansür ve inkar zamanında oynadı .

İLAN

COVID-19 gibi, 1918 salgını da hayvanlardan insanlara sıçrayan, aynı şekilde bulaşan ve benzer bir patolojiye sahip olan bir solunum virüsünden geldi, dedi e-posta ile. Sosyal uzaklaşma, el yıkama ve maskeler o zaman ve günümüzde kontrol önlemlerine öncülük ediyordu.

O zamandan gelen tıbbi tavsiye de bugün yankılanıyor: “Anlıyorsanız, evde kalın, yatakta dinlenin, sıcak tutun, sıcak içecekler içirin ve semptomlar geçinceye kadar sessiz kalın” dedi 1918’de Chicago sağlık komiseri Dr. John Dill Robertson “O halde dikkatli olmaya devam edin, çünkü en büyük tehlike grip geçtikten sonra zatürre veya akraba hastalıklarından kaynaklanmaktadır.”

Gün içinde, dolaşımda da akılda kalıcı bir tekerleme olması gerekiyordu: “Her öksürüğü ve hapşırmayı örtün. Eğer yapmazsan hastalığı yayacaksın. ”

Ancak 1918 ve 2020 virüsleri arasında da belirgin farklılıklar vardı. İspanyol gribi, canlı bağışıklık sistemleri nedeniyle paradoksal olarak 20 ila 40 yaşlarındaki sağlıklı insanlar için – özellikle de askeri hizmetin birincil nesli – tehlikeliydi.

Bu tür insanlar enfekte olduğunda, antikorları virüsün peşine düşerek, Avrupa’nın ölüm tarlalarının siperlerinden dökülen askerler gibi gitti.

Barry, “Bağışıklık sistemi sahip olduğu her silahı fırlatıyordu” dedi. “Savaş alanı akciğerdi. Bu savaşta akciğer yok ediliyordu. ”

ABD’deki askeri kamplarda kitlesel genç askerler ve denizciler , insanlık ile silahlı gemilere doldurulmuş gemilerde Avrupa’ya yelken açtı, siperlerde yan yana savaştı ve kalabalıklara karşı zaferle eve geldi. Geçiş ücreti büyüktü, onlar ve enfekte oldukları insanlar üzerinde. İspanyol gribi, ABD Ordusu veya ABD Donanması gribi olarak kolayca adlandırılabilirdi. Ya da Alman veya İngiliz gribi, bu konuda.

Salgında ölenler arasında Donald Trump’ın baba tarafından büyükbabası Friedrich Trump vardı. Sözleşmeyi imzalayan ve iyileşenler arasında İngiltere ve Almanya’nın yanı sıra ABD, İngiliz ve İspanyol kralları ve gelecekteki ABD başkanı Franklin Roosevelt, Donanma sekreteri yardımcısıyken savaş zamanı liderleri vardı.

Ancak ücret ortalama insanlar ve yoksullar, ağır işlerde, sokak arabalarında ve terli fabrikalarda kalabalıktı.

Hepsi 1918 ABD baş cerrahı Rupert Blue’nun sözleriyle yaşayamadı: “Mümkün olduğunca kalabalıktan ve havasız yerlerden uzak durun. … Açık pencerelerden temiz havanın değeri fazla vurgulanamaz. … Mümkün olduğunca saf hava solumak için mümkün olan her çabayı göster. ”

Küresel nüfusun üçte birini enfekte ettiği düşünülen salgında yaklaşık 675.000 Amerikalı öldü.

___

KÖTÜ BİLİM

1918’de cerrah general, “hastalığın kendisine hafif bir saldırısı olan bir kişinin başkalarına çok ciddi bir saldırı verebileceğini” bir el ilanında kaydetti. Uyarı, koronavirüs için de geçerlidir, özellikle de bilim adamları COVID-19’lu çok sayıda insanın belirgin semptomlara rağmen yayılabileceğini öğrendiğinden. Yeni virüs öldürmelerinin, enfekte olanların daha iyi sayılmadan ne sıklıkla belirlenemeyeceği; bazı tahminler 1918 grip ölüm oranını% 2,5 olarak belirlemiştir.

Blue’nun kamuya açık bildirimi ayrıca insanları şarlatanlardan kaçınmaları ve sadece doktorlardan ilaç almaları konusunda uyardı.

Ancak doktorlar ne yaptıklarını her zaman bilmiyorlardı. O zamanki tıbbi dergiler, bazıları Trump’ın dezenfektan, ışık patlamaları ve hem potansiyel faydaları hem de riskleri olan onaylanmamış bir ilaç hakkındaki amatör teoriler liginde olağandışı tedavilerin bir döküntüsünü anlatıyor.

Bir 1918 dönemi doktoru, insanların burun pasajlarını durulamak için bir borik asit ve sodyum bikarbonat (kabartma tozu) tozu koklamasını tavsiye etti. Diğerleri 2017 yılı “Soluk Rider: 1918 İspanyol Grip ve Nasıl Yapılır? Dünyayı Değiştirdi. ”

Popüler teoriler, ayaklarınızı ısıtmanın enfeksiyonu veya kahverengi şekeri ya da soğan ovmasını önleyeceğini yayar. “Temiz bir kalp” önleyici olduğu düşünülmekteydi, ancak bunun organ ya da sevginin kalbi anlamına geldiği açık değildir.

“O zamanlar Tony Fauci yoktu,” dedi Barry , Nisan ayında yapılan bir Kongre Kütüphanesi röportajında .

Şimdi Fauci’ye sahibiz – Beyaz Saray brifinglerinde gerçeği anlatan bir federal immünolog, Trump’ın olumlu dönüşüne ve yalanlarına tek başına bağışık. Ayrıca, 1918’de insanlardan çok daha fazlasını biliyoruz.

Yine de hala çok sayıda Karanlık Çağ saçmalık duyuyoruz.

Komplo teorisyenleri, radyo dalgalarının 1918 gribine neden olduğunu söyledikleri gibi COGID-19’u 5G ağlarının geliştirilmesinden sorumlu tuttu. Kundakçılar kısa bir süre önce bir düzineden fazla İngiliz hücre kulesine işkence ettiler.

Bu salgın ayları boyunca Associated Press, Facebook, Twitter ve benzerlerine yayılan bir dizi sahte çözüm yolunu reddetti . Hayır, burnunuzu bir saç kurutma makinesinden yukarı fırlatmak sizi korumayacaktır. Tonik su içmek, yüksek alkalinli yiyecekler yemek, burnunuza antibiyotik merhem doldurmak, votka veya herhangi bir ev iksirini düşürmek de olmaz.

Hayır, nefesinizi çok uzun süre tutamazsanız COVID-19’un olduğu doğru değil. Veya bir laboratuvardan yapılan bir aşının sadece bir laboratuvar tarafından oluşturulan bir hastalık üzerinde çalıştığı.

Sosyal uzaklaşma sosyal medya uzaklığı ile birlikte gelmemiştir. Bir asırdan fazla bilim, geleceğe değil, geçmişe doğru gittik.

___

1918 (ve 1919) DERSLERİ

Eylül 1918’de İspanyol gribi ABD’nin ikinci ve en ölümcül dalgası varken, Philadelphia’nın halk sağlığı şefi danışmanları göz ardı etti ve büyük bir savaş bağı geçit töreninin şehir merkezinden geçmesine izin verdi. H1N1 virüsü, dünyanın en ölümcül geçit töreni olarak adlandırılan şeyde kitleler arasında yükseldi. Yetkililer endişelenecek bir şey olmadığı konusunda ısrar ederken, insanlar komşuların şaşkın bir hızda ve ölümcül mezarların kazılmasıyla öldüğünü ve öldüğünü görüyorlardı.

“Sadece grip”, resmiyetin mantrası kadar zayıflamıştı.

O Kasım ayının sonlarında, sirenler altı haftalık bir kilitlemeden sonra her şeyi netleştirmek ve insanlara maskelerini çıkarabileceklerini söylemek için San Francisco’da bekledi. San Francisco, Batı’daki birçok şehir gibi, ilk dalgayı büyük ölçüde kurtardı ve aralıkları 2. Tur’a hazırlanarak, maskeleri zorunlu kıldı ve uymayan insanları hapse attı.

Bunun için de bir kafiye vardı: “Yasalara uyun ve gazlı bez giyin. Çenelerinizi septik pençelerden koruyun. ”

Önlemler , başka yerlerdeki sıkıntılı şehirlerden daha düşük bir ölüm oranıyla karşılandı . Ama şehir çok erken rahatladı.

Aralık ayında binlerce yeni dava patlak verdi. Yeni yıla bir dalga döküldü. San Francisco’nun ölüm sayısı 1000’den fazla arttı. İspanyol gribi tarafından son bağlanma ve daha az ölümcül bir olaydı.

1918 ve 1919’un acımasız dersleri mi? 15 yıl önce bir Bush yönetiminde görevlendirilen Barry’ye, hükümetin tüm seviyelerini pandemilere hazırlama çabası için, erken cevap vermeli, dikkatli bir şekilde rahatlamalı, insanlara gerçeği söyleyecekler.

Bunun yerine, Washington ve devletler aynı tıbbi temeller için rekabet ettikleri ve şimdi yeniden açılmaya doğru hareket ettikleri için inkârın ardından kaotik bir federal tepki ve liderlik boşluğu gördü.

“Şimdi planlarımız var, hatta savaş oyunlarını bile oynadık, milyarlarca şeyi tam olarak ne olup bittiğine hazırlanmak için harcadık, federal kurumlar tüm bunları halletmekle görevlendirildi ve biz … hiçbir şeyin yanında değiliz” dedi.

Bir jingle bile değil.

___

İlişkili Basın yazarları Colleen Long ve Washington’da Lauran Neergaard, Chicago’da Amanda Seitz ve New York’ta Karen Mahabir bu rapora katkıda bulundular. Kaynak AP ajansı

 

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |