Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık, Teknoloji 13 Mayıs 2020

VİRÜSÜ DÜNYA’YA YAYDIĞI İDDİA EDİLEN O MERKEZ

‘Wuhan Viroloji Enstitüsü’Dünya Çin’de Gerçek Bir Hikaye ile Karşı Karşıya.YENİ DELHİ – COVID-19 salgını, Çin’e karşı büyüyen…

‘Wuhan Viroloji Enstitüsü’
Dünya Çin’de Gerçek Bir Hikaye ile Karşı Karşıya.
YENİ DELHİ – COVID-19 salgını, Çin’e karşı büyüyen bir tepkinin tetiklenmesi de dahil olmak üzere küresel jeopolitik manzarayı değiştirdi. Dünya, Wuhan’daki yerel bir salgının neden ve nasıl çeyrek milyondan fazla insanı öldürmüş olan küresel bir salgına dönüştüğünü bilmek istiyor. Hesaplanamayan insan ve ekonomik ücret artmaya devam ediyor.

Bağımsız bir uluslararası soruşturma, Çin’e dünyanın geri kalanıyla havayı temizleme şansı verecektir. Ancak Çin Komünist Partisi, böylesi bir soruşturmaya şiddetle karşı çıkıyor ve onu ölümcül bir tehdit olarak görüyor.

Bu arka plana karşı, Dünya Sağlık Asamblesi’nin (Dünya Sağlık Örgütü’nün karar organı) önümüzdeki oturumu, Çin’in ortaya çıkan yeni koronavirüsün kökenleri ve yayılımı hakkında bağımsız bir soruşturmayı engelleme yeteneğinin bir testi olarak şekilleniyor. Wuhan. Avrupa Birliği, mecliste bağımsız bir inceleme çağrısında bulunacak bir kararı destekleyeceğini belirten en son üyedir.

Gelecekteki bir yerel salgının başka bir pandemiye dönüşmesini önlemek için hızlı müdahale çabalarının tasarlanması için COVID-19 virüsünün nasıl alevlendiğini ve yayıldığını en aza indirmek gerekir. Sonuçta, bu Çin’den dünyaya yayılan ilk ölümcül hastalık değil. Çin’in 2002-2003 SARS salgınını örtbas etmesi, dünyanın ilk 21. yüzyıl salgınını tetikledi. Dünya Sağlık Örgütü bile, Çin’deki temsilcisi COVID-19 virüsünün kökenlerini bilmenin “yeniden meydana gelmeyi” önlemek için “çok önemli” olduğunu söyleyerek bir soruşturma ihtiyacını kabul ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, bir hatayı kasıtlı eylemle zıtlaştırarak Çin’e işbirliği için bir teşvik sundu: “Eğer bir hata olsaydı, hata bir hatadır. Ama bilerek sorumlu olsaydı, evet, demek istediğim, sonuçların olması gerektiğinden emin ol. ” Ancak Pekin, temel soruları bile yanıtlamaktan kaçındı.

Örneğin, Çin neden 23 Ocak’tan itibaren Wuhan’dan iç hat uçuşlarını durdurdu, ancak charter uçuşları gibi bazı uluslararası uçuşların oradan çalışmaya devam etmesine izin verdi? Virüsün uluslararası yayılmasına Mart ayının sonlarına kadar diğer Çin şehirlerinden dış yolculuğu teşvik ederek devam etti. Ayrıca, belediye başkanına göre, Wuhan, gecikmiş bir şekilde kilitlendiğinde, diğer Çin şehirlerinden yurtdışına uçan bilinmeyen bir sayı ile şehri terk etmişti. Basitçe söylemek gerekirse, birçok ülkede Wuhan tohumlu salgınlarından etkilenen gezginler.

Bir diğer önemli soru, Çin’in Çinli bilim adamları tarafından virüsün kökenleri hakkında daha fazla araştırma yapmasına neden olmasıdır. Birkaç Çinli araştırma makalesinde yarasa koronavirüsleri üzerindeki tehlikeli çalışmaları vurguladıktan sonra ön araştırma yapılmasını zorunlu kılan yeni bir politika başlattı.

Aslında yetkililer, 12 Ocak’ta koronavirüs genomunun yayınlanmasından sonra bir teşhis laboratuvarına “düzeltme” için bir laboratuvar kapattı. Çin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan alıntı yapmak için, önemli bir şekilde, hala herhangi bir canlı virüs örneğini dış dünyayla paylaşmadı ve “hastalığın evrimini izlemeyi imkansız kıldı”.

Ayrıca, Çin, Wuhan Viroloji Enstitüsü de dahil olmak üzere, yabancı uzmanlara virüsün ortaya çıkmış olabileceği herhangi bir tesise veya konuma erişim sağlamamıştır. Çin’in meşhur “batwoman” Shi Zhengli, yarasalardan doğal koronavirüsleri manipüle etmede laboratuvar deneylerine öncülük ediyordu.

Pompeo ve Pekin merkezli Caixin Global haber sitesine göre, tehlikeli araştırmalar Çin’in neden koronavirüs örneklerini dış dünyayla paylaşmak yerine laboratuvar örneklerini yok etmeyi seçtiğini açıklayabilir. ABD istihbaratı, salgının “Wuhan’daki bir laboratuvarda bir kazanın sonucu” olup olmadığını araştırdığını doğruladı. Pompeo, virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından geldiğini gösteren “muazzam kanıt” olduğunu söyledi.

Ocak ayında Çin, bulaşma tehdidini oynarken, sessizce tıbbi ekipman ithalatıyla uğraştı – kişisel koruyucu ekipmanlardan maskelere. 1 Mayıs tarihli ABD İç Güvenlik Bakanlığı istihbarat raporuna göre Çin, salgının birikimini kolaylaştırmak için “kasıtlı olarak ciddiyetini gizledi”. Virüs Avrupa’yı ciddi şekilde vurduğunda, Çin sadece Ocak ayının son haftasında 56 milyon solunum cihazı ve maske de dahil olmak üzere küresel koruyucu ekipman tedarikinin çoğunu satın almıştı.

Şimdi, Çin, Wuhan’da olanları örtbas etmek için evde bir baskı yaptı. Bir hesaba göre, yas tutan akrabalar ve avukatları, “salgın hakkında raporlar koruyarak devletin sansür aygıtını engellemeye çalışan polis ve gönüllüler” tarafından tehdit edildi.

Şunu düşünün: Çin herhangi bir örtbastan suçlu olmasaydı, giderek artan uluslararası bağımsız bir soruşturma çağrısını memnuniyetle karşılamaz ve böyle bir soruşturmaya yardım sunmayı teklif etmez mi? Bunun yerine, Pekin bir soruşturmanın memnuniyetini savaşarak reddederek suçluluğunu sergiliyor gibi görünüyor. Dünyanın “parmakları işaret etmek, hesap verebilirlik talep etmek ve diğer yapıcı olmayan yaklaşımlardan” kaçınması gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Örneğin Avustralya, DSÖ üyesi ülkelerin koronavirüsün kökenleri ve yayılımı hakkında bağımsız bir araştırmayı desteklemelerini önerdiği için Çin’in sinsi saldırısına maruz kaldı. Çin’in Avustralya büyükelçisi, Avustralya’nın önerisini “tehlikeli” olarak nitelendirerek, Avustralya şarap, sığır eti, turizm ve eğitim sektörlerinin Çin boykotları nedeniyle cezayı tehdit etti.

Bu arada, Yedi ülke Grubu, Hindistan ve diğerleri DSÖ’nün gözden geçirilmesi ve reformunun yapılmasıyla birlikte, Çin’in ajansa 30 milyon dolar daha verme kararı bu tür çağrıları boşa çıkarmaya yönelik görünüyor. Uluslararası kurallar, ülkelerin DSÖ’ye “değerlendirilmeden sonraki 24 saat içinde uluslararası endişe duyulan bir halk sağlığı acil durumu” nı bildirmelerini zorunlu kılmaktadır. Çin’in göze batan başarısızlığı, DSÖ müfettişlerine silah müfettişleri tarzında bir hastalık salgını soruşturmak için bir ülkeye girme gücüyle tanışma çağrısına yol açtı.

Hata yapma: Para tek başına ne Çin’in küresel kriz için suçu saptama stratejisine ne de buna karşı tepkinin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olamaz. Finansal teşvikleri tehditlerle karıştırmanın havuç ve sopa yaklaşımı, Pekin’e sadece daha fazla güvensizlik getirecektir.

Aslında, pandemi dünyanın gerçeğe ulaşmasını sağlamıştır: Çin’in yabancı üreticileri Çin’den çıkmaya teşvik etmesi ya da Pekin’in kaldıraçını silahlandırdığı bir durumu riske atması da dahil olmak üzere Çin’in hayati tedarik zincirlerindeki tuhaflığını kırması gerekir.

Çin’in ticaretçi yayılmacılığı AB, Avustralya, Almanya, İspanya ve İtalya’da yeni düzenlemelere yol açtı. Ancak Hindistan’ın Çin’in herhangi bir biçimde ve tüm sektörlerde yatırımını önceden incelemesini zorunlu kılan yeni kuralı türünün ilk örneğidir. Son zamanlardaki bir diğer önemli adım da, pandemik bağlantılı ekonomik destek paketinin belirli bir amaç için 2,2 milyar dolar ayırdığı Japonya’dır: Japon firmaların Çin’den üretimi değiştirmelerine yardımcı olmak.

Bugün, dünya sadece kapsamlı bir soruşturmanın açığa çıkarabileceği cevaplar arıyor. Çin böyle bir soruşturmaya katılmayı reddederse, yeni ekonomiler, tarife dışı engeller, üretimin yer değiştirmesi ve diğer politika hareketleri yoluyla önemli ekonomileri kendilerinden uzaklaşmaya teşvik edecektir. Komünist iktidar tekelini baltalayarak, böyle sistematik bir “ayrışma” ÇKP’nin en kötü kabusu gerçekleşecekti. japantimes
Longtime Japan Times-Brahma Chellaney
14 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |