Ana Sayfa Dünya, Gündem 6 Haziran 2020

YAHUDİ VE ARAP HALKLARI TEL AVİV’DE İSRAİL’İ PROTESTO ETTİ

Yahudiler ve Araplar Tel Aviv’deki ilhakı protesto ettiProtestoculara verdiği video mesajında ​​Sanders, “Otoriter liderlere karşı durmak ve…

Yahudiler ve Araplar Tel Aviv’deki ilhakı protesto etti
Protestoculara verdiği video mesajında ​​Sanders, “Otoriter liderlere karşı durmak ve her Filistin ve İsrail için barışçıl bir gelecek inşa etmek hep birlikte kalıyoruz,” dedi.

Cumartesi gecesi Tel Aviv’in Rabin Meydanı’nda ilhakı protesto eden Yahudiler ve Arapların ortak bir gösterisi yapıldı .
“İlhak bir savaş suçudur. Barışa karşı suç, demokrasiye karşı suç, bize kan getirecek suç, ”dedi Meretz lideri Nitzan Horowitz.

Meretz MK Tamar Zandberg, “Bunun Ortadoğu’da yaşayan İsrailliler ve Filistinliler için iyi olanla hiçbir ilgisi yok” dedi. “Duruşmadan kaçmayı denedikten sonra seçim kazanmaya çalışan biri arasındaki lanetli bir anlaşma. Trump İsrail’in dostu değil. Bibi İsrail için iyi değil. ” Ortak Liste başkanı Ayman Odeh, Senatör Bernie Sanders’in kalabalığa bir mesaj veren videosunu yayınladı.

“İsrail, ABD ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için bu zor günlerde, adaleti savunmak ve hepimizin hak ettiği gelecek için savaşmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Pek çok Arap ve Yahudinin barış, adalet ve demokrasi için birlikte durduğunu görmekten son derece duydum ”dedi.

Sanders, “Otoriter liderlere karşı durmak ve her Filistin ve İsrail için barışçıl bir gelecek inşa etmek hep birlikte kalıyoruz” dedi. Daha sonra Batı Şeria’nın durdurulması için tüm planların çağrılmasını istedi ve “işgal sona erdirilmeli ..” dedi.

Sanders, “Nihayetinde İsrail’in yanında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını kutladığımız gün, bunun sizin gibi insanların adalet için ayağa kalkması, demokrasi için ayağa kalkması ve insan hakları için ayağa kalkması nedeniyle olacağını biliyorum.”

Protestoda göstericiler, Amerika’nın Kara Yaşam Konusu hareketinin başını sallayan “Filistin Yaşıyor Madde” yazan işaretler tuttular. Miting sırasında da ABD’de protesto etmek için kullanılan bir jest olarak diz çöktüler.

Etkinlikten önce yayınlanan bir basın açıklaması, polisin organizatörlere protestoyu 24 saatten daha az bir süre öncesine kadar tutma izni vermediğini belirtti. Organizatörler polis, koronavirüs salgınıyla ilgili endişelerini dile getirirken, Rabin Meydanı’ndaki diğer sosyal mesafeli protestolara izin vermesine rağmen protestolarını önlemeye yönelik bir girişim olduğunu iddia ediyor.

35’ten fazla grup Yahudileri ve Arapları, Trump yönetiminin “Yüzyılın Anlaşması” ile ilerleyen Başbakan Benjamin Netanyahu hakkındaki gösteriye katılmaya çağırdı.
“Yetkili makamların kritik işgal karşıtı sesleri bastırmaya niyeti, Netanyahu yönetimindeki İsrail’deki daralan demokratik alanın bir başka örneğidir. Onları en çok endişelendiren protesto, Yahudilerin ve Arapların birlikte işgale direndikleri protestodur. ”Ortak Liste MK Aida Touma-Sliman dedi.

Perşembe günü, yüzlerce gösterici Rabin Meydanı yakınlarındaki büyük bir yolu kapattı ve İsrail’in sağcı koalisyonunun ilerlettiği yeni faturaları protesto etti.
İsrail Polisi, Cuma sabahı erken saatlerde yolu tıkayan kalabalığı dağıtmaya başladı ve birkaç protestocu gözaltına alındı.

İsrail Polis Sözcüsü Birimi, “Protestocular Tel Aviv’deki İbn Gabirol Caddesi’ni engelledikten ve bölgedeki kamu düzenini bozduktan, şoförlere saldırıp araçlara şişe ve boya attıktan sonra polis yolu temizlemeye ve saldırganların tutuklanmasına başladı.

Tel Aviv protestocuları “ nefes alamıyorum ” diye bağırdılar ve ABD’de öfkelenen ırksal ayaklanmalara atıfta bulunarak “tecavüz eden diktatörlükten boğulduklarını” söylediler.
RACHEL WOLF – Leon Sverdlov – jpost.com
06 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |