Ana Sayfa Gündem, Sağlık 3 Eylül 2020

YALANLARIN SONU ANKARA WUHANI GEÇTİ

YALANLARIN SONU… ANKARA WUHAN’I GEÇTİHacettepe Üniversitesi’nden iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran “Ankara Wuhan oldu” dedi….

YALANLARIN SONU… ANKARA WUHAN’I GEÇTİ
Hacettepe Üniversitesi’nden iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran “Ankara Wuhan oldu” dedi.


Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Koca, ”Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat oranında geçmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Sağlık emekçileri ve meslek odaları bir süredir Ankara’ya ilişkin uyarılarda bulunuyordu. Önemli bir uyarıda Hacettepe Üniversitesi’nden iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran’dan geldi.

Twitter’da Ankara’daki duruma ilişkin paylaşım yapan Prof. Dr. Cankurtaran, şunları yazdı:
“Ankara Wuhan oldu. 10-14 gün sokağa çıkma yasağı gelmeli. Ankara sağlık kapasitesi aşabilir. Artık hasta yatıracak yoğun bakım zorlaşıyor. Kapalı her hastane açılmalı. Özel yoğun bakımlar pandemi için açılmalı. Halkın inisiyatifine bırakmak yanlış.”

Cankurtaran daha sonra şu mesajı paylaştı:
“Aman dikkat Ankara. Virüs aramızda. 60 yaş üstü kişiler ve onların yakınları daha da dikkat etmeli. Şehrimiz şu an en çok Corona hastası olan yer. Atlatacağız bu Zor günleri. Maksimum dikkat, özen lütfen. Her yaş dikkat etmeli.”

Vaka sayısının arttığı Ankara’da koridor boyu test sırası!
Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, test kuyruğunun koridor boyunca uzadığı, hastalığı olup olmadığı belli olmayan onlarca vatandaşın bir arada beklediği ve bazı vatandaşların yerlerde oturduğu görülüyor. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan duruma tepki göstererek, “Saray’ın imtiyazlıları haftalık düzenli korona testi yaptırırken vatandaşın hali ortada” ifadelerini kullandı.

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada büyük tepki çekti. Corona virüsü (Covid-19) testi yaptırmak için hijyen kurallarını hiçe sayarak sıra bekleyen vatandaşların bazılarının yerde oturduğu görüldü.

“BAKANLIK RAKAMLARLA HALKI ALDATIYOR ANCAK İŞTE HASTANELERİN HALİ”
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere ‘şeffaflık’ üzerinden bir eleştiri getirerek, “Cumhurbaşkanlığında nüfuslu kişiler kolayca test yaptırabilirken vatandaşlar hastanelerde bu şekilde saatlerce bekliyor. Bu görüntüler Ankara Dışkapı Hastanesi’nden geldi. Bakanlık rakamlarla halkı aldatıyor ancak işte hastanelerin hali” açıklamasında bulundu.

BAKAN KOCA: ANKARA, İSTANBUL’U İKİ KAT GEÇMİŞ DURUMDA
Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara’daki vaka artışına dikkat çekerek, “Son dönemde artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor. Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara. İstanbul’u iki kat geçmiş durumda” diyerek vatandaşları uyardı.
03 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Osman Öcalan felç geçirdi

Osman Öcalan felç geçirdiTema Tasarım |