Ana Sayfa Gündem, Türkiye 24 Kasım 2020

YCHP ÖRGÜTLENMESİ CHP’DE 25 İL BAŞKANININ BİLETİNİ KESİYOR

CHP MYK’da konuşuldu! 25 il başkanı görevden mi alınacak?CHP’de dün düzenlenen MYK toplantısında Doğu ve Güneydoğu illerinden…

CHP MYK’da konuşuldu! 25 il başkanı görevden mi alınacak?
CHP’de dün düzenlenen MYK toplantısında Doğu ve Güneydoğu illerinden 25 il başkanının görevden alınmasının istendiği ileri sürüldü. CHP’li bir kaynak anketlerde CHP’nin oylarının düşük çıkması nedeniyle 25 il başkanının görevden alınmasının konuşulduğunu söylerken daha önce görevden alındığı belirtilen ve sonradan yalanlanan Ağrı İl Başkanı’na görevden alındığı tebliğ edildi.

Ağrı İl Başkanı İbrahim Aslan, görevden alındığı bilgisini doğrularken “Bugün (dün) görevden alındığım doğrulandı. Fakat hangi gerekçeyle görevden aldıklarını bilmiyorum. Doğu ve güneydoğuya yönelik böyle bir çalışma var. Görevden alınmalar mevcut. Gerekçe henüz gelmedi” dedi.

Doğu ve Güneydoğu’da il başkanlarını görevden alma iddiaları sıcaklığını korurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır için bir iş insanını çağırarak “İl başkanından memnun değilim. Bana Ensarioğlu ailesinden birisini getirebilir misiniz” dediği ileri sürüldü.

Öte yandan CHP Genel Merkezi’nin görevden almak istediği Doğu ve Güneydoğu illerindeki il başkanlarının 9’unun Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşadığı belirtildi. CHP’li kaynak, “Bu isimler kurultaydan öncede biliniyordu. Şimdi böyle bir adım atmaları mantıklı gelmiyor. Birileri örgütleri kendilerine göre dizayn etme peşinde” dedi.

MUHARREM İNCE GAZİANTEP İL BAŞKANINI GÜNDEME GETİRMİŞTİ
Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu ve il yönetimi ile 9 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmış; Görevden alınma kararını antidemokratik bulduğunu belirten CHP Gaziantep eski İl Başkanı Hayri Sucu, hastayken görevden alındığını dile getirerek tepki göstermişti.
“BİZİM ŞEREFİMİZ HAYSİYETİMİZ YOK MU?”
‘Benim il başkanı olarak seçilmemi genel merkez ve milletvekilleri istemiyorlar hepsi bana karşı’ diyen Sucu, “Buna rağmen benim yanımda olan taban. Görevden alınmamız sonrasında bir milletvekiline görev vermişler süreci o vekil yürütecek. Bir de benim üzüldüğüm taraf şu, ben Covid-19 rahatsızlığım var bir gün öncesinde genel başkanımız beni arayarak geçmiş olsun diyor ikinci gün beni görevden alıyor ben rahatsızım beni öldürmeye mi çalışıyor? Bizim şerefimiz, haysiyetimiz yok mu, bu haksızlık değil mi? Bu durumu ben antidemokratik buluyorum. 10 Kasım’da Atatürk’e saygısı olan adam bunu yapar mı?” ifadelerini kullanmıştı. (Cumhuriyet, Siyaset Kulisi, Gelecek Gündem, Sözcü)
25 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |