Ana Sayfa Gündem, Sağlık 3 Haziran 2020

YEDİ ŞEHİRDE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ PATLAK VERDİ

YEDİ ŞEHİRDE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ PATLAK VERDİCorona virüsüyle mücadele ederken Erzincan’da başka bir hastalık patlak verdi!…

YEDİ ŞEHİRDE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ PATLAK VERDİ
Corona virüsüyle mücadele ederken Erzincan’da başka bir hastalık patlak verdi!

Türkiye corona virüsü salgını ile mücadele ederken 7 ilde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı da yeniden ortaya çıktı. Son olarak Erzincan’da 17 kişi, KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gördü. Geçmiş dönemde birçok insanı hayattan koparan hastalığa ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar, KKKA’nın temmuz sonuna kadar süreceğini belirtti.

Tokat, Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Bingöl ve son olarak da Erzincan’da KKKA vakaları ortaya çıkmaya devam ediyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ 2002’DE GÖRÜLDÜ
Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, şu açıklamalarda bulundu:

  • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, Türkiye’de ilk kez 2002’de görülen vakalardan sonra tanındı ve kesin tanı doğrulandıktan sonra ülkemizde birçok bölgeden vakalar bildirildi. Öncelikle Tokat ve Kelkit Vadisi sahasında görülen vakalardan sonra Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hâlâ varlığını korumakta ve her yıl birçok insanı etkilemektedir.

“TEMMUZ SONUNA KADAR DEVAM EDECEK”

  • Hastanemize Erzincan’ın ilçeleri ile birlikte çevre illerden (Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Bingöl) başvurular olmaktadır. Temmuz sonuna kadar vakaların devam edeceği kanaatindeyiz.

“COVID-19 NEDENİYLE GERİ PLANDA KALDI”

  • Covid-19 nedeniyle ikinci planda kalsa da bakanlığımızın önerileri doğrultusunda diğer hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik konuyla ilgili eğitim faaliyetleri düzenliyoruz.
  • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yeni bir hastalık değildir. Bazı vakalar da ölümle sonuçlanabilen bir kırsal bölge hastalığıdır.
  • Hastanemizde tanı koyduğumuz hastaların hepsi ya kırsal bölgelerde ikamet edenler ya da herhangi nedenle buraları ziyaret eden kişilerdir. (İHA)
    03 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE
Google NewsTema Tasarım |