Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 24 Haziran 2020

YENİ BİR VİRÜS ORTAYA ÇIKTI ‘CRİSTOLİ’

YENİ BİR VİRÜS ORTAYA ÇIKTI ‘CRİSTOLİ’‘Dünya da 2020 Musibetleri Devam Ediyor’Cristoli virüsü: Paris’te koronavirüs tekniği kullanılarak keşfedilen…

YENİ BİR VİRÜS ORTAYA ÇIKTI ‘CRİSTOLİ’
‘Dünya da 2020 Musibetleri Devam Ediyor’
Cristoli virüsü: Paris’te koronavirüs tekniği kullanılarak keşfedilen yeni virüs


Fransız bilim adamları, Covid-19 pandemisinin arkasındaki koronavirüsü tanımlamak için kullanılan aynı tekniği kullanarak Paris’in hemen dışındaki bir hastanede yeni bir virüs keşfettiler, ancak benzer bir sağlık krizine yol açacağından şüphelenmek için hiçbir neden olmadığını söylediler.

Virüs keşfedildi 2019 yılında ve onu teşhis edildi Créteil’in Paris banliyösünde sonra “Cristoli virüsü” seçildi – Bir beyin iltihabı – ensefalit öldü Paris’ten 58 yaşındaki bir kadında. Ancak araştırmacılar, virüsün altta yatan birkaç ciddi durumu olduğu için virüsün ne kadar sorumlu olduğunu anlatmanın çok erken olduğunu söylüyor.

Créteil’deki Henri-Mondor Hastanesi’nde tıbbi biyoloji başkanı Profesör Jean-Michel Pawlotsky, “Bu ensefalitin bağışıklığı zayıf olan bir kişide meydana geldiği, çok hasta ve başka patolojileri olan bir kişiydi” dedi. keşif yapıldı ”dedi. “Şu anda açıklamamız gereken tek bir vakamız var. Açıkçası, gelecekte başka vakalar teşhis edilirse, bu hastalıkla ilişkili klinik tablo hakkında biraz daha kesin bir fikre sahip olabileceğiz. “

Yeni virüs, sivrisinekler tarafından yaygın olarak yayılan bir patojen ailesi olan bir ortobunyavirüstür. Çinli araştırmacılar tarafından, geçen yıl Wuhan’da ilk ortaya çıktığında Covid-19 virüsünü tanımlamak için de kullanılan metagenomik olarak bilinen bir teknik kullanılarak keşfedildi .

Bilim adamları bir vücut sıvısı veya doku örneği alırlar – bu durumda hastanın beyninden – ve mevcut herhangi bir DNA’yı dizilerler. Bu, numunedeki tüm organizmaları bir kerede tanımlamalarını sağlar. Ancak araştırmacılar, keşif yönteminin ötesinde, yeni virüsü Covid-19 koronavirüs ile ilişkilendirecek çok az şey var.

“Bu hastalığın bulaşma tarzının koronavirüs ile ilgisi yoktur. Koronavirüs ile, damlacıklarla doğrudan insandan insana bulaşır ve bu nedenle çok önemli olan salgın yayılma olasılığı vardır ”dedi Profesör Pawlotsky. “Çok farklı bir şeyle uğraşıyoruz ve açıkçası bugün bu hastanın bu hastalığı nasıl yakaladığını, bu virüsü nasıl yakaladığını bilmiyoruz. Bunun böcekler yoluyla olduğundan şüpheliyiz çünkü böcekler bu tür viral enfeksiyonları iletir, ancak bugün bunun kesin bir kanıtı yoktur. ”

Araştırmacılar, koronavirüsden kısa bir süre sonra başka bir yeni virüsün tanımlanması, aslında, tespit yöntemlerini iyileştirmenin bir işaretidir, araştırmacılar, gelecekte artan sayıda yeni patojene yol açmayı beklediklerini söylüyorlar. AFP’ye, hastanenin viroloji departmanından Dr. Christophe Rodriguez, “Yeni virüslerimizin olması endişe verici değil, çünkü genel olarak hayatın hikayesi” dedi.

“Özellikle çağlar boyunca her zaman yeni mikroorganizmalar ve yeni virüsler yaşadık. Sadece önceki yıllarda onları tespit edemedik. Onları şimdi tespit edebilmenin asıl amacı onları önleyebilmek ve daha sonra bunları tedavi etmek için programlar tasarlamak.” france24.com

24 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |