Ana Sayfa Dünya, Gündem, Spor 20 Mayıs 2020

YILDIZ FUTBOLCUDAN SEVİLLA’DA CAMİ YAPMAK İÇİN 1 MİLYON DOLAR BAĞIŞ

Kanoute, Seville’nin 700 Yıl Sonra ilk camisini inşa etmek için 1 milyon dolar topladıSevilla için oynayan eski…


Kanoute, Seville’nin 700 Yıl Sonra ilk camisini inşa etmek için 1 milyon dolar topladı
Sevilla için oynayan eski futbolcu Fred Kanoute, şehir Müslümanları için kalıcı, resmi alan sağlama çabalarına öncülük ediyor. Eski futbol yıldızı Fred Oumar Kanoute, İspanya’nın Sevilla kentinde 700 yıl sonra cami ve kültür merkezini inşa etmek için çevrimiçi kitle fonlaması kampanyasında 1 milyon dolar topladı .

Daha önce Sevilla FC için oynayan Malili kökenli Fransız doğumlu bir Müslüman olan Kanoute, kampanyaya bir yıl önce küresel Müslüman topluluğuna odaklanan kitle fonlaması platformu LaunchGood’da başladı. Kanoute Salı günü yaptığı açıklamada, “Teşekkürler ve kampanyaya katılan herkese Allah sizin için ödül versin.” Kanoute 4 Sevilla Camii , 27 Mayıs’a kadar toplanan ek fonları toplayacak. Projenin tahmini maliyeti 12 milyon avro (13.1 milyon $) civarında.

Geçen yıl, Kanoute Sevilla Camii Vakfı (SMF) ile birlikte çalıştı .
“Oraya vardığımda [Seville], bir cami bulmak çok zordu. İnsanlara sormak zorunda kaldım.” 20 yaşında İslamiyete geçen Kanoute, El Cezire’ye söyledi . Seville Müslüman toplumu, İspanyol dönüştürücüler, ikinci nesil İspanyol Müslümanlar ve Cezayir, Fas, Senegal ve Malili kökenli insanlar da dahil olmak üzere “güzel bir karışım” olduğunu söyledi.

İspanya’nın tahminen iki milyon Müslüman’ı var ve yaklaşık 30.000’i Seville’de yaşıyor.2007 yılında, İspanyol ve UEFA kupa şampiyonu Kanoute, Sevilla’da tesisin sözleşmesinin sona ermesinden sonra kapanma eşiğinde olan bir musalla veya dua alanı satın aldı. Kanoute daha önce bu alanı “geçici bir cami” olarak tanımlamıştı.

1 milyon dolarlık proje daha büyük ve daha kalıcı olmayı vaat ediyor. SMF müdürü İbrahim Hernandez, El Cezire’ye verdiği demeçte, “Seville’de sadece futbolu için değil, aynı zamanda nasıl bir insan olarak da çok saygın bir kişi.”

“Yanınızda Oumar gibi biri olduğunda, insanlar hikayelerinizi duymak istiyorlar, sizin hakkınızda ne yaptığınızı, ne yaptığınızı istiyorlar” diye ekledi. Namaz kılmanın yanı sıra, cami ve kültür merkezi doğum, Endülüs sanatları ve yemek pişirme gibi konularda yerel toplum için atölye çalışmaları düzenledi. Yerel halk için birinci basamak sağlık hizmeti veren sağlık kliniğinin yanı sıra çocuklar için Arapça ve Kuran dersleri de planlanmaktadır .

İngiliz girişimci ve Seville sakini Abdiya Meddings, “Gençler, çocuklar ve birinci, ikinci ve üçüncü kuşak Müslümanlar için bir cami kimlikleri ve [dinlerini] anlamak için çok önemlidir.” Dedi. Seville’deki mevcut dua alanları genellikle küçüktür, özellikle bodrum katlarındakiler. Eski bir Kur’an öğretmeni olan Meddings, “Çoğu kadın [Cuma namazlarına] gitmezken, musallastaki kadın alanları hala dolu,” dedi.

Eskiden beş ila 13 yaş arasındaki çocuklara öğretiyordu, ancak alan genellikle talep için çok küçüktü. Müslümanlar için önemli bir turistik cazibe olmasına rağmen, kısmen 8. yüzyıla dayanan İslam tarihi nedeniyle Seville’de dua etmek için bir yer bulmak zor olduğunu söyledi. “Burada Sevilla’da, bildiğim [dua alanları] neredeyse gizlenmiş gibiler,” dedi. “Ziyaretçiler Sevilla’ya geliyor ve bulamıyorlar.

“bu kentin Müslümanları ile tanışmaları ve bunu yapacak bir yere sahip olmaları önemlidir. Allah birbirimizi tanıyabilmemiz için bizi kabilelerde yaratmadı mı? ” Avrupa genelinde yükselen İslamofobinin ortasında, Seville cami projesinin organizatörleri önyargıyla mücadele etmeyi umuyor. İspanya’nın aşırı sağ Vox partisi, “köktendinci camiler” olarak nitelendirilen şeyin kapatılmasını talep etti ve “aşırılıkçı imamların” tutuklanması ve sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

Hernandez şöyle dedi: “Elimizde olan niyetlerden biri … İslam halkı algısını değiştirmek “İnsanlarla yakın temasa geçer girmez, onların İslam bilgisine katkıda bulunmaya yardımcı olabiliriz.” Meddings, caminin şehirde “Müslümanları normalleştirmeye” yardım edeceğini söyledi. “Bak diyebiliriz … Sizi dönüştürmeye çalışmıyoruz, bizimle tanışın, çocuklarımızla tanışın, onlar da sizin gibiler, bayram’ı birlikte kutlayalım.” El Cezire,aljazeera.com
20 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |