Ana Sayfa Gündem, Politika, Türkiye 20 Temmuz 2020

YOZGAT’TA AKP’LİLER ARASINDA İHALE KAVGASI

Şifa hastanesi belediyeye mi yar olacak yoksa… Hukuka uygun ama Usule uygun değil!Yozgat Özel Şifa Hastanesi bina…

Şifa hastanesi belediyeye mi yar olacak yoksa… Hukuka uygun ama Usule uygun değil!
Yozgat Özel Şifa Hastanesi bina satışında ortaya çıkan muallaklı durum kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu!

Yozgat Özel Şifa Hastanesi bina satışında ortaya çıkan muallaklı durum kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu! Meclis kararı ile ‘yeşil alan’ ilan edilen bölgeyi Yozgatlı’nın hizmetine kazandırmak isteyen Belediye Başkanı Celal Köse’nin Yozgat adına ortaya koyduğu iradeye rağmen aynı zamanda belediye meclis üyesi olan Yozgat TSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Akyüz’ün ihaleye katılarak kazanması ‘neler oluyor’ dedirtti. Başkan Köse, tavrını net bir şekilde ortaya koyduğu gelişmeler vatandaşlar tarafından da yakinen takip ediliyor.

Yozgat’ın sağlık alanında kaybettiği en önemli özel kuruluşlardan bir tanesi olan Özel Şifa Hastanesi binasının satışı uzun süredir kamuoyunun beklentisi haline gelmişti. Sahipsizlikten atıl kalan binanın beklenen satışı Halk Bankası tarafından online ihale ile geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Fakat belediye tarafından Yozgatlı’nın hizmetine sunulmak üzere alınması planlanan bina ihalesinde ortaya çıkan beklenmedik durum kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Belediye Başkanı Celal Köse, sürece ilişkin tavrını ‘Satış hukuka uygun ama usule uygun değil’ diyerek ortaya koyarken ihaleye ‘belediyeye rağmen’ katıldığı iddia edilen belediye meclis üyesi ve Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aplarslan Akyüz’e ‘Bu işten çekilsinler’ çağrısında bulundu.

BELEDİYE YOZGAT’A KAZANDIRACAK(TI)!
Yozgat Belediyesi, Halk Bankası tarafından satışa çıkarılan Özel Şifa Hastanesi binasını satın alarak Yozgat Valiliği Hükümet Konağı ve Millet Bahçesi olarak planlanan alanla entegre bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyordu. Başkan Celal Köse’nin Yozgat ve Yozgatlı adına hassasiyetle takip ettiği satışa ilişkin tüm hazırlıklar yapılmış, sürecin neticelenmesi bekleniyordu. Belediye meclis üyesi olması nedeni ile süreci yakinen takip eden Yozgat TSO Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Akyüz’ün ihaleye katılarak kazanması kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getirdi.

HEM YEŞİL ALAN….
Belediye tarafından ‘yeşil alan’ olarak ilan edilen 6 bin 70 metre kare arsanın inşaat yoğunluğu 0,60. 3 bin 642 metre kare inşaat alanı bulunan arsasının yeşil alan statüsünden çıkartılması halinde 6 kattan fazla bina yapılmasına müsaade edilmiyor.

Yeşil alan olarak belirlenmesine rağmen arsanın satışına belediyenin dışında özel müteşebbisin katılması, ilerleyen süreçte imar değişikliği yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru işaretleri ortaya çıkardı.

KÖSE YÜREKLERE SU SERPTİ
Ortaya çıkan durum karşısında geçtiğimiz hafta içerisinde bir açıklama yapan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, arsanın yeşil alan hüviyetinden çıkarılmayacağını açıklayarak yüreklere su serpti.

Arsa satışı için yapılan ihaleye bir belediye üyesinin katılmasını ‘Hukuka uygun ama usule uygun değil’ sözleri ile eleştiren Başkan Köse’nin dikkat çeken açıklaması şu şekilde olmuştu:

“Belediye meclis üyelerimizden bir tanesi böyle bir arkadaşımızın veya onun yakının burada bir alışveriş yapması her ne kadar hukuka uygun olsa dahi ama usule de vicdanen de uygun olmadığını düşünüyoruz. Onlara çağrımız şudur ki bu işten feragat etsinler. Bu işten çekilsinler. Bu emir değildir ama tavsiyedir. Bizim böyle bir düşüncemiz var.

Encümen arkadaşlarımız bilirler göreve geldiğimizde Şifa Hastanesi’nin yeri ile ilgili bir tasarrufta bulunmak istedik. Öncesindeki planlarımız alıp tekrar farklı bir şekilde ekonomiye kazandırmaktı. Ama sonra geldiğimiz nokta itibari ile de orada bir belediye tesisi olacağı ve bir eser bırakmanın da daha uygun olacağı kanaatine varınca biz ilgili mevzuu belediye meclisimize açtık. Belediye meclisimizde oy birliği ile bizlere yetki verdi. Bizde gerekli görüşmeleri hep birlikte yaptık. İlgili yerlerle görüştük ve buranın belediye tarafından alınmasını da onlarda ifade ettiler. Lakin başka isteyenlerde vardı. Farklı farklı gruplarda orada tasarruf etmek için mücadele veriyorlardı. Tabi banka bu müracaatları alınca açık artırmaya çıkartmak zorunda kaldı. Açık artırmaya çıkınca bizde açık artırmaya hep birlikte girdik.

Açık artırmada hem Yerköy, Sorgun ve diğer yerlerden 4 farklı kişinin girdiğini gördük. Belediye meclisimizde ve encümen üyelerimizle devamlı görüşmemize rağmen belediye meclis üyesi bir arkadaşımızda bura ile ilgili tasarrufta bulunmuş, teminatını yatırarak belediyeye rakip olmuştur. Geldiğimiz nokta itibari ile belediyemiz 7,5 milyondan 10 milyon 500 bin TL’ye kadar devamlı artırarak belli bir noktaya kadar gelmiştir. Ondan sonrasında da daha rantabıl olmadığını ve bu işin karlı olmayacağını düşünerek bu ihaleden fiyat vermekten vazgeçmiştir. İhaleyi 11 trilyon 500 liraya belediye meclis üyesi olan arkadaş veya ailesi satın almıştır.”

PARK ALANINDAN ÇIKARILMAYACAK
“Burası şehir imar planında yeşil alana ayrılmış bir yerdir” diyen Köse, “ Yozgat’ımızın ve Yozgatlı arkadaşlarımızın ve oradaki mahalledeki ikamet eden kişilerin ve oraya gelenlerin yeşil alan olarak kullanılması için önceki belediye meclisimizden çıkan bir kararla orası yeşil alana çevrilmiştir. Bu ve bundan sonra da kesinlikle oradaki yeşil alanın aslı değiştirilmeden yeşil alan olarak kalacaktır. Bizde burada durduğumuz müddetçe encümen üyelerimiz, belediye meclis üyelerimiz burada olduğu müddetçe de kesinlikle ve kesinlikle ora park alanından çıkartılmayacaktır. Bunu da bilgi için özellikle kamuoyu ile paylaşmak istedim” şeklinde konuştu.

BÖLGEYİ FELÇ EDER
Konunun gündeme gelmesinin ardından vatandaşlar, bölgeye yeni bir bina ya da insan ve araç trafiğini artıracak tesis yapılması halinde bölgedeki yoğunluğun içinden çıkılmaz bir hal alacağı belirtildi.

“OLASI BİR İMAR DEĞİŞİKLİĞİNİ TAKİP EDECEĞİM”
CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven de yaptığı açıklama ile süreci yakinen takip ettiğini kamuoyu ile paylaşmıştı. Keven, dün de yaptığı açıklamada yeşil alan statüsündeki parselin olası bir imar değişikliğine karşı yargıya başvuracağını söyledi.

Yozgat’ta Halk Bankası’nın mülkiyetine geçen Özel Şifa Hastanesi binasının elektronik ihale ile satışının gerçekleştiğini ve bu alanı Yozgat Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi bir iş insanının satın aldığını hatırlatan Keven; “Buraya kadar bir sorun yok gibi görünüyor. Ancak ihaleye giren Yozgat Belediyesi’nin 7.5 milyon liradan başlayıp 10.5 milyar liraya kadar teklif verdiği sonrada çekildiği görülüyor. Burası üzerinde atıl durumda bir eski hastane binası bulunan yeşil alan olarak değiştirilmiş 6038 metrekarelik bir arazi. Burası yeşil alan olduğu halde AKP’li Belediye Meclis Üyesi burası için 11.5 milyon lira vererek satın aldı.

Belediye’nin burayı alacak bedeli veremeyip ihaleyi alamaması ve burayı kamuya ait bir alan haline getirmemesi kamuoyunca düşündürücü bulunmaktadır. Yozgat Belediyesi 1 milyon lirayı nasıl bulamadı? Merak edilen konu; bitişiğinde Valilik binası bulunuyor oluşundan dolayı bugüne kadar defalarca duyurusu ve haberi yapılan ‘otopark ve sosyal tesis gibi kamuya açık bir tesis yapılacağı’ haberlerinin tamamen boşa düşmesidir.

Buna kim sebep olmuştur? Belediye’nin burayı alabilecek teklifi vermemesinin sebebi nedir? Belediye Başkanı Celal Köse bir açıklama yaptı dedi ki ‘bu durum hukuki olabilir ama bu meclis üyesinin ihaleye girmemesi lazımdı’ Bunu AKP grubunun mecliste ki en üst konumda bulunan biri söylüyor ve kendi parti grubunda ki bir kişiyi burayı almaktan vaz geçiremiyor. Yozgat’ta yüzlerce girişimci iş insanı var. Bunca insan yeşil alan olarak belirlenmiş bir yere gidip 11.5 milyon lira gibi yüksek bir rakam verip satın almıyor. Ama ne hikmetse meclis üyesi tüm itirazlara rağmen ihaleye girip satın alıyor. Bu durumu tüm Yozgat olarak sorgulamak zorundayız. Çocuklarınıza yeşil alanlarına yüksek apartmanlar dikilmiş bir Yozgat bırakmak istemiyorsanız sorgulamak zorundasınız.” diye konuştu.

Yeşil alanların imar değişikliğiyle konut veya ticaret alanı yapıldığını belirten Keven, ‘Ülkemizde yüzlerce imar yolsuzluğu örneği yaşandı yaşanıyor. Yozgat’ta da birçok kamu arazisine yapıldığı gibi buraya çok katlı konut imarı verilerek bu parselde büyük bir rant mı hazırlanmaktadır’ diye sordu.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin yaptığı açıklamada yeşil alanın kesinlikle değiştirilemeyeceği sözü üzerine Yozgat Milletvekili Ali Keven, ‘burada gidilecek her türlü imar değişikliğinin takipçisi olacağımın ve işlenecek bir kent suçunu yargıya taşıyacağımın bilinmesini isterim. Yozgat Belediyesi veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla burasının imar durumunun değiştirilmesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi olarak takipçisi olacağız.” dedi.

HEM TSO HEM DE BELEDİYE MECLİS ÜYESİ OLUNMUYOR
Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 1036 sayılı kararı gereği 2839 sayılı milletvekili seçilme kanununun ‘Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler’ başlıklı 18. Maddesinde belediye meclis üyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde görev yapamayacağı belirtiliyor.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEĞİM
Öte yandan konuyla ilgili iddiaların muhatabındaki iş insanı Alparslan Akyüz, gazetemizin konuyla ilgili sorularını ‘gelişmelerle ilgili hafta içerisinde düzenleyeceğim bir basın açıklaması ile kamuoyunu bilgilendireceğim’ diyerek yanıtsız bıraktı.
(yozgatcamlik.com – Murat Karatekin)
20 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |