Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 21 Eylül 2020

ZİNCİR MARKET VURGUN DÜZENİ!

‘Vurgun Çarkında Yok Edilen Esnaf, Küçük İşletmeler ve Binlerce İşsiz’KAZANANLAR VE KAYBEDENLERTürkiye de son 20 yıla damgasını…

‘Vurgun Çarkında Yok Edilen Esnaf, Küçük İşletmeler ve Binlerce İşsiz’
KAZANANLAR VE KAYBEDENLER
Türkiye de son 20 yıla damgasını vuran zincir marketler furyası ve buna bağlı olarak mantar gibi biten AVM sektörü bir çok küçük işletmeyi ve esnafı yok ederken binlerce insanı işsizler kervanına katmaya devam ediyor.

Türkiye de şehirleri adeta ablukaya alan ve örümcek ağı gibi tüm kentlere yayılan zincir marketlerin işleyişini mercek altına aldık. Akp iktidarı ile birlikte vergiyi kolay toplama noktasında desteklenen ve teşvik edilen zincir market ve avm sektörünün iç işleyişini okuduğunda çok kişinin hayrete düşeceğine inanıyoruz.

ZİNCİR MARKET İŞLEYİŞİNDE MAL TEDARİKİ
Kuşkusuz market işleyişinde en önemli unsur ürün ve mal yelpazesini temin ve sunumdur. Bir çok kişi maket zincirlerinin raflarında sundukları ürünlerin hikayesini bilmez; işte o hikayeden kesitler.

Ürün ve malın üreticisi ile belirli süreli bir sözleşme ile başlayan serüveni şartların zincir market lehinde oluşturulması ile start alıyor.

  • Üretici sözleme şartlarından biri olan giriş bedeli ödemekle başlıyor market ilişkisine; ki bu bedel hemen hemen tüm zincir marketlerde DOLAR-EURO bazında uygulanıyor.
  • Üretici sözleme şartlarından biri olan RAF (Göndol) bedeli ödüyor ve bu sene de en az iki kez zincir markete takdim ediliyor.
  • Zincir market tarafından basılan afiş, el broşürü (İnsört) bedelide üretici tarafından karşılanıyor, çünkü bu da sözleme şartlarından biri.
  • Ay da en az iki kez olmak üzere mağaza için de ürüm ile ilgili anons yaptırmak ve bu anons bedelini üretici ödemek zorunda.
  • Mağaza tarafından basılan aylık tanıtım dergisi için üretici ödeme yapmak zorunda.
  • Zincir market sattığı ürünün bedelini üreticiye 75 güne kadar fatura bazlı ödeyerek üreticinin hak edişini kendine sermaye olarak kullanıyor.
  • Zincir marketler; Üretici tarafından yapılan üretim tonaj bazlı alımla piyasa değerinin çok altında mal temin ederken satışta piyasa şartlarına göre satış gerçekleştiriyor.
  • Vergi konusunda sorunu yeni şube açıp yada açmış gösterip gider göstererek çözümlüyor.
    Aslnda işin özü şudur; Zincir market üretenin malıyla ve onun parası ile kendi kasasından beş kuruş harcamadan bu kervanı yürütüyor. Bunun için bir bina dikmek fazlasıyla yetiyor; bunu da iktidarlar yeteri kadar sağlıyor..

ZİNCİR MARKETLER KİMLERİ YOK EDİYOR?
Türkiye de zincir marketlerin üretici, mal, ürün, tüketici serüveninde bu herkes tarafından bilinmezleri aktardıktan sonra hala hazırda zincir marketlerin etkilediği küçük esnaf diye tabir edilen kesime.

Binlerce ürünü raflarnda tüketiciye sunan zincir marketlerin satmadığı adeta yok yok. Hatta yakın bir zaman da akp iktidarı ile ilaç satma pazarlığı bile yaptıkları hatırlanacak olursa zincir market tekelinin etkilediği, yok ettiği esnaf ve küçük işletmeleri tahmin etmek güç değil. Onlarca işletmede satılan ürün ve malların tümünü zincir market avm’lere toplayarak; tek kişinin kazandığı çok kişinin kaybettiği bir düzenin adı olarak da adlandıra biliriz Zincir Market Avm düzenini.

İŞTE KAYBEDENLER:
Düğünümüzde, cenazemizde baş ucumuzda, yanı başımızda yer alan, destek olan, acımızı mutluluğumuzu paylaşan; sıkıştığımızda borç aldığımız, çoğu zaman veresiye takıldığımız her birimizin sokağında en az iki tanesinin bulunduğu iktidar eliyle 20 yıldır yok edilen bizim, bizimkiler, bizden olanlar.
Bakkal, Manav, Kırtasiyeci, Züccaciye, Tuhafiye, Eczane, Kasap, Giyim mağazası, Ayakkabı mağazası, Elektrikli eşya – Elektronik eşya – Beyaz eşya esnafı, Tekel, Kuruyemişçi, Çiçekçi, Nalburiye, Mobilyacı, Balıkçı…
‘KAZANAN ZİNCİRLER; KAYBEDEN BİZLER’
22 Eylül 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |