Ana Sayfa Gündem, Magazin 21 Aralık 2020

ZOR DURUMDAKİ EMLAKÇILAR CİMER’E BAŞVURDU

‘Emlak Danışmanlarından Hükumete Esnaf Destek Paketi Çağrısı’Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından pandemi dolayısıyla…

‘Emlak Danışmanlarından Hükumete Esnaf Destek Paketi Çağrısı’
Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından pandemi dolayısıyla zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlara yönelik esnaf destek paketi açıklanmıştı.

Sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili Ticaret Bakanlığı esnaf genel müdürlüğü, desteklerin ne zaman ödeneceği ve kimlerin nasıl yararlanacağı konusunda kapsamlı bir çalışma yapıyor. Birinci adımda, taksi, dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlerin yararlanacağı desteğe ilişkin tebliğ yürürlüğe girecek.

İş yeri kira olan büyükşehirlerdeki esnafa 750, küçük şehirlerdeki esnafa 500 lira kira yardımı yapılacak. Bugün itibarıyla 30 büyük şehirde toplam 1 milyon 486 bin, 51 ilde de 497 bin esnaf bulunuyor. Salgından etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira da destek ödemesi yapılacak.

Ödeme başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak. İş yeri kira olan esnafa büyükşehirlerde 3 ay süreyle 750 lira, diğerlerinde 500 lira kira desteği verilecek ve destek basit usule tabi olmanın şartlarına göre yapılacak.

Kira desteği kapsamında aylık 1.3 milyar TL kaynak aktarılacağı açıklanırken, esnafa hibe ve diğer desteklere ilişkin ayrıntılar ise esnaf genel müdürlüğü’nce yürütülen çalışma ile netleştirilecek. 1 milyon 239 bin esnafa 3 ay boyunca 1.000 lira destek yapılacağı belirtilirken, hibe destekten taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı yararlanacak.

Destek paketinden belli başlı meslekler ve esnaflar yararlanırken hizmet sektöründe faaliyet gösteren emlak ofisleri ile gayrimenkul danışmanlık firmaları bu paketten yararlanamayınca sektör temsilcilerinden, meslektaşlarına adına Hükümete ve Devlet yetkililerine serzeniş ve sesleniş geldi.

Geçtiğimiz günlerde kuruluş çalışmaları hakkında basında açıklamalarda bulunan ve kuruluş çalışmaları halen devam eden Ege Emlak Müşavirleri Federasyonu EGE EMFED kurucularından Mehmet Sert ile Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, Bursa Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği Başkanı Erkan Cebeci ile Emlak Eğitmeni ve Makelsan Ltd. Şti Genel Müdürü Celal Öğretici konu ile ilgili Hükümet ve Devlet yetkililere seslendiler.

”Bizler bu ülkenin ekonomik olarak en büyük belkemiğini oluşturan gayrimenkul ekonomisi ile ülkemizin ana vergi gelirlerinden sayılan taşınmaz ticaretine yönelik hizmet veren işletmeleriz. Bu kadar yüksek cirolu gelir getiren bir sektörün hizmet sağlayıcısı olmuşken Devlet ve Hükümet yetkililerimizin pandemi dolayısıyla çıkarmış oldukları esnaf destek paketi kapsamına almamaları ve bu desteklerden faydalandırmaması bizleri ve meslektaşlarımızı gerçekten üzmüş, sanki bizler ülkenin üvey evlatları muamelesi gören meslek grubu olarak yok sayılmışızdır.”

”Bizlerin yani emlak ofislerimizin her ay iş yapalım veya yapmayalım sabit giderlerimiz, bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz ve çocuklarımız bulunuyor. Kredi oranlarının tekrar yükselmesi ve pandemi dolayısıyla vatandaşlarımızın yatırım işlemlerini askıya almaları ve işlerimizin düşmesi nedeniyle zorluklar yaşıyor, hayatta ve ayakta kalma mücadelesi veriyoruz.”

”Buradan özellikle bizlerin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığımıza çağrıda bulunuyoruz. Bizler taşınmaz ticareti yetki belgemizi sizlerin onayı ve denetlemesi sonucu alarak özel yasa ve yönetmeliklerle yapılan serbest meslek mensublarıyız. Bizler zaten pandemiden dolayı her vatandaşımız ve insanımız gibi bizlerinde psikolojileri etkilendi ve bu süreçte zar zor ayakta ve hayatta kalmanın güçlükle mücadelesini veriyoruz.”

”Bizlerle birlikte iş ortağı olarak çalışan danışmanlarımızda aynı sıkıntı ve zorluk içerisindeler ve ayrıca yanlarımızda çalışan ofis personellerimizde bizler iş yaparsak ancak maaşlarını alabiliyorlar. Ofis kiralarımızın yanında internet, iletişim, ulaşım giderleri, kırtasiye giderleri ve en büyük gider kalemi sayılan dijital ilan internet portallarına ödediğimiz yüksek ücretler bulunuyor.Artık bunları neredeyse karşılayamaz hale geldik. Her başvuruda bulunan veya gayrimenkul gösterimine götürdüğümüz müşterilerimizin satış işlemi gerçekleşmiyor. Bazen aylarca şiftah yapmayan ofislerimiz ve iş yerlerimiz bulunuyor.”

”Hizmet sektöründe faaliyette bulunan biz emlak ofisleri ülkemizin en zor zamanlarında, Söz konusu Vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla hareket ederek Devletimizin ve Hükümetimizin yanında yer aldık ve almaya da devam edeceğiz.Bazı meslektaşlarımızı maalesef Coronavirüs’ten dolayı kaybettik ve halen bu hastalıktan dolayı tedavi gören yaşam mücadelesi veren meslektaşlarımız bulunuyor. Devlet büyüklerimizden bu zor zamanlarda bizleri ve ailelerimizi sahip çıkması adına meslek ve vatandaş ayrımı yapmadan bu desteklerden bizi de kapsam içine almalarını talep ediyoruz.Devlet Baba deyiminin önemi zaten burada geliyor. Nasıl bir baba evde ve ailede evlatları arasında ayrımcılık yapmaz, hepsine kol kanat geriyorsa siz Devlet büyüklerimizde bizleri ve meslektaşlarımızı öz evladınız gibi sahip çıkmanızdır.”

”Bazı meslektaşlarımız maalesef yaşam savaşlarında hayatlarını kaybettiler. Bu meslekte ömrünü emlak danışmanlığı mesleğinin gelişimi ve meslektaşlarımız için adayan, bu sektör için mesai mefhumu gözetmeden canla başla hizmet eden yakın bir zaman önce aramızdan ayrılan;

  • İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası kurucu Başkanı Sayın Sabri Ateş’e,
  • İstanbul Ticaret Odası 21 Nolu Emlak Müşavirleri Meslek Komite Üyesi ve İTO Meclis Üyesi Sayın Nuri Özelmacıklı’ya,
  • Emlak Müşavirleri Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Hüseyin Yankılıç ile Muğla genelinde ve tüm Türkiye’de hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diler, tedavi görmekte olan meslektaşlarımız ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz; diyerek başta TOBB ve TESK Başkan ve yöneticileri ile Türkiye genelindeki tüm mesleki dernek, oda, birlik ve federasyon Başkanlarından konu ile ilgili başlatmış oldukları girişimleri için meslektaşları adına destek istediler.”

”Bugün O GÜN değil, bugün ayrışma günü değil, BUGÜN birlik olma ve hep birlikte hareket etme günüdür diyerek, yarın çok geç olmadan İlerlediğimiz bu yolda, vereceğiniz küçük veya büyük her türlü destek, siz meslektaşlarımızın mesleklerine ve yaşamlarına sürdürebilme, ekonomik olarak güçlendirilme hedeflerimize ulaşmamız için çok büyük bir anlam ifade ediyor, sizde bu girişime katkıda bulunun diyerek tüm meslektaşlarına DESTEK OLUN, DESTEK GÖRELİM ve bizler de EMLAK OFİSLERİ olarak bu DESTEKLERDEN FAYDALANALIM diye çağrıda bulundular.”

ZOR DURUMDAKİ EMLAKÇILAR CİMER’E BAŞVURDU
Salgın nedeniyle iş yapamaz duruma gelen Emlakçı esnafı zor durumda. Yaşanan sıkıntıları artık aşamaz ve taşıyamaz duruma gelen Emlakçılar CİMER üzerinden Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan çözüm talebinde bulundu.

Bursa Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği Başkanı Erkan Cebeci ve Bursa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ahmet Gür tarafından yapılan başvurularda gelecek cevap bekleniyor. İşte o başvurular:

KDV’NİN DÜŞÜRÜLMESİ TALEP EDİLDİ:

”SAYIN CUMHURBAŞKANIM VE DEĞERLİ BAKANLARIM.
CORONA VİRÜS İLE MÜCADELE VERİRKEN EMLAKÇILIK MESLEĞİ İLE UĞRAŞAN DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM BUGÜNLERDE ZORLUK ÇEKMEKTEDİRLER. SİZLERDEN RİCAMIZ KDV ORANIMIZIN YÜZDE 18 DEN YÜZDE 8 YAPILMASIDIR BİLİYORSUNUZ Kİ YENİ YÖNETMELİKTE KOMİSYON TUTARLARIMIZ SATIŞLARDA YÜZDE 3 DEN 2 YE DÜŞMÜŞTÜR ARTI KDV MÜŞTERİYE YANSITILMASI İSTENMİŞTİR.

AMA MÜŞTERİ YÜZDE 18 VE ARTI KDV DEN RAHATSIZ BU TUTARLARDA BİZDEN ÇIKMAKTADIR KİRA BEDELİ ÖNCEKİ DURUMA GÖRE BİR YILLIK KİRA BEDELİNİN YÜZDE 12 Sİ İDİ AMA ŞİMDİ BİR KİRA BEDELİ ARTI KDV OLDU BİZİM SEKTÖR LÜKSE GİRMİYOR.

SAYIN BAŞKANIM BİZİM DE İŞİMİZ BİR KAZAK KADAR BİR ÇORAP KADAR GEREKLİ VE O SEKTÖRLERDE VE BİR ÇOK SEKTÖRDE KDV YÜZDE 8 BİZDE İSE YÜZDE 18 ZATEN HERKES İHTİYACI İÇİN EV KİRALIYOR YADA SATIN ALIYOR; BU KDV ORANI BİZİM BELİMİZİ BÜKÜYOR.

İKİNCİ SIKINTIMIZ SEKTÖRDE SİCİLİ BOZUK MESLEKTAŞLARIMIN DEVLET BANKASINDAN KREDİ KULANAMAMASI.
SAYIN BAŞKANIM BİZİM SEKTÖRDE KİRASINI DAHİ ÖDEMEKTE ZORLUK ÇEKEN MESLEKTAŞLARIMIZ VAR ONLARDAN KEFİL İSTENİYOR. BU HAYATA İNSANLAR AKRABASINA DAHİ KEFİL OLMAKTAN ÇEKİNİYOR BİZLERE BİR KOLAYLIK TANINMASINI RİCA EDİYORUZ.

BİRDE BİZLERİ ÜYE YAPAN EMLAK TANITIM SİTELERİ VAR. BU ZOR ZAMANIMIZDA BİZLERE BİR KATKIDA BULUNMUYORLAR; İPTAL ETMEK İSTERSEK CAYMA BEDELİ KONUYOR. SİZ DEVLETİMİZ OLARAK BU FİRMALARIN CAYMA BEDELİNİ BU ÜLKENİN ZOR SÜRECİNDE UYGULANMASINI KALDIRMANIZI RİCA EDİYORUZ.
SİZ CAYMA BEDELİNİ KALDIRIRSANIZ ONLARDA BİZLERE ÇESİTLİ İMKANLAR SUNMAYA BAŞLAYACAKTIR. TÜM TÜRKİYE DE CAYMA BEDELİ CORONA VİRÜS SEBEBİ İLE KALDIRILSIN. BURSA EMLAK MÜŞAVİRLERİ ESNAFLARI DERNEĞİ BAŞKANI ERKAN CEBECİ VE MESLEKTAŞLARIM ADINA SİZLERDEN RİCA EDİYORUZ.”

MADDİ DESTEK TALEP EDİLDİ:

”DEĞERLİ CUMHURBAŞKANIM VE DEĞERLİ HÜKUMETİMİZ
BURSA EMLAK MÜŞAVİRLERİ ESNAFLARI DERNEĞİ BAŞKANI ERKAN CEBECİ OLARAK TÜM TÜRKİYE’DE Kİ VERGİ LEVHASI VE ODA KAYDI BULUNAN TÜM EMLAKÇILARIN CORONA VİRÜS SEBEBİ İLE DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE HİÇ BİR ZARAR GELMEMESİ İÇİN OFİSLERİNİ KAPATMIŞLARDIR.

BİZLER ÇALIŞARAK PARA KAZANAN ESNAFLARIZ VE KENARDA BİR PARAMIZ YOKTUR. DÜKKANLARIMIZI KAPATMAMAK İÇİN OFİS KİRAMIZI DAİRE KİRAMIZI ELEKTRİK SU DOĞAL GAZ FATURAMIZI VE MERKEZİ SİSTEMDE Kİ YAKIT ÜCRETLERİMİZİ VE YEMEK İÇMEK GİBİ KİŞİSEL İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYABİLMEK ADINA OFİS SAHİPLERİNE EN AZ 5000 TL ÇALIŞANLARINA EN AZ 2500 TL AYLIK OLARAK TAKTİ YARDIM YAPMANIZI RİCA EDİYORUZ.

SAYIN DEVLETİM HÜKUMETİM BU ZOR ZAMANLARDA BİZE OLACAĞINIZ DESTEK ADINA ŞİMDİDEN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN ADINA TEŞEKKÜR EDERİM.

HER ZAMAN DEVLETİMİZİN MİLLETİMİZİN HÜKUMETİMİZİN BU ZOR ZAMANLARINA YANINDA OLDUĞUMUZU SÖYLEMEK İSTERİM SAYGI VE SEVGİLERİMLE RİCA EDİYORUZ.”

YETKİ BELGESİ SORUNLARINA ÇÖZÜM TALEP EDİLDİ:

”SAYIN CUMHURBAŞKANIM VE DEĞERLİ YETKİLİLER.
BURSA EMLAK MÜŞAVİRLERİ ESNAFLARI DERNEĞİ BAŞKANI ERKAN CEBECİ OLARAK TÜM TÜRKİYE’DE TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN TAŞINMAZ TİCARETİ YÖNETMELİĞİ İLE KAYITLI TÜM TÜRKİYE’DE KI EMLAKÇILAR TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ ALDILAR. BU SEBEPLE ALMAYAN YADA ALMAYA HAKKI BULUNMAYAN EMLAK FİRMALARININ YANİ BELGESİ OLAMAYAN BU MESLEĞİ YAPAN FİRMALARIN MALİYE HAZİNESİ TARAFINDAN TESPİT EDİLİP VERGİ SİCİLLERİNİN KAPATILMASINI VE ESNAF SİCİL KAYITLARININ VE BAĞLI BULUNDUKLARI EMLAK ODASI YADA EMLAK DERNEKLERİNDEN DÜŞÜMÜN YAPILMASINI ÖNEMLE RİCA EDERİZ.

ÇÜNKÜ BELGESİ OLAMAYAN KİŞİLERİN AYNI ZAMANDA YÖNETMELİĞE GÖRE BU İŞİ YAPAMAYACAKLARINA GÖRE KAYITLARININ KAPANMASINI RİCA VE TALEP EDERİZ. BU SEBEPTEN DOLAYI BELGESİ OLAMAYIP HALEN MESLEĞE DEVAM EDENLERİN TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TESPİT EDİLMESİ VE BELEDİYE TARAFINDAN ÇALIŞMA RUHSATLARININ İPTALİNİN YAPILMASI VE ODA SEÇİMLERİNDE ŞAİBE OLUŞMAMASI ADINA EMLAK ODA KAYITLARIN DÜŞÜRÜLMESİ ESNAF SİCİL DEN KAYDIN KAPANMASI VE MALİYE TARAFINDAN VERGİ KAYDININ SİLİNMESİ GEREKMEKTEDİR.

BUNLA İLGİLİ TİCARET BAKANLIĞI TÜM ÜLKE GENELİNDE VERGİ DAİRESİNE ESNAF SANATKARLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TİCARET ODALARI BİRLİĞİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA ÜST YAZI YAZIP BU YÖNETMELİKTE GEÇEN HUSUSLARA DAYANARAK İŞLEM YAPMASINI VE GENELGE GÖNDERMESİNİ RİCA VE TAPE EDERİZ.

VE ÖNEMLİ BİR KONUDA TÜRKİYE GENELİNDE EN AZ LİSE MEZUNU ODAYA KAYIT YAPILMASI VE TİCARET YETKİ BELGESİ ALABİLMESİ İÇİN İSTENİLEN MEVZUAT GEREĞİ LİSE VE DENGİ DİPLOMASI OLAMAYAN ODA BAŞKANLARIN BAŞKANLIKLARI DÜŞÜRÜLMESİ VE BİR DAHA Kİ SEÇİMLERDE ODA BAŞKANI VE YÖNETİMİNİN EN AZ LİSE MEZUNU OLMASI GEREKTİĞİNİN ÖNEMLE ALTINI ÇİZEREK TÜM İL MÜDÜRLÜKLERİNE YAZILI GENELGE GÖNDERİLMESİNİ RİCA VE TALEP EDİYORUZ.”
21 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |