Ana Sayfa İstanbul 20 Ocak 2020

İTÜ Birlik Yönetim Kurulu BASIN BİLDİRİSİ

BASIN BİLDİRİSİ Son zamanlarda İTÜ ‘ de yaşanan ve medyaya da yansıyan olayları kaygıyla takip etmekteyiz. Geçtiğimiz…

BASIN BİLDİRİSİ

Son zamanlarda İTÜ ‘ de yaşanan ve medyaya da yansıyan olayları kaygıyla takip etmekteyiz.

Geçtiğimiz haftalarda öğrencilerimizin kampüs içerisindeki özel işletmelere karşı başlattığı boykota üniversitemiz güvenliğinin fiziki müdahalede bulunması, medyadan da takip ettiğimiz şekilde öğrencileri darp etmesi kaygılarımızı arttıran boyutlara ulaşmıştır.

Boykot ve protesto etmek öğrencilerimizin anayasal haklarıdır ve bu haklarını kullanmak isteyen öğrencilerimize yapılan fiziksel saldırı kabul edilemez boyutlardadır.

Bize darp raporu ulaşan bir mezunumuzun da mezun kartının iptal edildiğini ve darp edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Sayısı her gün artan şekilde 20 ‘ ye yakın öğrencimize karşı soruşturma açılması üniversitemiz geleneklerine yakışmayan bir durumdur.

Bunun yanı sıra yurtta kalan öğrencilerin takip edilmesi , yurttan atılmakla tehdit edilmesi gibi durumlar üniversite kültürüne de cumhuriyetimizin ilke ve değerlerine de oldukça terstir. Bilim ve aydınlanmanın kalesi olan üniversitelerde öğrencilerin özgürlüğünün ve eğitim hakkının ellerinden alınmaya çalışılması kabul edilemez.

Cumhuriyetimizin ilk mezun derneği olan ve 1926 yılında kurulan İTÜ ‘ nün en köklü mezunlar derneği olarak baskıya uğrayan, soruşturma açılan öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İTÜ geleneklerine ve Cumhuriyetimizin anayasasına yakışacak şekilde, öğrencilerimize yapılan bu baskı ve uygulamalardan dönülmelidir .

Öğrencilerimizin darp edilmesi, özgürlüklerinin ve eğitim haklarının ellerinden alınmakla tehdit edilmeleri bir an önce son bulmalıdır. Öğrencilerimiz yemek parasını hesaplamak zorunda bırakılmamalıdır.

Barınma hakkı , eğitim hakkı , beslenme hakkı ülkemiz gençliğinin en temel haklarıdır. Bunları sağlamak için de Teknik Üniversite ‘ miz öğrencilerine desteğimiz sonsuzdur.
Öğrencilerimizin yanındayız.

İTÜ BİRLİK YÖNETİM KURULU

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |