Ana Sayfa İstanbul, Magazin, Maltepe, Türkiye 26 Şubat 2020

MALTEPE BELEDİYESİNİN ENGELLİ VE YAŞLILARA EVDE KUAFÖR HİZMETİNDE ŞAİBE!

‘Belediyenin Rant İşleri Meclis Üyesine ve Ahbap Çavuş İlişkisine’ Maltepe belediyesi evde engelli ve yaşlı insanlar için…

‘Belediyenin Rant İşleri Meclis Üyesine ve Ahbap Çavuş İlişkisine’

Maltepe belediyesi evde engelli ve yaşlı insanlar için ‘Evde kuaförlük Hizmeti’ adı altında bir çalışma başlatmıştı. Maltepe belediyesinin yaptığı bu hizmete ilişkin çeşitli iddialar gündemde ki yerini korurken, Özgür İfade Gazetesi olarak konuyu o dönem bu çalışmanın içinde olan Turan Ateş’e sorduk. Çünkü hem bu kuaförlük hizmeti çalışması hemde bu çalışmayı yapanlara yapılan ödemeler konusunda ciddi iddialar gündemde ki yerini muhafaza ediyor. 2015 yılında bölgede kuaförlük mesleğini yapan ilçe esnaflarından Turan Ateş isimli vatandaş tasarladığı projeyi Maltepe belediyesine öneri olarak sunmuş.

İşte Konunun Satır Başları:

BELEDİYE BAŞKANI MECLİS ÜYESİNE ÇIKAR SAĞLAMIŞ

Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç bu projeye olumlu cevap vererek; aynı aylarda tadilat nedeniyle belediye işlerini yürüttüğü Türkan saylan Kültür merkezine Ateş’i görüşmeye davet ediyor.

Ateş bu davete icabet ettiğinde kendisiyle birlikte Chp belediye meclis üyesi Erkan Dinçel ve ismini sonradan öğrendiği Saniye (Nazlı) Düzgün isimli iki kişinin daha toplantıya dahil edildiğini ifade ederek  şöyle devam ediyor.

ORGANİZASYONU  KILIÇ YAPMIŞ

Belediye başkanı Ali Kılıç bu toplantıda Maltepe’yi 3 bölgeye ayırıp bu iki kişiyle birlikte bu hizmeti yürütmesi yönünde talep de bulunup Ateş’in projesine kendi meclis üyesini ve Avrupa’da ki dostluklarını Maltepe’ye de taşıdıkları Baki Düzgün’ün kız kardeşi olduğu söylenen Saniye isimli şahsı da dahil ediyor.

Yapılacak hizmetin karşılığını 150 bin lira olarak belirleyip bunu 3 kişiye 50’şer bin lira olarak öneren bizzat belediye başkanı Ali Kılıç oluyor.

ÇALIŞAN PARASINI ALAMAMIŞ

Ateş’in ifadesine göre; bu hizmet 2.5 ay sürüyor ancak kendisi yaptığı işe karşılık gelen ödemeler yapılmadığı için Belediye başkanı Ali Kılıç’ın özel kalem müdürü Melih Morsümbül ile görüşüp bu şartlarda çalışamayacağını söylüyor ve belediye başkanına işi bıraktığını yüzüne söyleyip iş ilişkisini sonlandırıyor.

Ateş daha sonra 2.5 aylık hizmete karşılık belediyeden sadece 57 bin lira aldığını ifade ediyor. Sosyal demokrat bir partinin mensubu olan ve demokratik ilkelere bağlı olduğunu iddia edenlerin başkasının emeğini sömürmek nasıl bir sosyal, demokrat belediyecilik izahı güç. Sorulması gereken bir çok soru mevcut, ancak biz Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’tan kamuoyu adına ivedilikle şu sorulara cevap vermesini bekliyoruz.

-Belediye bu süreç zarfında Erkan Dinçel’e ve Saniye Düzgün’e ne kadar ödeme yaptı?

-Ödemelerin Düzgün ve Dinçel tarafından kurulmuş bir şirket üzerinden yapıldığı iddia ediliyor; Erkan Dinçel ve Saniye Düzgün’e hak edişleri ne şekilde ödediniz?

-Erkan Dinçel ve Saniye Düzgün halen belediyede aktif görevlerde mi?

-Belediye meclis üyesi Erkan  Dinçel’e belediye üzerinden ticaret yaptırıp çıkar sağlamak toplumun etik kurallarına uygun mudur?

-Belediye ile ticari ilişki içinde olan ve Maltepe belediye başkanlığı tarafından çıkar sağlanan başka meclis üyeleri ve belediye çalışanları var mı?

 

KILIÇDAROĞLU’NUN İLKELERİNİ ASLINDA KİMSENİN TAKTIĞI YOK

Ali Kılıç’ın kendi genel başkanı  26 Temmuz 2019 da Afyon da topladığı belediye başkanlarına uymaları gereken kurallar diye 7 maddelik manifesto açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanları için sıraladığı 7 ilke ise şöyle;

1 – Yönettiğiniz belediyede hemşerilerinizi inançları, kimlikleri ya da yaşam tarzları itibariyle ötekileştirmeyiniz. Tüm vatandaşları kucaklayınız…

2 – Hizmeti belli kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için değil, halk için üretiniz. Sizi, bulunduğunuz makama taşıyanın belde halkı olduğunu asla unutmayınız.

3 – Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapınız. Yatırımlarınızda bu mahallelere öncelik veriniz… Hizmet programınızda özellikle engelli – dezavantajlı gruplar ve kadınlar lehine irade ortaya koyunuz…

4 – Yoksullara yardım yaparken insan onurunu koruyunuz, ailenin ya da kişinin yoksulluğunu asla teşhir etmeyiniz. Yani halkçılığın temel ilkelerinden olan “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” anlayışına uygun davranınız…

5 – Harcamalarınızı, yatırımlarınızı mali disiplin içerisinde planlayınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete veriniz. Bütçe kullanımlarınızla ilgili olarak belli aralıklarla belde sakinlerini ve kamuoyunu bilgilendiriniz. Bu aynı zamanda “israfla mücadele” demektir. Hiç kimse unutmasın “kul hakkı” halkçılığın temel ilkelerinden biridir…

6 – Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan “işi ehline verme” kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına uygun olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz…

7 – Belediyeyi “adaletle” yönetiniz… Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız…

26 Şubat 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

NOT: Haberde paylaşılan fotoğraflar Belediye tarafından sosyal medyada teşhir edilen resimlerdir; vatandaşların yüzlerini ahlaken kapatma ihtiyacı duyduk.Tema Tasarım |