Ana Sayfa Dünya, Sağlık, Türkiye 17 Mart 2020

Çavuşoğlu’ndan yurt dışından gelecek vatandaşlar ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışından Türkiye’ye getirelecek yurttaşlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Avrupa’dan tahliyelerin başladığını ve…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışından Türkiye’ye getirelecek yurttaşlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Avrupa’dan tahliyelerin başladığını ve bu gece yarısına kadar 3 bin küsür vatandaşın Türkiye’ye getirilerek karantinaya alınacaklarını bildirdi

Çavuşoğlu'ndan yurt dışından gelecek vatandaşlar ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 9 Avrupa ülkesinde geçici veya öğrenci olarak bulunan ve Türkiye’ye gelmek için başvuran 3 bin 614 Türk vatandaşının bu gece yarısına kadar ülkeye getirileceğini ve İstanbul ve Kocaeli’deki yurtlarda karantinaya alınacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt dışındaki yurttaşlara yönelik atılan adımlara ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlığın, koordinasyon ve destek birimi oluşturduğunu ve tüm birimleriyle bu konuda çalıştığını vurgulayan Çavuşoğlu, dün Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Çin, İtalya, İran ve Irak’ta görevli Türk büyükelçiler ve başkonsoloslarla görüşerek bu ülkelerdeki son gelişmeler ve yurttaşların durumu hakkında bilgi aldığını da belirtti.

KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Uçuşların durdurulduğu 9 Avrupa ülkesinden Türkiye’ye dönmek isteyen, geçici süreyle o ülkelere giden yurttaşlar ile öğrencilerin dün 17.00’ye kadar başvuruda bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Döndükten sonra 14 günlük karantina ve gözetim altında olacaklarını da vatandaşlarımıza duyurduk. Dün akşam yerel saatle 17.00 itibarıyla 3 bin 614 vatandaşımız başvurdu. THY ve Ulaştırma Bakanlığımızla koordinasyon içinde bu vatandaşlarımızı bu gece yarısına kadar getireceğiz. THY, 34 sefer planladı. Fiyatları da son derece makul tuttu, THY’ye bu sebepten dolayı da çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımız döndükten sonra doğrudan uçaklardan alınarak İstanbul’da ve Kocaeli’de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın tahsis ettiği Kredi Yurtlar Kurumunun yurtlarına yerleştirilecekler. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da talimatıyla İstanbul ve Kocaeli valiliklerimiz bunları koordine edecek. Burada kaldıkları sürece vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları AFAD başta olmak üzere İçişleri Bakanlığımız yine bunu koordine edecek, yiyecek içecek ihtiyaçları karşılanacak. Sağlık Bakanlığımız zaten doktor ve sağlık personelini temin ediyor. Umre’den gelen vatandaşlarımıza verilen destek burada da verilecek.”

FAS’TAN 500’E YAKIN TAHLİYE

Çavuşoğlu ayrıca, Fas’tan da 500’e yakın yurttaşın tahliye edileceğini belirterek, “1500’e yakın vatandaşımız Fas’ta. Fas’ta yok denecek kadar az vaka. Buradaki vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışıyoruz. Nöbet ve izinleri kaldırdık, tüm vardiya şeklinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Kaynak Birgün

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |