Ana Sayfa Maltepe, Sağlık, Yazarlar 21.08.2020 299 Görüntüleme
ENGELSİZ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BAŞKANIYLA ROPÖRTAJ

ENGELSİZ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BAŞKANIYLA ROPÖRTAJ

ENGELSİZ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BAŞKANIYLA ROPÖRTAJ
Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Bülent ince geçtiğimiz günlerde engelli bireylerin çözüm bekleyen sorunlarını dile getiren bir rapor hazırlamıştı biz de okurlarımızla paylaşmıştık. Daha detaylı bilgi almak üzere kendisi ile bir röportaj yaptık.

Bülent Bey 30 Haziranda engelli bireylerin sorunlarına dair bir rapor hazırladınız ve biz de bu raporu okurlarımızla paylaştık. Tüm ilgili mercilerle ve yerle basınla da paylaştığınız bu rapora ilgili mercilerin ve basının gerekli ilgili göstermediğini söylemiştiniz. Geçtiğimiz günlerde ilgililerden sizinle iletişime geçen oldu mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz.
– Öncelikle Özgür İfade Gazetesinin engelli sorunlarına ve derneğimizin bu anlamda yaptığı çalışmalara duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz. Sizin de ifade ettiğiniz gibi 30 Haziranda hazırladığımız Maltepe de yaşayan engelli yurttaşların sorunları ile ilgili hazırladığımız bir raporu, belediye meclis üyelerine, belediye başkanının özel kalem müdürüne ve ilçede bulunan siyasi partilerin teşkilatlarına birer nüsha halinde elden teslim ettik. Sorunlar yerel yönetimin çalışma alanına girdiği için hazırlanan raporu ilçedeki başka bir kamu kurumuna göndermeyi gereksiz bulduk. İsteklerimiz makul ve abartıya kaçmayan isteklerdi.

Ama ne var ki raporun yukarıda bahsedilen makamlara ulaşmasından sonra CHP engellilerden sorumlu meclis üyesi sayın Nuray Çepni’nin dışında hiçbir meclis üyesi konuyla ilgili dönüş yapmamışlardır. Bize hiç de sürpriz olmayan ilçemizdeki siyasi partilerden de dönüş olmamıştır çünkü, kamusal sorumlulukları ve vizyonları yerlerde sürünmektedir. Aynı şekilde bizi derinden üzen ilgisizliğin diğer adı yerel basındır bunu da yeri gelmişken ifade etmeliyim. Hazırladığımız raporun bahsedilen yerlere gönderilmesinden bir müddet sonra, yaşanılan ilgisizliğin basın yoluyla halka duyurulması için yerel basınımıza konun iletilmesine rağmen, Özgür İfade Gazetesi dışında diğer gazeteler arama gereği duymadı. Kamusal yarar içeren çalışmalarımıza bu duyarsızlığı halkımızın vicdanına havale ediyoruz.

Raporun içerdiği sorunların büyük bir bölümünün basit çözümler üretilerek giderilebileceğini görüyoruz. Ya da yasalarla düzenlenmiş ve korumaya alınmış haklarınız gasp ediliyor. Özellikle var olan potansiyellerin kullanılmaması ile ilgili hukuki girişimleriniz oldu mu?
– Raporun içerdiği konular belediyenin yetki alanının dışına taşmadan, aşırıya kaçmayan makul istekler dile getirilerek hazırlanmıştır. Aynı zamanda yasal olarak yapılması gereken konulardır yazdıklarımız. Bu konuları yıllardır sayın Belediye Başkanımız ve diğer yetkililere sözlü olarak bir çok defa söylediğimizi ifade etmeliyim.

Dernek olarak imkanlarınızı zorlayarak bir çok engelli bireyin ve ailelerinin yaşamına katkı sağlamaya çalıştığınızı biliyoruz. Engelli öğrencilere burs veriyorsunuz, tekerlekli-akülü engelli arabası desteği sağlıyorsunuz, engelli ailelerinin erzak ve temel ihtiyaçlarını temin ediyorsunuz…Dernek olarak bu faaliyetleri artırmak için yani derneğinizin gelirlerini artırmak için hazırladığınız farklı projeleriniz var mı?
– Derneğimiz 2012 de Maltepe de kuruldu. Bu zaman zarfında binlerce engelli ailesinin derneğimizden talep ettikleri ihtiyaçların tamamını karşıladığımızı söyleyebilirim. Ülkemizin her köşesinden gelen yardım taleplerini yurdun her köşesinde ki adreslere eksiksiz göndermeye çalışıyoruz. Gelen yardımlar duyarlı vatandaşlarımızın bağışları ile mümkün oluyor. Son günlerde yaşanan ekonomik krizin ve pandemiden kaynaklanan olağanüstü durumun bizi bir hayli zorladığını söyleyebilirim. Ama buna rağmen çalışmalarımızı bütün zorluklara rağmen sürdürmeye kararlıyız.

Bizler bireysel olarak derneğinize ne gibi katkılar sağlayabiliriz? Bu konu da farkındalık yaratmak çok önemli. Bizlere bu konuda neler söyleyebilirsiniz?
– Vatandaşlarımızın derneğimizi ziyaret etmesini, gönüllü olarak çalışmalarımıza katılmasını ve mutlaka üye olmasını bekliyoruz. Herkesin mutlaka yapacağı bir şey vardır. Saçını okşadığımız engelli bir çocuğumuzun hayata ne kadar sıkı sarıldığını yaşarken herkesin görmesini istiyoruz. Hayatımızı tamamen teslim alan günlük koşuşturmalar ve küçük çıkarlarımız ilgiye ve bir küçük tebessüme ihtiyaç duyan bu insanları unutmamıza, ihmal etmemize neden olmamalı. Saygılar.
21 Ağustos 2020 / İbrahim BİLGİN-ÖZGÜR İFADE

http://ozgurifade.com.tr/eyd-dernegi-engelli-sorunlari-raporunu-acikladi/
Google News XX Sitesi

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:
Tema Tasarım |