Ana Sayfa Magazin, Sağlık, Türkiye 19 Şubat 2020

Sağlık Bakanlığı ilaçlara yüzde 12 zam yaptı

Sağlık Bakanlığı avro kuru üzerinden ilaç fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 12 zam yaptı 1.2K…

Sağlık Bakanlığı avro kuru üzerinden ilaç fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 12 zam yaptı

1.2K

Sağlık Bakanlığı ilaçlara yüzde 12 zam yaptı

Sağlık Bakanlığı Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nun 14 Şubat’ta yaptığı toplantıda ilaçlara zam yapılması kararı çıktı. Zamlı fiyatlar bugün itibariyle geçerli.

Buna göre, fiyatlandırmada kullanılan bir Euro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye çıktı. Bu artış, ilaçlara yüzde 12,1 zam anlamına geliyor.

Zammı bekleyen firmalar, ilaçları “sınırlı” sayıda piyasaya sürerek ilaçta kriz yaşanmasına neden oluyordu. Antidepresan ilacından tansiyon ilacına, kanser ilacından ağrı kesicilere 120’ye yakın ilaç piyasada bulunamıyordu.İlaç zammının yüzde 12 olması bekleniyorHaberin devamı

Ecza odalarından edinilen bilgiye göre 120’ye yakın ilaç piyasada bulunamıyor. Çocukların ve gebelerin de kullanabildiği ağrı kesici Parol, gastrit tedavisinde kullanılan Gaviscon, astım hastalarının kullandığı Aircomb, kas gevşetici Muscoril, antidepresan grubundan Lustral, Prozac, Cipralex, tansiyon ilacı Co-Diovan ve Hyzar gibi birçok ilaç piyasada bulunmuyor.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

14 Şubat 2020 tarihli Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda;

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye artırılmıştır. Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 11,75 TL ve 6,15 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 13,17 TL ve 6,89 TL olarak güncellenmiştir.Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır.Yeni fiyatlar 19.02.2020 tarihinden itibaren geçerlidir. Önemle duyurulur.

Kaynak Birgün

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |