Ana Sayfa Sağlık 22 Şubat 2020

SAĞLIK SKANDALLARI NE ZAMAN BİTECEK!

‘Bir Hasta Yakınının Devlet Hastanesinde Yaşadıkları’ Gün geçmiyor ki sağlıkta ve hastanelerde rahatsız edici, can yakıcı bir…

‘Bir Hasta Yakınının Devlet Hastanesinde Yaşadıkları’

Gün geçmiyor ki sağlıkta ve hastanelerde rahatsız edici, can yakıcı bir haber duymayalım, görüntü görmeyelim. Onlardan biri geçtiğimiz Ocak ayın da düşüp başını çarpan abisini hastaneye götüren G.Ö.’nün başına geldi. Yaşadıklarını G. anlattı bizde yazdık, işte o yaşananlar.

”Hasta abim Ş.Ö. banyoda düşmesi sonucu ambulans çağırdım,geldiler; yakında ki özel hastaneye götürelim dedik, yapamayız dediler. Abimi en yakın devlet hastanesi olan Darıca Farabi Devlet hastanesine götürdüler. Abim acı içinde kıvranıyor biz barkot aldık sırada bekliyoruz.

Nihayet doktor baktı ultrasona çıkın çekim bitince kan, idrar tahlili sonra gelin yatış yapacağım dedi. Tekrar barkot alıp 4.kata çıkmak için asansör kuyruğuna girdik ve sonuçta çıktık ultrason sırası almak için bekledik hadi onu da aldık ama kuyruk bitecek gibi değil. Abim başını vurmuş baygınlık geçirmiş acı içinde beyin kanaması ya da iç kanama riski var abimi tekerlekli sandalye de bir oraya bir buraya dolaştırıyoruz.

Düşündüm burada devlet hastanesin de biraz daha kalırsak her şey için çok geç olabilir ve kanım canım olan kardeşimi kaybede bilirim hemen oradan acil bir şekilde çıktık ve özel bir hastaneye gittik ve hemen tomografi çekildi sonra kan alındı serum bağlandı ve yatırıldı.

Yani demem o ki paran varsa canının değeri var paran yoksa canının bir kıymeti yok Devlet hastanelerinde acil durumda bile bir alt kat bir üst kat asansör sırası ultrason tahlil sırası hastayı bir oraya bir buraya süründürdükten sonra eğer hasta hala yaşıyorsa müdahale edilip bakılmaya başlanıyor yatak varsa yatırılıyor.

Can ne demek ti ? Ve can kime emanet edilirdi? Bütün vergilerini ödeyen,bu vatan için gerektiğinde çocuğunu feda eden halkın,devletin sağlık hizmeti verilen hastanelerin de, canının bir mal kadar değeri olmadığını hatta kendi vatan toprağında devletinin, canı tehlikeye girdiğinde bile canının hiçe sayıldığını görmesi ne kadar acı…” G.Ö

Bir çok hastanede benzer vakıaların yaşandığı her gün kamuoyuna yansıyor. Gösterişli, büyük ve çok katlı binaları yaparken içini öncelikle insan sevgisi ile ve sonra da Hipokrat yeminli hekimler ile doldurmak gerektiğini gözler önüne seren bu yaşanılandan ders çıkartması gerekenler umarız ki o dersi çıkartır. 22 Şubat 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |