Ana Sayfa Dünya, Magazin, Sağlık 24 Mart 2020

Sürü bağışıklığı’ stratejisinden vazgeçen İngiltere’den yeni önlemler: ‘Özgürlüğün sonu’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, işe gitmek zorunda olan kişiler dışında herkese sokağa çıkma yasağı getirdi. Ülke genelinde…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, işe gitmek zorunda olan kişiler dışında herkese sokağa çıkma yasağı getirdi. Ülke genelinde tüm kütüphane, çocuk parkı, açık hava spor merkezleri ve ibadet yerleri kapanacak. The Daily Telegraph gazetesi, yeni önlemler için ‘Özgürlüğün sonu’ manşetini attı

Toplumsal bağışıklık kazanılması için virüsün kontrollü bir şekilde yayılması stratejisini izleyen İngiliz hükumeti, eleştirilerin ve toplamda ölü sayısının artmasının ardından strateji değişikliğine gitti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 23 Mart akşamı yaptığı açıklama ile işe gitmek zorunda olan kişiler dışında herkese sokağa çıkma yasağı getirdi.

Bu yasağın istisnaları ise gıda ve ilaç gibi zorunlu temel alışverişler, yardıma muhtaç birine yardım etmek ve günde bir kere egzersiz için dışarı çıkmak.

Egzersizler yalnızca hanede yaşayan kişilerle birlikte yapılabilecek. Farklı hanelerden ikiden fazla kişi bir araya gelemeyecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Johnson işe gitme konusunda “kesinlikle mecburi olan durumlar haricinde” herkesin evden çalışmasını söyledi.

Başbakan Johnson, kıyafet ve elektronik gibi hayati öneme sahip olmayan ürünler satan dükkanların da kapatılacağını açıkladı.

Ülke genelinde tüm kütüphane, çocuk parkı, açık hava spor merkezleri ve ibadet yerleri kapanacak. Kapalı spor salonları daha önce kapanmıştı.

Düğün ve vaftiz törenlerine izin verilmeyecek. Cenaze törenleri ise istisna kapsamında.

Bu yasakların üç hafta sürmesi planlanıyor. Fakat Johnson, önlemlerin sürekli olarak inceleneceğini ve gerektiğinde hafifletilebileceğini söyledi.

Polislere bu kuralları uygulaması için yetki de verildi. Kuralları çiğneyenlere ceza kesilebilecek.

suru-bagisikligi-stratejisinden-vazgecen-ingiltere-nin-yeni-koronavirus-onlemleri-neler-basin-nasil-gordu-705030-1.

BASIN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI NASIL GÖRDÜ?

İngiliz gazetelerinin manşetinde, Başbakan Boris Johnson’ın sokağa çıkışa sınırlama getirilmesi ile marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılması yönündeki önlemler yer aldı.

The Daily Telegraph, ‘Özgürlüğün sonu’ başlığı altında ev halkı hariç 2 kişiden fazla toplantıların yasaklandığı, aksi halde ceza kesileceği, elzem ürün satışı yapmayan işletmelerin kapatılacağı belirtildi. Haberde, bilim insanlarının salgının bu hızla devam etmesi halinde hastanelerin çökebileceği uyarısında bulunduğuna dikkati çekildi.

The Guardian gazetesi, ‘Başbakan: Evde kalın, bu ulusal bir acil durum’ manşetini attı. Haberde, halka ne yapacağına ilişkin belirsiz mesajlar vermekle suçlanan Johnson’ın yeni önlemleri uygulamaya koyduğu kaydedildi. Başbakan’ın halka kısıtlamalar getirdiği, polise yeni yetkiler verdiği vurgulanan haberde, hükümetin politikasında değişiklik yaptığına da işaret edildi.

The Daily Mail‘in ‘Tecrit’ manşetiyle yer verdiği haberinde ‘günlük yaşam üzerinde şaşkınlık verici kısıtlamalara gidildiği’ vurgulandı. Haberde, gerekli olmadıkça seyahat etmenin yasaklandığı, arkadaş ve akrabaların görülemeyeceği, spor için sadece bir kez dışarı çıkılabileceği, kurallara uymayanlara ceza verileceği ve önlemlerin 3 hafta süreceği ifade edildi.

The Times gazetesi de, ‘Evde kalmalısınız’ başlığıyla verdiği haberde, Johnson’ın ulusal acil durum ilan ettiği ve tecrit kararı aldığı belirtildi. Haberde, alınan yeni önlemler aktarıldı. ‘Sürü bağışıklığı’ çöktü Haberin devamı

TEPKİLERİN ARDINDAN ‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’ STRATEJİSİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Toplumsal bağışıklık kazanılması için virüsün kontrollü bir şekilde yayılması stratejisini izleyen İngiliz hükumeti, eleştirilerin ve toplamda ölü sayısının 277 bini bulabileceğine yönelik değerlendirmelerin ardından politikasında değişikliklere gitmek zorunda kalmıştı.

Ölü sayısı artarken Johnson, pazar günü kalabalıklar halinde sokağa çıkılmasının ardından yaptığı açıklamada, sert önlemleri hayata geçirebileceklerini söylemişti.

İngiltere’de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 54 artarak dün 335’e çıkmıştı. Kaynak BirgünTema Tasarım |