Ana Sayfa Dünya, Türkiye 10 Mart 2020

AB ve Türkiye göçmen anlaşmasını sınır gerilimi kaynamaya başlayacak

AP NEWS ten LORNE COOK ve SUZAN FRASER tarafından hazırlanan habere göre, 1/13 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip…

AP NEWS ten LORNE COOK ve SUZAN FRASER tarafından hazırlanan habere göre, 1/13 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mart 2020 Pazartesi günü Brüksel’deki Avrupa Konseyi binasında yapılan toplantıdan önce Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile birlikte yürüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği yetkilileriyle görüşmek üzere Pazartesi günü Brüksel’i ziyaret edecek mülteci ve göçmenlerin sorumluluğunun paylaşılması konusunda Ankara ve Brüksel arasındaki bir tavırla. (AP Fotoğraf / Virginia Mayo)

BRÜKSEL (AP) – Avrupa Birliği ve Türkiye, Avrupa’ya ulaşma umuduyla binlerce insanı Türkiye-Yunanistan sınırına gönderen bir anlaşmazlığı çözmek amacıyla göçmen ve mültecileri yönetme konulu 4 yıllık bir anlaşmayı gözden geçirmeyi kabul etti. AB yetkilileri Pazartesi günü söyledi.

2016 anlaşması uyarınca AB, Türkiye’ye ev sahipliği yaptığı Suriyeli mültecilere, hızlı izlenen AB üyeliğine ve Avrupa’ya bağlı göçmenleri durdurmak için diğer teşviklere 6 milyar avroya (6,7 milyar dolar) yardım teklif etti. Türkiye’den Yunanistan’a gelen sayı, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra önemli ölçüde düştü.

Brüksel’deki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrasında, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel AB dış politika şefi ve Türkiye dışişleri bakanı başkanlığındaki ekiplerin önümüzdeki günlerde Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın uygulanmasını netleştirmek için çalışacağını söyledi. aynı sayfada olduğumuza eminim. ”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde “net bir odaklanma olduğunu,” gerçeğin ne olduğunu tartışalım. Her iki tarafın geçmişi nasıl gördüğünü ve AB-Türkiye bildirisini nasıl değerlendirdiğimizi sıralayalım. ”

Türk lider medyayla konuşmadan ayrıldı. Ofisinden yetkililer, görüşmeleri “üretken” olarak nitelendirdi.

Türkiye, 3,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor ve Erdoğan, Avrupa’nın kendilerine bakma yükünün daha fazlasını üstlenmesini istedi.

Yetkili, AB’yi, Türkiye’ye göçmenlerin Avrupa’ya akışını sağlaması için söz verilen parayı ödememeyi de içeren 2016 anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçladı.

AB, fonları harcadığını, ancak Erdoğan’ı kuzey Suriye’de düzinelerce Türk askerinin öldürülmesinin ardından geçen ayın sonunda göçmenleri Avrupa’ya sallamaktan “şantaj” ile suçladığını söyledi.

Erdoğan’ın Türkiye’nin göçmenlerin ülkeyi terk etmesini önleme çabalarını yeniden başlatmaya söz verip vermediği sorulan Michel, “Açıklamada ne var ve Türkiye kampında neler yerine getirilmesi gerekiyor” dedi.

AB ülkeleri, aynı zamanda NATO üyesi olan Yunanistan’ın arkasında yürüdüler ve bunu Avrupa’nın dış dünya ile sınırlarını koruyan bir “kalkan” olarak nitelendirdiler.

Daha önce, üst düzey bir Türk yetkili, hükümet kurallarına uygun olarak anonimlik koşulu üzerine konuşan tarafların, anlaşmanın olası bir revizyonunu tartışacağını söyledi. İncelemenin sonuçlanıp sonuçlanmayacağı hemen belli değildi.

Erdoğan’ın, göçmenleri Türkiye’ye geri götürdükleri için Yunan makamları tarafından şiddet iddiasıyla ilgili endişelerini dile getirmesi de bekleniyordu.

Yunanistan, insanları püskürtmek için çevik kuvvet polisi ve sınır muhafızları kurdu ve sınır bölgesi o zamandan beri şiddetli çatışmalar yaşadı. Cumartesi günü gençler Yunan polisine taş attılar ve bir sınır çiti çekmeye çalıştılar.

Birçok göçmen Yunan polisinin elinde kötü muamele gördüğünü iddia etti ve Türkiye, sınır boyunca şiddet gören iki göçmenin öldürüldüğünü söyledi. Yunanistan suçlamaları reddetti.

Von der Leyen, “aşırı güç” kullanımının kabul edilemez olduğunu ve güvenlik eyleminin “orantılı” olması gerektiğini, ancak AB’nin genellikle polisin eylemlerini açıkça eleştirmek istemediğini söyledi.

Türkiye sınırlarını açmadan önce on binlerce göçmen Yunanistan’daydı; bunların çoğu, Türkiye kıyılarına bakan Yunan adalarındaki kitlesel kalabalık kamplarda.

2016 AB-Türkiye anlaşmasının bir kısmı, Yunanistan’a başarılı bir şekilde sığınma başvurusunda bulunmadıkça sınır dışı edilmeyi bekleyen adalarda yeni gelenlerin kalması gerektiğini öngörüyor.

Almanya koalisyon hükümeti Pazartesi günü erken saatlerde ülkenin “Yunanistan’ı Yunan adalarındaki yaklaşık 1.000 ila 1.500 çocuğun zor insani durumu konusunda desteklemeye istekli olduğunu” söyledi.

Hükümet, Almanya’nın tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan çocukları veya özellikle kızlar olmak üzere 14 yaşından küçük refakatsiz çocukları ev sahipliği yapabileceğini söyledi. Almanya’nın kaç çocuğu alacağını tam olarak söylemedi, ancak önümüzdeki günlerde bir Avrupalı ​​“istekli koalisyonu” tarafından bir anlaşmanın müzakere edileceğini söyledi.

Yunan-Türk kara sınırındaki durum genellikle Pazartesi günü sakin geçti. Yunan makamları 24 saat ile Pazartesi sabahı arasında, 1.646 sınırdan geçmek için yapılan girişimleri engellediklerini ve bir Faslı ve bir Mısırlı olmak üzere iki kişiyi tutukladıklarını söyledi.

Fraser Ankara, Türkiye’den bildirdi. Berlin’de Kirsten Grieshaber ve Geir Moulson, Brüksel’de Samuel Petrequin, Atina’da Elena Becatoros ve Yunanistan Kastanies’te Costas Kantouris bu rapora katkıda bulundu.

AP Haberlerinden Kaynak AP NEWSTema Tasarım |