Ana Sayfa Dünya, Magazin, Türkiye 12 Mart 2020

Ankara-Brüksel hattında oyun sürüyor, bedelini sığınmacılar ödüyor

Binlerce kişinin sınırdaki bekleyişi devam ederken Uluslararası Af Örgütü’nden Gardner, Ankara-Brüksel hattındaki politik oyunun bedelini sığınmacıların ödediğini…

Binlerce kişinin sınırdaki bekleyişi devam ederken Uluslararası Af Örgütü’nden Gardner, Ankara-Brüksel hattındaki politik oyunun bedelini sığınmacıların ödediğini söyledi

Ankara-Brüksel hattında oyun sürüyor, bedelini sığınmacılar ödüyor

DİDEM MERCAN

Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacıların Edirne’deki bekleyişi sürüyor. Sınırda insanlık dramı yaşanırken Ankara ile Brüksel’in sığınmacıları birbirine karşı koz olarak kullanması yeni trajedilere yol açıyor. Avrupa Birliği’nin kesin bir şekilde sınırın açılmayacağını bildirmesiyle sığınmacıların geçiş umdu azalsa da bekleyiş devam ediyor. Edirne sınırındaki durumu inceleyen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırma ve Strateji yöneticisi Andrew Gardner gözlemlerini BirGün gazetesine anlattı.

Sınırındaki görüntülerin ve yaşananlarının çok rahatsız edici olduğunu belirten Gardner, Yunanistan tarafından geri dönen sığınmacıların acı hikayelerine tanık olduklarını söyledi.

Sığınmacıların yaşadıkların koşulların kötü olduğunu belirten Gardner, ciddi fiziksel yaralanmaların söz konusu olduğunu hatta bazı sığınmacıların çok zor yürüdüklerini ifade etti.

Gardner, “Yunanistan sınırını bir şekilde geçenler, Yunan polisi tarafından dövülmüş olarak geri gönderiliyorlar. Sığınmacılar, Türkiye tarafından Meriç Nehri’ni aşarak karşı tarafa geçiyor ancak nehri geçtikten sonra sınır polisi onları durduruyor ve darp ediyor. Bütün özel eşyaları, paraları ve telefonları çalınmış, kıyafetleri çıkarılmış şekilde Türkiye’ye geri gönderiliyorlar” dedi.

SIĞINMA BAŞVURUSU DEĞERLENDİRİLMEK ZORUNDA

Yunanistan’ın sığınma talepleri değerlendirmekle yükümlü olduğunu vurgulayan Gardner, “Bu geri itme politikaları; Yunanistan, Avrupa ve Uluslararası hukuka aykırı. Türkiye tarafından da durum farklı değil. Kendi imkanları ve paraları ile sınıra geliyorlar veya ücretsiz otobüslerle getiriliyorlar. Sınırdan öylece geçeceklerini düşünüyorlar. Birçok aile çocukları ile çok zor durumda hayatta kalma savaşı veriyor. Birçok insan açık alanda yatıyor sadece bazılarında battaniye ve çadır var. Bazılarında ise hiçbir şey yok. Bölgede yiyecek ve battaniye dağıtan yardım dernekleri var, yardımcı olmaya çalışıyorlar ancak konuştuğumuz kuruluşlar maalesef sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılayacakları kadar malzemeleri olmadığını söylüyorlar’’ şeklinde konuştu.

ankara-bruksel-hattinda-oyun-suruyor-bedelini-siginmacilar-oduyor-699829-1.

Avrupa Birliği’nin sınırların kapalı kalması konusunda ısrarlı olduğunun altını çizen Gardner, “AB sığınma taleplerini geri çeviriyor. Her ne kadar Yunanistan bir noktada suçlu bulunsa da aslında bu Avrupa Birliği politikası. Sığınmacılar aslında Avrupa Birliği yasalarının izin verdiği ölçüde sınırdan geçebilir. Burada bağlayıcı olan sadece Yunanistan yasaları değil aynı zamanda Avrupa Birliği yasalarıdır. Bugün yaşananlar yılların bir problemi aslında. Yani birkaç gün öncesinin ya da birkaç hafta öncesinin problemi değil. 9 yıllık savaşın insanları getirdiği nokta” dedi.

Sadece Avrupa Birliği ülkelerinin değil diğer batılı ülkelerin de sığınmacıların geçişlerini bu süre zarfında engellediğini ifade eden Gardner, sığınmacıların sorumlulukları konusunda bir paylaşımda bulunulmadığını belirtti.

Sınırda yaşananların uzun dönem Avrupa Birliği ve batı ülkeleri politikalarının sonucu olduğunu kaydeden Gardner, bir anlaşma yapılarak Türkiye ve Avrupa Birliği arasında sığınmacıların geleceği konusunda eşit sorumlulukların alınması gerektiğini söyledi.

Avrupa ülkelerinin de bu sorumluluğu almaları gerektiğini belirten Af Örgütü Temsilcisine göre şu anda Suriyelilerin sorumluluğunu sadece Türkiye, Lübnan ve Ürdün alıyor.

Yaşananların Türkiye – Yunanistan ve hatta Avrupa Birliği ilişkilerini bozacağı yönünde bir beklenti olduğunu dile getiren Gardner, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu politik bir oyun ve maalesef bunun bedelini sığınmacılar ödüyor. Yani göçmen politikalarının bedelini maalesef bu insanlar ödüyor. İlişkilerden ziyade asıl gündeme alınması gereken bu olmalı. Suriye’de yerinden edilen insanlar savaşın kurbanları. Uluslararası hukuk açısından da, insani olarak da baştan sona başarısızlıkla dolu bir süreç görüyoruz.’’

‘AB YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ’

“Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacılara engel olmama kararı aldım. Gitmek istiyorlar, biz de önlerini zorla kapamıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapıları açmayan Yunanistan hükümeti ile Avrupa Birliği’ni (AB) hedef aldı. Erdoğan, “AB ile 18 Mart 2016’da bir anlaşma yapmıştık. Biz ülkemiz üzerinden Avrupa’ya gidenleri geri kabul edecektik. Buna karşılık her bir kişiye karşılık bir kişinin üye ülkelerde iskanını sağlayacak ve Türkiye’ye mali yardım yapılacaktı. Biz üzerimize düşen her şeyi yaptık. Buna karşılık AB yükümlülüklerini yerine getirmedi” şeklinde konuştu. Kaynak BirgünTema Tasarım |