Ana Sayfa Magazin, Türkiye 18 Nisan 2020

Dayanağını da buldular: ‘Yöneticiye mal lazımsa tahsili halktan olur’

Mustafa M. Bildircin Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Ahmet Belada, Osmanlı döneminde yazılan, “Devlet…

Mustafa M. Bildircin

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Ahmet Belada, Osmanlı döneminde yazılan, “Devlet Adamına Nasihatler” kitabındaki tavsiyeleri paylaştı. Belada, kitapta, “Yöneticiye mal lazımdır, malın tahsili halktan olur” tavsiyesinin yer aldığını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanya kapsamında personelden en az 250 TL bağış yapmasını ve bağış dekontlarının müftülüklere bildirmesini talep ederken Diyanet’te Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Ahmet Belada, Sarı Mehmet Paşa’nın, “Yöneticiye de mal lazımdır. Mal tahsili halktan olur” tavsiyesini hatırlattı.

2017 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Müşavirlik görevini yürüten Ahmet Belada, Diyanet’e yakınlığı ile bilinen internet sitesi için bir yazı kaleme aldı. Belada, Lale Devri Defterdarlarından Sarı Mehmet Paşa’nın yazdığı, “Devlet Adamlarına Nasihatler” kitabını yeniden okuduğunu belirtti.

Belada, aralarında, “Kötü sözlü olma, cömert ol. Toplum düzenini bozmayı adet etme” gibi önerilerin de yer aldığı kitaptaki toplam 42 tavsiyeyi de paylaştı. Lale Devri döneminde yazılan kitaptaki, “Yöneticiye de mal lazımdır. Mal tahsili halktan olur” tavsiyesi de Belada’nın kitaptan aktardığı tavsiyeler arasında yer aldı.

Diyanet’in, “Kara kutusu” olarak nitelendirilen ve 2018 yılında 1,3 milyar TL bağış toplayan Diyanet Vakfı da zekat hesaplama modülü hazırladı. Vakfın, “Ramazan ayında zekat vermek isteyen vatandaşlara kolaylık sağlamak” gerekçesiyle hazırladığı zekat sitesinde, “Otomatik zekat hesaplama” sistemi yer aldı. Kaynak Birgün

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

İlaçlara zam geldi

İlaçlara zam geldiTema Tasarım |