Ana Sayfa Magazin, Türkiye 28 Şubat 2020

Parayı maketlere gömmüşler

Gökçek döneminde yapılan Ankapark’ın maketine 188 bin TL harcandı. Gökçek’in boşalttığı koltuğa oturan Tuna da 15 Temmuz…

Gökçek döneminde yapılan Ankapark’ın maketine 188 bin TL harcandı. Gökçek’in boşalttığı koltuğa oturan Tuna da 15 Temmuz anıtının maketini 180 bin TL’ye yaptırdı

2

Parayı maketlere  gömmüşler

Birgün Gazetesinde İsmail Arı’ nın haberine göre, AKP’li isimlerin yönetimde olduğu dönemde Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin (ABB) kasasından 4 maket için 637 bin TL çıktı.

ABB’ye bağlı Fen İşleri Daire Başkanlığı 8 Kasım 2017 tarihinde “Ankapark Maketi Alımı” başlığıyla ihale yaptı. Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı pazarlık usulüyle yapılan ihaleye iki şirket katıldı.

İhale 188 bin 500 TL teklif veren Açıkhava Fabrikası Medya Reklamcılık Hizmetleri Şirketi’ne verildi. Şirketin yaptığı maket daha sonra Ankara’nın çeşitli yerlerinde sergilendi.

Belediye, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karşısındaki 15 Temmuz 2016 Milli Mücadele Anıtı’nın da maketini yaptırdı. Anıtın maketinin yapımı için ihale, Gökçek’in yerine gelen Mustafa Tuna’nın belediye başkanı olmasından 9 gün sonra yapıldı. 15 Kasım 2017 tarihindeki ihalede yine pazarlık usulü tercih edildi. Bu maketin yapımı ihalesi de 180 bin 650 TL’ye Açıkhava Fabrikası Medya Reklamcılık Hizmetleri Şirketi’ne verildi.

Maket için yapılan diğer ihaleler ise şöyle:

Gökçek döneminde Ankara Keçisi’nin de maketi yaptırıldı. Söz konusu maket işi 133 bin 920 bin TL’ye Teknik Takım Tezgâhlar Şirketi’ne verildi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşımı rahatlatmak için inşa edilen Yeni Çiftlik Bulvarı’nın da maketi yapıldı. Yeni Çiftlik Bulvarı Hareketli Maketi’ni pazarlık usulüyle Tuanam Medikal Şirketi’ne verdi. Şirkete bulvar maketi için 134 bin 500 TL ödendi. Kaynak BirgünTema Tasarım |