Ana Sayfa Magazin, Türkiye 25 Nisan 2020

Tarla ticarethane sayıldı

Hüseyin Şimşek Antep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Dibecik Köyü’nde çiftçilik yapan 66 yaşındaki Cuma Pişkin’in tarımsal sulamayı gerçekleştirdiği…

Tarla ticarethane sayıldı

Hüseyin Şimşek

Antep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Dibecik Köyü’nde çiftçilik yapan 66 yaşındaki Cuma Pişkin’in tarımsal sulamayı gerçekleştirdiği pompası için kullandığı elektriğin sayacı, mahkemenin “elektriğin kesilemeyeceğine dair ihtiyati tedbir” kararına rağmen İcra Müdürlüğü tarafından mühürlendi. 120 dönüm alana ekilen mahsül, pompanın kullanılamaması nedeniyle hasat alınamadan kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Edinilen bilgiye göre çiftçi Cuma Pişkin, köyünün içinden geçen Sacır Deresi’nden pompa ile sulama yapmak için 2008 yılında elektrik idaresine başvurdu. Birçok köy sakini de aynı başvuruyu yaptı. Başvurusu sonrasında benzer tarlalar, ‘tarımsal sulama abonesi’ yapılırken, Pişkin’in tarlasına ‘ticarethane aboneliği’ verildi. Elektrik faturası komşu tarlalar için ortalama 150 bin TL gelirken Pişkin’in tarlası için iletilen fatura yaklaşık 450 bin TL oldu. Bunun üzerine Pişkin, faturaya itiraz ederek TEDAŞ aleyhine dava açtı ve mağduriyetini ispatlayarak bu davayı kazandı. TEDAŞ’ın bu süreçte özelleştirilmesinin ardından dağıtım ihalesi alan Toroslar Elektrik A.Ş. bu karara uymadı. Pişkin, bunun üzerine yeni bir dava daha açtı.

Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, dava sonuçlanana kadar çiftçinin tarımsal faaliyetine devam etmesi için tedbiren “elektriğinin kesilmesinin durdurulmasına” karar verdi. Bu karara rağmen Pişkin’in sayacı mühürlendi.

REKOLTE YÜZDE 80 DÜŞECEK

Toprağını işlemek için her yolu denediğini ifade Cuma Pişkin, “Birçok sıkıntı yaşadık. Mazot destek ödemem, bu elektrik faturası nedeniyle haczedildi. Şu an buğday tarlasının sulanma zamanı. Sulanmaz ise kurumaya başlayacak ve rekolte yüzde 80 düşecek. Ardından ikinci ürün olan mısırı da ekemeyeceğim. Halk yarın ekmek bulamazsa ne olacak? Bunun hesabını kim verecek? Tarlaya ticarethane muamelesi yapılır mı?” dedi.

Koronavirüs salgını yasakları nedeniyle 66 yaşında olduğu için sokağa da çıkamadığını anlatan Pişkin, “Kamu kuruluşlarında işlem yapamıyorum. Artık avukatıma ödeyecek param da kalmadı. Ziraat Bankası’ndan traktör için kullandığım kredim var. Tüm bu borçlarımı buğday hasadı sonunda ödeyecektim. Ancak sulamada kullandığımız Sacır Deresi akıyor, biz bakıyoruz. Hukuk, adalet istiyorum” dedi. Kaynak Birgün

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |