Ana Sayfa Uncategorized 24 Mayıs 2020

2.DÜNYA SAVAŞININ SON TUTUKLUSU TİMSAH 84 YAŞINDA MOSKOVA’DA ÖLDÜ

Berlin’in İkinci Dünya Savaşı bombalamasından sağ kurtulan timsah 84 yaşında Moskova Hayvanat Bahçesi’nde öldü.Satürn Temmuz 1946’da Moskova’ya…


Berlin’in İkinci Dünya Savaşı bombalamasından sağ kurtulan timsah 84 yaşında Moskova Hayvanat Bahçesi’nde öldü.Satürn Temmuz 1946’da Moskova’ya getirildi.

MOSKOVA, 24 Mayıs. / TASS /. Berlin İkinci Dünya Savaşı dönemindeki bombalama olaylarına tanıklık eden ve hayatta kalan Mississippi timsahı Satürn Moskova Hayvanat Bahçesi’nde öldü.

“Dün sabah Mississippi timsahımız Satürn yaşlılıktan öldü. Yaklaşık 84 yaşındaydı – bu çok saygın bir yaş. Vahşi doğada bu türlerin ömrü yaklaşık 30-50 yıl” diyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Mississippi eyaletinde doğan Satürn, çok geçmeden Berlin Hayvanat Bahçesinde ikamet ederek Almanya’ya getirildi. 23 Kasım 1943’te bombalandıktan sonra hayvanat bahçesinden kaçtı. 1946’da İngiliz askerleri tarafından yakalandı ve Sovyetler Birliği’ne teslim edildi.

Satürn, Temmuz 1946’da Moskova’ya getirildi. Gelişi, daha önce Adolf Hitler’in ‘evcil timsahı’ olduğu kentsel bir efsaneye yol açtı.

“Moskova Hayvanat Bahçesi, Satürn’ü 74 yıl boyunca korumaktan onur duydu. Onu en hassas ve ihtiyatlı bir şekilde önemsedik. Çok seçici bir yiyen ve güvenilir hayvanat bahçelerinin mükemmel bir anısına sahipti. Ayrıca bir fırça ile masaj yapmayı da sevdi. Bir şey tarafından tahriş olursa, dişleriyle çelik besleme maşalarını ve beton süs parçalarını kırabilirdi “dedi. tass.com
24 Mayıs 2020 /ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |