Ana Sayfa Uncategorized 24 Mayıs 2020

ABD TEHDİTLERE GÖLGESİNDE İLK İRAN TANKERİ VENEZUELLA’DA

‘İlk Tanker Fortuna Bolivya ve Venezuella Savaş Gemilerinin Koruması Altında Venezuella’ya Ulaştı’ İran’ın akaryakıtını Venezüella’ya taşıyan gemileri,…


‘İlk Tanker Fortuna Bolivya ve Venezuella Savaş Gemilerinin Koruması Altında Venezuella’ya Ulaştı’

İran’ın akaryakıtını Venezüella’ya taşıyan gemileri, teslimatı durdurulması için ABD tarafından tehdit ediliyordu. Yakıt sıkıntısını hafifletmek için Venezüella’ya giden beş İranlı petrol tankerinin ilki ülkenin sularına girdi ve diplomatik bir duruşun ortasında ABD müdahalesinin hemen hiçbir belirtisiyle karşılaşmadı.

Nakliye izci TankerTracker’a göre , Venezüella yetkililerinin ABD’den tehdit olarak nitelendirdikleri nedeniyle artan gerilimler arasında, petrol gemisi Fortune resmi olarak Venezuela’nın Özel Ekonomik Bölgesine (EEZ) Cumartesi günü saat 19: 30’da (11.30 GMT) girdi.

Venezuela’daki İran büyükelçiliği Twitter yazısında “İlk İran tankeri Venezüella kıyılarına ulaştı,” dedi. Bolivya Silahlı Kuvvetlerine onlara eşlik ettiği için minnettarım.

Venezüella devlet televizyonu bir donanma gemisi ve onu karşılamaya hazırlanan uçakların görüntülerini gösterdi. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ordunun EEZ’ye ulaştıktan sonra tankçılara eşlik edeceğine söz vermişti . Devlet televizyonuna göre Fortune, kuzey Carabobo eyaletindeki Puerto Cabello’daki El Palito rafinerisine gidiyordu.

İran gemilerinin geri kalanının – Orman, Petunya, Faxon ve Clavel – önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor. Gönderiler, ABD, İran ve Venezüella arasında, her ikisi de ABD’nin ekonomik yaptırımları altında olan diplomatik bir ayrıma neden oldu. Washington yanıt olarak tedbirler almayı düşünüyordu, üst düzey bir ABD’li yetkili Reuters Haber Ajansı tarafından ayrıntılı bir şekilde belirtilmedi.

ABD’nin İran özel temsilcisi Brian Hook, “Bu [sevkiyat], İran rejiminin İran halkının zenginliğini ele geçirmesinin ve Maduro üzerinde Venezüella’da nasıl boşa harcadığının bir örneği olacaktır.” Dedi. ABD geçtiğimiz günlerde genişletilmiş bir anti-uyuşturucu operasyonu olduğunu söylediği için Karayipler’deki deniz varlığını güçlendirdi. Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman Perşembe günü İran gemileriyle ilgili herhangi bir operasyonun farkında olmadığını söyledi.

Venezuela, bir yıldan fazla bir süredir siyasi krizde kaldı, ABD ve 50’den fazla ülke muhalefet lideri Juan Guaido’yu ülkenin haklı lideri olarak tanıdı ve Maduro’yu 2018’de arma seçimlerini suçlamakla suçladı. şiddet ve ABD’nin yardımıyla darbe girişiminde bulunma. İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani Cumartesi günü ABD’yi petrol tankerleri Venezuela’ya giderken Karayip Denizi’nden geçerken sevkıyatları aksatmaya karşı uyardı.

Katarlı Emir Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile yaptığı telefon görüşmesinde Rouhani, “Amerikalılar Karayip Denizi’ndeki petrol tankerlerimiz için sorun yaratırsa, onlar için de sorun yaratacağız.” Dedi. Rouhani , İran’ın ABD ile yeni bir çatışma istemediğini, ancak ülkesinin çıkarlarını savunma hakkını saklı tutacağını vurguladı .

“Bu nedenle Amerikalılar bu konuda hata yapmayacaklarını umuyoruz” dedi başkan, ofisinin web portalında yayınlanan açıklamalara göre. Tanker filosunun Venezuela’ya yaklaşık 1,53 milyon varil benzin ve alkilat taşıdığı bildiriliyor. İran’dan gelen yakıt, ülkenin bazı bölgelerinde yıllarca kronik olan Venezuela’daki benzin kıtlığının, koronavirüs pandemisi sırasında kötüleştiği bir zamanda geliyor.

Venezuela dünyadaki en büyük petrol rezervine sahip, ancak üretimi serbest düşüşte, uzmanların başarısız politikalara, yatırım eksikliğine ve yolsuzluğa atfettiği bir çöküş. İki ülke, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in 1999’da iktidara gelmesinden bu yana yakın bir ilişki içinde.
24 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |