Ana Sayfa Uncategorized 5 Mayıs 2020

AZERBAYCAN RÜZGARI YAPIMCISI SAİDE ÖMER’DEN SAĞLIKÇILARA FLAMENGO DANSI

Saide Ömer, Sağlık çalışanlarına destek mesajını dansla sundu… Türkiye’de yeni bir koronavirüs tipine (COVID-19) karşı mücadeleyle bağlantılı…


Saide Ömer, Sağlık çalışanlarına destek mesajını dansla sundu…


Türkiye’de yeni bir koronavirüs tipine (COVID-19) karşı mücadeleyle bağlantılı olarak hafta sonları özel bir karantina yönteminin uygulandığı bilinmektedir. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olan Bengü-Türk TV’de her hafta sonu Pazar Günü yayınlanan “Azerbaycan Rüzgarı” programının yapımcısı ve sunucusu Seide Ömer, çeşitli sürprizlerle programlarında izleyicilerin huzuruna geliyor.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi film yönetmenliği mezunu olan Seida Ömer, Bakü’de dans alanında yüzlerce öğrenciyi dans sanatında ustalaştırdı. Sanatçı tarafı ile “Azerbaycan Rüzgarı” programında çeşitli dans örnekleri de sergilemeyi ihmal etmiyor. Şimdilerde ise Seide Ömer, ünlü “Asturias” müziğini kullanarak flamenko haraketleri ile dünyayı ele geçiren COVID-19’dan dolayı evlerine sığınan izleyicilerin huzuruna geldi. Seide Ömer’in açıklamasına göre Flamenco, İspanyol dansı olarak bilinmekle birlikte UNESCO tarafından dünya kültürel mirasına kabul edilen bir kompozisyon olduğunu söyledi.

  • “Amacım sadece Türk dünyasına değil, aynı zamanda bu sıkıntılı günlerde adeta evlere hapsedilen tüm insanlığın hayatına renk katmakdır. Bu dans, evde herhangi bir teknik araç olmadan, aynı zamanda Ramazan ayı olduğu için insanları rahatsız etmemek adına kulaklıkla müzik dinleyerek yapıldı. Bu sebeple kusur varsa seyirciler kusurlarıma bakmasınlar. Amacıma ulaşıp ulaşmadığımı seyircilerimden duymayı çok isterim. Dans kostümüne maske ve eldiven eklenmesi de özel dikkat çekti. Seide hanım, dans kompozisyonunu öğrenci aynı zamanda yönetmen olan Ali Imanov tarafından çekildiğini belirtti. Gülümseyerek İyiki komşuyuz dedi. Gösteriyi izleyemeyenler Youtube kanalından izleye bilir. https://www.youtube.com/watch?v=qt2D7GILTcg

“Bu dans özellikle Sağlık çalışanlarının bizi görünmez düşmanımız olan yeni bir tür koronavirüsten korumak için sürekli maske ve eldiven takmak zorunda kaldıkları duruma dikkat çekmek için verilmiş bir mesajdır. Bu zor ve sıkıntılı günlerin kısa sürede üstesinden gelmek için, yaşamları bizim için risk altında olan sağlık çalışanlarını dinlemeli ve tavsiyelerine uymalıyız. Hadi mesafemizi koruyalım, sağlıklı kalalım ” dedi.
06 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

İlginizi çekebilir

COŞTUM YİNE DALGALANIYORUM

COŞTUM YİNE DALGALANIYORUMTema Tasarım |