Ana Sayfa Uncategorized 6 Kasım 2020

BELEDİYE DİNİ TESİS ALANINI YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKTİ

Chp ve İyi Parti Milyonluk Kıyağı Meclis TaşıdıFLASHABER GÜNDEME GETİRDİĞİ KIYAK, MECLİSE TAŞINDI Çekmeköy Belediyesi’nin Dekon Silva’ya…

Chp ve İyi Parti Milyonluk Kıyağı Meclis Taşıdı
FLASHABER GÜNDEME GETİRDİĞİ KIYAK, MECLİSE TAŞINDI


Çekmeköy Belediyesi’nin Dekon Silva’ya yaptığı milyonluk kıyak belediye meclisine taşındı. CHP ve İYİ Parti grubu ortak verdikleri önergede şahsa devredilen dini tesis alanının geri alınması gerektiği vurgusu yaptı. Önerge oy birliği ile başkanlık makamına havale edildi. Artık gözler Ahmet Poyraz’da.

AHMET POYRAZ YANLIŞTAN DÖNECEK Mİ?
Çekmeköy Belediyesi’nin Dekon Silva’ya yaptığı milyonluk kıyak belediye meclisine taşındı. CHP ve İYİ Parti grubu ortak verdikleri önergede şahsa devredilen dini tesis alanının geri alınması gerektiği vurgusu yaptı. Önerge oy birliği ile başkanlık makamına havale edildi. Artık gözler Ahmet Poyraz’da.

BELEDİYE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDI
Geçtiğimiz günlerde ‘Çekmeköy Belediyesi 10 Milyon zarara uğratıldı’ başlıklı haberimizde Alemdağ’da Dekon Silva ve belediye arasında dönen rant çarklarını duyurmuştuk. Haberimizde; Ak Partili Çekmeköy Belediyesi’nin Alemdağ’da Dekon Silva’nın terk alanının tapusu ile ilgili aldığı yanlış encümen kararı ile görevi kötüye kullandığını hem de 10 milyon liralık kamu zararına neden olduğunu aktarmıştık.

ŞEHVEN OLMASI OLASI DEĞİL!
Dini tesis alanı olarak görülen parsel terk görülse de tapu sitede kaldı. Terk alanı, önce bir şirketin üzerine devrediliyor. Kısa bir süre sonrada şirket üzerinden şahısa devrediliyor. Tüm bunların şehven bir hatadan kaynaklanmadığı ve bir şeylerin karşılığında hibe edildiği gündeme getirmiştik.

OY BİRLİĞİ İLE BAŞKANLIK MAKAMINA HAVALE EDİLDİ
Konu Çekmeköy belediye Meclisine taşındı. CHP ve İyi parti gurubu ortak verdikleri önergede yanlıştan dönülmesi gerektiğini dile getirdiler. Başkanlık makamına oy birliği ile geçen önergede özetle:

ALINAN KARAR EKSİK VE HATALI
Çekmeköy ilçesi Alemdağ 1 pafta, 742 Nolu parsel, imar planlarında dini tesis olarak görülmektedir. Terk işlemleri sırasında kamu kurumları ya da kamu yararına hizmet eden dernek vasfına sahip bir kuruma devredilmesi gerekirken şahıs adına tescili görülmektedir. 742 Nolu parselin niteliği ‘Arsa’ olup beyanlar hanesine ‘Dini tesis alanı olarak not düşülmüştür. Söz konusu parsel ilk önce terki yapan firma üzerine kalmış, daha sonra şahsa devredilmiştir. Alınan encümen kararı eksik ve hatalı alınmıştır. Bu alanın özel bir kişi üstünde olması doğru değildir. Gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir’’ denildi. (flashaber)

Ne Olmuştu!…flashaber Tarafından Bir Ay Önce Geçilen Haber Şöyleydi:


KAMUYOYUNA BİR AY ÖNCE YANSIMIŞTI
Çekmeköy’ün malı Poyraz’a deniz!..
Alemdağ’daki Dekon Silva Sitesi’nin kamuya terk ettiği alanın tapusunu almayarak hibe eden Ak Partili Çekmeköy Belediyesi başkan ve ekibinin, siteye imar dışı 2 kat fazla vererek bunun karşılığında daireler aldığı iddia ediliyor.

10 milyonluk zarar kamuoyunda büyük tepki çekti
Geçtiğimiz günlerde ‘Çekmeköy Belediyesi 10 Milyon zarara uğratıldı’ başlıklı haberimizde Alemdağ’da Dekon Silva ve belediye arasında dönen rant çarklarını duyurmuştuk. Haberimizde; Ak Partili Çekmeköy Belediyesi’nin Alemdağ’da Dekon Silva’nın terk alanının tapusunu almayarak hem görevi kötüye kullandığını hem de 10 milyon liralık kamu zararına neden olduğunu aktarmıştık

Neyin karşılığında terk alanı hibe edildi?
Dekon Silva’nın bedelsiz olarak kamuya terk ettiği alanın tapusunu belediye alması gerekirken bunu yapmadı. Alan terk görülse de tapu sitede kaldı. Terk alanı, önce bir şirketin üzerine devrediliyor. Kısa bir süre sonrada şirket üzerinden şahısa devrediliyor. Böylelikle terk alanı belediyeye geçmeyerek mal kaçırılıyor. İş burada da bitmiyor. Site Yüzde 40 kamuya terk yapması gerekirken bunun terk yüzde 20 gerçekleşiyor. Tüm bunların şehven bir hatadan kaynaklanmadığı ve bir şeylerin karşılığında hibe edildiği konuşuluyor.

İlçe kamuoyu: malına bile sahip çıkamayan belediye
Belediyenin 10 Milyonluk kamu zararı, kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı. Kamu malına bile sahip çıkılmadığını söyleyen vatandaş, ‘’Böyle bir aymazlık görülmedi. Malına bile sahip çıkamayan bir belediye başkanı ve ekibi!. Mahkeme kanalı ile bu terk alanı yeniden alınmalı’’ diyor.

Emsal dışı artışa 70 – 100 milyonluk kıyak!
Dekon Silva’daki skandallar zinciri sadece terk alanı ile kalmıyor. Siteye, imar dışı 2 kat daha veriliyor. Bir belediye meclis üyesine göre, fazladan eklenen 2 kat ile 70 ile 100 milyon TL arası haksız kazanç elde eden sitenin bunun karşılığında belediye yöneticilerine ne verdiği merak ediliyor. Ak partili Çekmeköy Belediye Başkan ve yardımcılarının bu kıyak karşılığında daire aldığı iddia ediliyor.
06 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |