Ana Sayfa Uncategorized 24 Mayıs 2020

Bir Tuhaf İşler…DEVLET SOKAĞA ÇIK DİYOR POLİS CEZA KESİYOR

‘Ankara da Sokağa Çıkma Serbestliği Olduğu Saate Polis Vatandaşa Ceza Kesti’ Ankara Yenimahelle de Mustafa Küçükadalı isimli…

‘Ankara da Sokağa Çıkma Serbestliği Olduğu Saate Polis Vatandaşa Ceza Kesti’

Ankara Yenimahelle de Mustafa Küçükadalı isimli vatandaşın iddiasına göre sokağa çıkma serbestliği ilan edilen saat aralığında polisler kendisine ceza kesti.

Küçükadalı’nın paylaştığı ceza tutanağın da ‘İvedik cad. Yenimahalle belediye önü 11.10’ kaydı görülüyor.Yaptığı yazılı kamuoyu duyurusun da polislerin haksız ceza kesmesi konusunda ilgililere seslenen Küçükadalı polislerin kaba ve hakaret içeren davranışlarına dikkat çekti.

Küçükadalı’nın Açıklaması:CUMHURİYET SAVCILARININ, BASIN MENSUPLARININ VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE
Hepimizin bildiği üzere tüm dünyada ve ülkemizde Korona Virüsü ile mücadele söz konusu. Korona Virüsle mücadele kapsamında 4 gün sokağa çıkma yasağı getirilmiş ancak hem Ramazan Bayramı münasebetiyle, hem de sokağa çıkma yasağının 4 gün olması nedeni ile bugün için vatandaşlarımızın ev ihtiyaçlarını karşılaması için Saat 10:00 ile 17:00 Saatleri arasında bir serbestlik getirilmiştir.

İşte ben de bu serbestlik doğrultusunda Ankara’nın Yenimahalle İlçesinde oturmuş olduğum evden fırından ekmek, marketten de ihtiyaçlarımı gidermek üzere dışarıya çıktım. Bu arada cebimde param olmadığı için Yenimahalle’de faaliyetini sürdüren bir gazetenin sahibinden borç para istemek üzere bir telefon görüşmesi yaptığım esnada bana doğru Yenimahalle İlçe Polis Amirliğinde görevli bir Polis Memuru ile bir Bekçiyi gördüm. Keşke görmez olaydım, görmez olaydım diyorum çünkü Polis Memurunun bana karşı hareketi hiç hoş değildi. Nedenine gelince Polis Memuru sanki bir köpeği çağırır gibi veya beni dövecekmiş gibi bir davranış sergileyerek işaret parmağı ile yanına gitmemi istedi.

Polis Memurunun yanına yaklaştığımda bana Siz diye hitap etmesi gerekirken “SEN NE İŞ YAPIYORSU?” diye soru yöneltti. Kaldı ki; bir Polis Memurunun bir kişiye ne iş yapıyorsun diye soru sorma hakkı olmadığı halde.

Neyse Nüfus Cüzdanımı istedi ve ben de kanunen vermem gerektiği için kendisine verdim. Nüfus Cüzdanımı geri verirken bugün sokağa çıkma yasağının olduğunu hatırlatması üzerine ben de kendisine bugün Saat 10:00-17:00 saatleri arasında alışveriş yapmak üzere market ve fırınların açık olduğunu ekmek ve market alışverişi yapmaya çıtığımı söyledim ve nüfus cüzdanımı alarak evime yakın olan A 101 Marketin önüne gittim.

Evet buraya kadar her şey iyi güzel ancak A 101’in önünde bana ödünç para getirecek olan arkadaşımı beklerken yine aynı Polis Memuru ve Bekçi yine bir köpeği çağrı gibi beni yanlarına çağırıp tekrar Nüfus Cüzdanımı istedi ve bana 3150 TL para cezası kesmek üzere evrak hazırladı ve işlem yaptı.

Bekçi Memur bana ceza tutanağı hazırlarken Polis Memuru benim gibi alışveriş yapmak üzere sokağa çıkmış bulunan Ali Tüker adlı vatandaşı da işaret parmağı ile işaret ederek bir köpeği çağırır gibi bir davranışla yanına çağırdı ve ondan da Nüfus Cüzdanını istedi. Ali Bey’de polis memuruna benim de belirttiğim gibi bugün için saat 10:00 17:00 saatleri arasında alışveriş yapmak üzere bir serbestliğin söz konusu olduğunu bu nedenle ceza yazılamayacağını belirterek nüfus cüzdanını vermedi.

Tabi ki; doğal olarak Polis Memuru ve Bekçiden şikayetçi olmak üzere Yenimahalle Polis Amirliğine Polis Otosu ile gittik ve dışarıda polis amirliğinin önünde beklemeye başladık.Uzunca bir bekleyişin ardından ben ve Ali Bey Polis Amirliğinde görevli olan bir Polis Memuru arkadaşa burada neden bekletildiğimizi ve şikayet ifadelerimizin neden alınmadığını sorduğumuzda yine karşılaşmış olduğumuz manzara hiçte hoş değildi.

Soru yönelttiğimiz Polis Memurunun bize olan cevabı “Konuşmayın lan, girin içeriye lan” gibi terbiyesiz sözler ve seviyesiz davranış oldu. O arada bana para getiren arkadaşım cep telefonunda bir şeylere bakıyordu ki; bizlere terbiyesizce konuşan ve seviyesizce davranan polis memurunun kamera ve ses kaydının alındığı korkusundan olsa gerek arkadaşımın elinden cep telefonu aldı ve daha sonra geri iade etti.

Şimdi ben de Emekli bir Basın Mensubu olarak gerek Cumhuriyet Savcılarına olsun gerekse İçişleri Bakanlığına olsun bir polis memurunun bir vatandaşa lan’lı, lun’lu konuşma hakkını hangi kanun ya da kim veriyor? diye soruyorum.

Kaldı ki; Sayın Cumhur Başkanımızın bugün için Saat 10:00-17:00 saatleri arasında fırınların ve marketlerin açık olacağı vatandaşın rahat bir şekilde ekmek ve temel ihtiyaç maddelerini alabileceği yönündeki açıklamasını hepimiz dinledik ve bu doğrultuda herkes gibi ben de dışarıya çıktım. Buna dayalı olarak yine Cumhuriyet Savcılarımıza ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya buradan soruyorum. Bana 3150 TL Para cezası yazan Polis Memuru ve Bekçi hangi kanuna ve hangi yetkiye dayanarak ceza yazıyor?

Ben öyle sanıyorum ki; görevde bulunan ve vatandaşa ceza yazan, vatandaşa hakaret edercesine davranan Polis Memurları ile Bekçilerin ruh sağlıkları yerinde değil.

Ne yani hakkımız olanı aramayalım mı? Ya da alttan alarak sırtımızı onlara dönerek sırtımıza buyurun istediğiniz kadar Jop vurabilirsiz dememizi mi bekliyor acaba bu ruh sağlığı bozuk olan polis memurları. Öyle ki; vatandaşa bu şekilde davranan polis memurlarını her gün televizyon kanallarında görüyoruz ve bizzat yaşıyoruz.

Şimdi tekrar Cumhuriyet Savcılarımıza ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya soruyorum. Hal böyle olunca bizler birer Türk Vatandaşı olarak Polisimize ve diğer kolluk kuvvetlerimize nasıl güveneceğiz ve onlara saygımızı ve sevgimizi nasıl göstereceğiz? Söyler misiniz bana.

Ben 24.08.1963 doğumlu olup 57 yaşında bir vatandaşım. Hakkımı aramak üzere mübarek Ramazan Bayramından sonra bana kesilen 3150 TL para cezasının iptali için Ankara Adliyesi Sulh Ceza Mahkemesine baş vuracağım. Aynı zamanda bana hakaret içeren davranışlarında bulunan ve görevlerini kötüye kullanan Polis Memurları ile Bekçi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağımı ve haklarında Kamu Davası açılmasını isteyeceğimi tüm Kamuoyu ile paylaşıyorum.Son olarak emekli bir Basın Mensubu ve Türkiye’de doğmuş, 57 yıllık ömrünü Türkiye’de geçirmiş öz ve öz bir Türk vatandaşı olarak Yüce Türk Adaletine inanıyorum ve güveniyorum ümit ederim ki; adalet yerini bulur ve hiçbir Türk vatandaşımı benim karşılaştığım durumlarla karşı karşıya kalmaz ve haksız yere para cezası ile cezalandırılmaz.

Saygı ve sevgilerimle herkese iyi bayramlar.

https://www.facebook.com/mustafakucukadali/
24 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

COŞTUM YİNE DALGALANIYORUM

COŞTUM YİNE DALGALANIYORUMTema Tasarım |