Ana Sayfa Uncategorized 28 Ağustos 2020

ERDOĞAN’A ‘KANAL İSTANBUL’ ŞOKU!

ERDOĞAN’A ‘KANAL İSTANBUL’ ŞOKU!AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Israrcı Olduğu ‘Kanal İstanbul’ Projesini İstanbulluların %80,4’ü İstemiyor.MAK Danışmanlık’ın İstanbul…

ERDOĞAN’A ‘KANAL İSTANBUL’ ŞOKU!
AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Israrcı Olduğu ‘Kanal İstanbul’ Projesini İstanbulluların %80,4’ü İstemiyor.
MAK Danışmanlık’ın İstanbul genelinde yaptığı ankete katılanların yüzde 80,4’ü Kanal İstanbul Projesi’ni istemiyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesine yönelik itirazlar devam ederken MAK Danışmanlık Kanal İstanbul’la ilgili bir anket hazırladı. Buna göre MAK Danışmanlık’ın İstanbul genelinde yaptığı ankete katılanların yüzde 80,4’ü Kanal İstanbul Projesi’ni istemiyor. Ankete katılanların yüzde 11,7’si kararsız kalırken sadece yüzde 7,9’u Kanal İstanbul’a onay verdi.

“MİLLETE RAĞMEN”
MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, kişisel Twitter hesabı üzerinden anket sonuçlarını, “Millete rağmen… tabiri demokrasilerde önemli bir kavramdır. Milletin istemediğini yapmak! Milletin istediğini yapmamak! Eğer toplumsal bakış açısı böyle devam ediyorken, yapımında ısrar edilirse KANAL İSTANBUL PROJESİ milletin istemediğini yapmaya tarihi bir örnek olacaktır” notu ile paylaştı.

HALKIN TALEPLERİ Mİ YOKSA SİYASETÇİLERİN TERCİHLERİ Mİ!
Çöken alt yapısı, tıkanan trafiği, insan yoğunluğu, yetersiz su kaynakları ve orman varlığıyla can çekişen İstanbul’a yapılmak istenen ‘Kanal İstanbul’ Projesinin mevcut su kaynaklarını da yok edeceği, iklim dengesini dönülmez bir mecraya sürükleyeceğini, kalan az miktarda ki yeşil alan, bitki örtüsü ve ormanın da yok olmasıyla birlikte büyük bir alanın betonlaşarak yapılaşmaya açılacağı, yeni yerleşim alanı ortaya çıkacağı ve bunun da İstanbul’un içinde bulunduğu açmazı ve çıkmazı çok daha fazla derinleştireceği tezleriyle bir çok sivil toplum kuruluşu ve bilim insanı karşı çıkıyordu. Yapılan anket bu noktada önem kazanıyor; anlaşılıyor ki İstanbul halkı da bu projeyi kesin ve net istemiyor.
İleri ki süreçlerin ne göstereceğini bekleyip göreceğiz; bakalım HALKIN dediği mi yoksa bir avuç siyasetçinin kişisel tercihleri mi geçerli olacak.
28 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |