Ana Sayfa Uncategorized 14 Kasım 2020

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLUYOR İBB’DE AKP CHP RANT’TA ELELE

HERKES YOLUNDA ! İBB’ DE RANT’A CHP AKP ELELE. ! RANTIN ADI CHP ELELE AKP .İbb oda…

HERKES YOLUNDA ! İBB’ DE RANT’A CHP AKP ELELE. ! RANTIN ADI CHP ELELE AKP .
İbb oda da oturup mangalda kül bırakmayan her ay zarf içinde Başkan Danışmanlarından para aldıkları iddia edilen gazetecilerin böyle önemli bir haberi yazmamaları görmezden gelmeleri merak konusu oldu. Burda ilçelerdeki yerel gazetelerin önemini ortaya koymuş oldu.

Fatih ilçesinin tek ve etkili gazetesi istanbul manşet ve sahibi gazeteci Engin Belli gündeme damga vuran haberi dikkatlerden kaçmadı. Ama her nedense CHP ve AKP Kentsel dönüşüm de anlaşamıyorlar yani RANT olayında …Deprem geliyor ölümler olacak kimsenin umrunda değil. Ama rant olayları İBB Meclisinden jet hızıyla oybirliği ile geçmesi dikkat çekici.

Fatih Belediyesi’nde hazırlıkları 2018 yılında başlayan ve 2020 yılının Mart ayında İBB Meclisi’nde kabul edilen, Türkiye’de bir ilk olan plan notu tadilatı ile ilçede ki 10 bine yakın konut için yerinde dönüşümün yolu açılmıştı. CHP Fatih Belediyesi Grubunun 2018 yılında desteklediği ancak aynı yıllarda CHP İBB Grubundan kimi meclis üyelerinin karşı çıktığı karar Ekrem İmamoğlu döneminde yani 12 Mart 2020 tarihinde İBB Meclisinde görüşülerek kabul edildi.

Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan, deprem öncesi konutlara yerinde dönüşüm imkanı veren düzenleme için Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’da özetle; “Fatih 45 bin adet bina var. Bunlardan 10 adedi tarihi özellik taşıyan bina. 35 bin binamız var bu plan notu kapsamında. 10 bine yakın binayı ilgilendiren bir karardır. Tamamen Fatih’te konut sahasında yaşayan ya da yaşamak isteyen, yaşam hakkını korumamız lazım bunların, onların evlerini yenilemesine fırsat tanıyacak bir plan notu bu.” açıklamasını yapmıştı.

Ergün Turan’ın kendi döneminde gerçekleşen tarihi karar bir nevi Fatih’te gizli imar affını da beraberinde getirdi. CHP Grubunun Kasım ayında gündeme taşıdığı “bu güne kadar sadece 70 bina faydalanmış!” söylemi ile dikkatler plan notuna çevrilmişti.

500

İLK BAŞVURAN MEDİCAL PARK GRUBU OLDU
Gazetemizin yaptığı araştırmada Mart ayında çıkan imar affı niteliği taşıyan plan notu tadilatından ilk faydalanan kişinin Medical Park Hastaneler Grubu ve Liv Hospital Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Muharrem Usta olduğu ortaya çıktı. Trabzonlu olan Usta’nın bu dev imkândan Molla Gürani Mahallesi’nde ki Medical Park Hastanesi yapmak istediği arsa için başvuruları bulunuyor.

BİNA PLANDA 5 KAT GERÇEKTE 7 KAT
İmar Affı ilan etmeye Belediye Meclislerinin hakkı bulunmuyor. Bu plan tadilatından Başkan Turan’ın sadece konutlar için demesine karşın ticari faaliyet yürütenler de faydalanmış oldu. Söz konusu tadilat ile kaçak kısımları bulunan binalar yıkılıp aynı şekilde inşa edilebilecek. Bu da sistemin açıklarından faydalanmak anlamına geliyor ki kimi çevreler tarafından “Fatih’te gizli imar affı!” olarak yorumlanıyor. Mevcut yapı planlarda 5 kat gözükmesine karşın gerçekte giriş kat dâhil 7 kat yükselmiş durumda. Yani 2 kat kaçağı bulunan bina bu değişiklikle yıkılıp yeniden yapılabilecek.

USTA, İMAMOĞLU VE TURAN TRABZONLU! CHP bu tip imar plan tadilatlarına geçen dönem sıcak bakmazken bu dönem Avcılar dahil değişiklikler İBB Meclis’ten oy birliği ile geçebiliyor.
Muharrem Usta’nın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın Trabzonlu olması ise yine tuhaf bir tesadüf olarak görülüyor. Usta’nın plan tadilatı öncesi Başkan Turan ve İmamoğlu ile görüşme yaptığı da iddialar arasında buluyor.

EMİNÖNÜ BÖLGESİ MUAF TUTULDU! Söz konusu Plan Tadilatından Eminönü bölgesi muaf tutuldu. Rantı büyük Turizm ve Ticaretin Kalbi konumunda ki Eminönü için ise farklı bir düzenleme gelmesi bekleniyor. (Gelecek Gündem)
15 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |