Ana Sayfa Uncategorized 21 Ağustos 2020

İBB TARİHİNDE BÖYLE TEZGAH GÖRÜLMEDİ!

‘Ne Görüldü Nede Duyuldu’ÖNCE BÖYLE: AKP İstanbul Büyükşehir ellerindeyken 15 Şubat 2019 de imar planı değişikliği yaparak…

‘Ne Görüldü Nede Duyuldu’
ÖNCE BÖYLE: AKP İstanbul Büyükşehir ellerindeyken 15 Şubat 2019 de imar planı değişikliği yaparak Çekmeköy Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan arazinin fonksiyonu, ‘özel eğitim alanı’ndan ‘eğitim tesis alanı’na dönüştürdü.
SONRA BÖYLE: 31 Mart seçimlerinde İBB’yi kaybeden Akp İBB Meclis gurubunda Mhp destekli çoğunluğu ile bu kez aynı arazinin fonksiyonunu ‘eğitim tesis alanı’ndan tekrar ‘özel eğitim alanı’na çevirdi.
VE ARAZİ SATIŞA ÇIKTI: Akp Çekmeköy Belediyesi, İBB’de Akp-Mhp ortaklığı ile kendisine ikram edilen de 7 bin 29 metrekare büyüklüğündeki araziyi ihaleyle satışa çıkardı.

23 MİLYON LİRAYA SATIA ÇIKARTILDI
Çekmeköy Belediyesi’nin 16 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, Hamidiye Mahallesi’nde bulunan 7 bin 29 metrekare büyüklüğündeki arazi ihaleyle satılacak. BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre ‘Özel eğitim amaçlı’ dört katlı bina inşaatının yapılabileceği alan için Çekmeköy Belediyesi’nin belirlediği muhammen bedel 23 milyon TL. 1 Eylül’de gerçekleştirilecek satış ihalesine katılmak için 690 bin TL geçici teminat yatırmak gerek.

İBB’DE AKP-MHP ORTAKLIĞI ARAZİYİ OKUL ALANINI ÖZEL ALAN OLARAK DEĞİŞTİRDİ
Geçen yıl 31 Mart’tan önce, satışa çıkarılan araziye dair 15 Şubat 2019 tarihinde imar planı değişikliği yapıldı. Söz konusu değişiklikle Çekmeköy Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan arazinin fonksiyonu, ‘özel eğitim alanı’ndan ‘eğitim tesis alanı’na dönüştürüldü. Çekmeköy Belediyesi, 11 Haziran 2019 tarihinde İBB’ye bir yazı yazarak, arazide ne tür okul yapılacağının belirlenmesi için düzenleme yapılmasını talep etti. Aradan geçen bir ayın ardından Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de İBB’ye bir yazı gönderdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İBB’ye yazdığı 12 Temmuz 2019 tarihli yazıda, “Bölgenin acil ihtiyaçları doğrultusunda söz konusu alanın ‘ilkokul alanı’ veya ‘ortaokul alanı’ olarak düzenlenmesi” istendi.

NE VAR NE YOK SATIP SAVMANIN HESABINDALAR
Arazinin, ‘ilkokul alanı’ olarak düzenlenmesinin kamu yararı niteliği taşıdığı vurgulanan plan değişikliği teklifi, 12 Aralık 2019’da İBB Meclisi’ne sunuldu. Ancak AKP Grubu, CHP Grubu’nun muhalefetine karşın, İBB Meclisi’ndeki çoğunluğunu kullanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebini yok saydı. AKP Grubu, arazinin yeniden ‘özel eğitim alanı’na alınmasını oyçokluğuyla sağladı. Bu değişiklikle Çekmeköy Belediyesi, ‘özel eğitim alanı’na alınan araziyi satma yetkisine kavuştu.

ARAZİDE ŞAHİNBEY İETT HAREKET AMİRLİĞİ BİNASI YER ALIYOR
Çekmeköy Belediyesi’nin satışa çıkardığı arazinin mevcut durumu için, 12 Aralık 2019 tarihinde İBB Meclisi’ne sunulan 90 numaralı İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nda şöyle dendi: “Başkanlığımız ortak kullanımında olan 2018 yılı uydu ve 2018 yılı panoramik sokak görüntüsü ve hâlihazır haritalar üzerinde yapılan incelemede, parsel üzerinde Şahinbey Otobüs Durağı ve İETT Şahinbey Hareket Amirliği’ne ait tek katlı bir yapı bulunduğu görülmekte.”
22 Ağustos 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |