Ana Sayfa Uncategorized 13 Eylül 2020

KAFTANCIOĞLU’NA TEPKİ BÜYÜYOR!

ADD ve CHP’liler: ‘’ATATÜRK’ten Rahatsız Mısın?’’Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Kaftancıoğlu’na: Rahatsızlık Atatürk’ten mi?CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,…

ADD ve CHP’liler: ‘’ATATÜRK’ten Rahatsız Mısın?’’
Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Kaftancıoğlu’na: Rahatsızlık Atatürk’ten mi?
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları’nın onur konuğu oldu. Toplantıda bir sunum yapıp, katılımcıların sorularını yanıtlayan Kaftancıoğlu, yaklaşık 1.5 saatlik konuşmasında Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ismini kullandı.

Bu durum, katılımcılar arasında yer alan gazeteci Uluç Gürkan’ın gözünden kaçmadı. Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi Uluç Gürkan, Kaftancıoğlu’na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi” diye sordu.

‘Kendimi ait hissettiğim ifade’
Kaftancıoğlu’nun yanıtı ise şu oldu: “Kişilerin isimlerinden söz ederken belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”

Kaftancıoğlu’nun bu sözlerine bir tepki de Atatürkçü Düşünce Derneği’nden geldi.
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

RAHATSIZLIK ATATÜRK’TEN Mİ?
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Sözcü Gazetesi’nde yer alan söyleşisi, akıllara zarar bir düşünceyi barındırmaktadır. Bulunduğu konumla ve bulunduğu kurumla çelişkiler içeren açıklaması: “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların atıfla kategorize edilmesine karşıyım” şeklindedir.

1- ATATÜRK, sıradan bir kişi ismi değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu aynı zamanda da Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusudur. Gazi Mustafa Kemal’e “ATATÜRK” soyadı, TBMM’de 24 Kasım 1934 tarih ve 2587 sayılı kanunla verilmiştir. ATATÜRK soyadını, Türk Milleti ona layık görmüştür.

2- Alışkanlıklardan kaynaklanan bir tanımlama hiç değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun adı; Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. ATATÜRK alışkanlıkla değil gururla, onurla, mutlulukla, şan ve şerefle söylenir. Bunu hissedemeyenlerin anlaması mümkün değildir.

3- Kategorizeden ne kast ettiğini Milletimize, içinde bulunduğu kurumun yetkililerine havale ediyoruz. Ancak, ATATÜRK soyadından neden rahatsız olduğunu açıklamasını da bekliyoruz.

ATATÜRK’ün kurduğu partide, ATATÜRK demeyi reddederek görev yapılıyor olması manidardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük ATATÜRK’le ve Cumhuriyetin kazanımlarıyla uğraşmak Milletimizin, Ülkemizin ve demokrasimizin hayrına da yararına da değildir.

İL BAŞKANINA TEPKİLER BÜYÜYOR:
“ONURLA GURURLA HER ORTAMDA SOYADINI SÖYLERİZ”
Gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partimiz CHP’nin kurucusudur. Adını her yerde ve her koşulda; onurla, gururla söyleriz. ATATÜRK’e bir kez daha saygı ve şükranımı sunuyor, “iki eseri”ne ve ismine her zaman sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan ediyorum” dedi.

“ATATÜRK SOYADIYLA SORUNLU BİR CHP İL BAŞKANI VAR”
CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Sözcü Gazetesi’nde Serpil Yılmaz’ın köşe yazısının linkini paylaşarak tepkisini gösterdi. Kaftancıoğlu için ise şunları ekledi: “M. Kemal’in Askeri” olmayı reddeden, ATATÜRK soyadı ile de sorunlu bir CHP İL BAŞKANI !!! Atatürk’e atfen “Gazi Mustafa Kemal” ismini kullanmayı tercih ettiğini söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: “Kendimi ait hissettiğim bir ifade – Sözcü Gazetesi”

“BU KİMSENİN NE HADDİ NE DE HAKKIDIR”
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen: “Bütün kurucu liderler siyasal tarihte soyadlarıyla yer alırlar. Bu saygınlık kimsenin lütfuna bağlı değildir. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi, kurucusu ve liderini ismiyle anmak laubaliliği hiç kimsenin ne haddi ne de hakkıdır. ATATÜRK’e layık olmak da bir erdemdir.”

“ATATÜRK TÜRKİYE’DİR”
CHP Üyesi Çetin Çapan Atatürk demekten onur duyduğunu ve onur duymayanların bu onuru anlayamayacağını #AtatürkTürkiyedir diyerek söyledi: “Mustafa Kemal’e #Atatürk demekten her zaman onur duydum, bu onuru yaşamaya devam edeceğim. #AtatürkTürkiyedir”

”KAFASI KARIŞIK OLANLAR”
CGP İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi “Partimizin bir il başkanı Atatürk demeyi tercih etmezmiş. Millet gönlüne koyup haykırdıktan sonra sen demesen ne yazar. Ama unutma burası CHP. Kafası karışık olanlar iyi bilsin, bu partide 10 Aralık’tan önce 29 Ekim gelir. Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” açıklamasını yaptı.

”LÜGAT PARÇALIYOR”
CHP eski milletvekili Şerafettin Trupcu da Canan Kaftancıoğlu’na tepki gösteren isimlerden.
Turocu sosyal medya paylaşımında “Uçak fabrikalarını kapatıp uçak, Hıfzıssıhha’yı kapatıp aşı, Pandemi hastanesini kapatıp şifa bulama! Eğitim devrimini Arap çölüne çevir. Sayısız eserleri olan Atatürk’ün adını Erdoğan söylerken, Gül’ümüz tam hecelerken, İl başkanımız Atatürk üzerinden yeniden lügat parçalıyor!” dedi.

“ATATÜRK’ÜN RUHU ŞAD OLSUN!”
CHP PM Üyesi Eren Erdem ise SAKARYA Meydan Muhaberesi üzerinden tepkisini gösterdi. Erdem aynen şunları söyledi: “Tam 99 yıl geçti. Emperyalist işgal ve sömürgeciliğe karşı verilen kurtuluş savaşının dönüm noktası olan #SakaryaMeydanMuharebesi nin üzerinden 99 yıl geçti. O büyük mücadelenin mimarları, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun”

— NE OLMUŞTU? —
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları’nın onur konuğu oldu. Toplantı CHP’nin 97. kuruluş yıl dönümüne denk gelen 9 Eylül günü yapıldı.
ATATÜRK DEMEDİ
“Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği” başlıklı bir sunum yaptı, katılımcıların sorularını yanıtladı. Kaftancıoğlu, yaklaşık 1.5 saatlik konuşmasında Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ismini kullandı.
KAFTANCIOĞLU BEKLEDİĞİ SORUYU ALDI
Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, Kaftancıoğlu’nun ifade biçiminin katılımcılar arasında yer alan gazeteci Uluç Gürkan’ın gözünden kaçmadığını ve bunun bir soruyla cevabını aldığını köşesinde yazdı.
Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi Uluç Gürkan, Kaftancıoğlu’na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi” diye sordu.
“KENDİMİ AİT HİSSETİĞİM İFADE”
Kaftancıoğlu’nun yanıtı ise şu oldu: “Kişilerin isimlerinden söz ederken belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”
MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ SLOGANINI YANLIŞ BULUYOR
“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını militer bulan Kaftancıoğlu’nun, “Mustafa Kemal’in yoldaşlarıyız” demeyi tercih ettiği de bu ifade ile yeniden akıllara geldi.
13 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |