Ana Sayfa Uncategorized 12 Haziran 2020

KÜRT TUTUKLUYU GİZLİCE İDAM ETTİLER

KÜRT TUTUKLUYU GİZLİCE İDAM ETTİLERHedayat Abdollahpour üç hafta önce Devrim Muhafızlarının gözaltına alındıİran: Kürt tutuklu Devrim Muhafızları…

KÜRT TUTUKLUYU GİZLİCE İDAM ETTİLER
Hedayat Abdollahpour üç hafta önce Devrim Muhafızlarının gözaltına alındı
İran: Kürt tutuklu Devrim Muhafızları tarafından gizlice idam edildi.
Uluslararası Af Örgütü, İran makamlarının kısa süre önce Devrim Muhafızları gözaltında gizlice idam edilmiş olabilecek bir Kürt mahkumun kaderini ve yerini acilen açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi.

Hedayat Abdollahpour’un güvenliği için korkular, dün İran’ın Batı Azerbaycan eyaletindeki Urumieh şehrinde Cümle Uygulama Merkezi başkanı sonrasında, ailesine üç hafta önce Oshnavieh şehrinde idam edildiğini söyledi.

Devrim Muhafızları ile İran Kürt Demokrat Partisi üyeleri arasındaki silahlı çatışma ile ilgili olarak son derece adil olmayan bir duruşmanın ardından 2017 yılında ölüm cezasına çarptırılan Abdollahpour, 9 Mayıs’ta açıklanmayan bir yere transfer edildi. Ailesi ve avukatları umutsuzca o zamandan beri daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorlar. Yaklaşık üç hafta önce bir savcılık Abdollahpour’un avukatlarına Urumieh’te bir Devrim Muhafızları gözaltı tesisinde olduğunu söyledi, ancak infaz edilmesi planlandığına dair bir gösterge yoktu.

Abdollahpour’un ailesi dün neden infaz hakkında önceden bilgilendirilmediklerini sorduğunda, yetkili daha fazla bilgi vermesine izin verilmediğini ve yalnızca infazın “yukarıdan bir emir” sonrasında gerçekleştirildiğini belirterek, Devrim Muhafızları.

12 Mayıs’ta Urumieh savcı yardımcısı Abdollahpour’un ailesine şunları söyledi:
“İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları size akrabanızın nerede olduğunu söylemediğinde, mezarlığa başvurmanız daha iyi olur.”

23 Mayıs’ta avukatlarına aynı savcı yardımcısı Abdollahpour’un hayatta olduğunu ve Urumieh Devrim Muhafızları istihbarat birimi tarafından işletilen bir gözaltı tesisinde tutulduğunu, ancak daha fazla bilgi verilmediğini söylediler. İran yasası, yetkililerin avukatlara müvekkillerin planlanan infazları hakkında 48 saat önceden bildirmelerini ve akrabalarına son ziyaretlerini yapmalarını gerektirmektedir. Abdollahpour’un avukatlarına bugüne kadar infaz edildiği bildirilmedi.

Af, İran makamlarının, bu tür bir istismarın kurbanının kaderini veya nerede olduğunu açıklamayı reddettikleri sürece, zorla kaybetme suçunu – uluslararası hukuk kapsamında bir suç – işlediğine inanıyor. İranlı yetkililer, etnik azınlık gruplarının üyelerini gizlice yürütme ve onları işaretlenmemiş mezarlara gömme konusunda uzun bir geçmişe sahipler, bazen yıllar sonra ölümlerin ayrıntılarını ortaya çıkarmayı reddediyorlar.

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Diana Eltahawy şunları söyledi: “Hedayat Abdollahpour gizlice idam edildiyse, bedeni derhal ailesine iade edilmeli ve yasadışı infazını çevreleyen koşullar hakkında bağımsız bir soruşturma yürütülmelidir.

“İranlı yetkililerin Hedayat Abdollahpour’un ailesi ile bu acımasız oyunları oynaması, insan hayatına olan saygısını daha da gösteriyor. Gerçeği açığa vurmayı reddederek, sevdiklerine kasten anlatılmamış zihinsel acı ve sıkıntıya neden oluyorlar. ”

Hedayat Abdollahpour’un tutuklanması
Hedayat Abdollahpour, Ağustos 2016’da, Devrim Muhafızları ile İran Kürt Demokrat Partisi üyeleri arasındaki silahlı çatışma ile o yıl 14 Haziran’da tutuklandı.

Tutuklanmasının ardından Abdollahpour, Devrim Muhafızları tarafından işletilen bir gözaltı tesisinde 78 gün hücre hapsinde tutuldu. Ailesi, bu süre zarfında işkenceye maruz kaldıktan sonra bir kulağında işitme duyusunu kaybettiğini söylüyor. Sürekli olarak reddettiği İranlı bir Kürt Demokrat Partisi üyesi olmakla suçlandı. Daha sonraki mahkumiyeti ve ölüm cezası, Abdollahpour’un mahkemede geri çektiği zorla “itiraflara” dayanan son derece haksız bir duruşma sonrasında geldi. Mahkemenin Af Örgütü’nün gözden geçirdiği kararı, Abdollahpour’un silah sahibi olmadığını ve silahlı çatışmalar sırasında bile bölgede olmadığını kabul etti.

Geçen ayın sonlarında Abdollahpour’un af için başvurusu, İran Af ve Komisyon Komisyonu tarafından ikinci kez reddedildi. Af her durumda ölüm cezasına karşıdır. Örgüt geçen yıl yıllık ölüm cezası raporunda İran’da en az 251 infaz kaydetti. amnesty.org.uk
12 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |