Ana Sayfa Uncategorized 8 Ocak 2020

Nevşehir’de tarih ve kültür yağması için altyapı oluşturuluyor

Nevşehir Kalesi yenileme alanı kararı ile talan ve işgal meşrulaşacak, yargıya taşıyoruz Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Nevşehir…

Nevşehir Kalesi yenileme alanı kararı ile talan ve işgal meşrulaşacak, yargıya taşıyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Nevşehir Kalesi ve çevresinin 8 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile yenileme alanı olarak belirlenmesine tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  bu kararın Nevşehir bölgesinin işgalinin ve talanının meşrulaştırılmasının yeni adımı olduğunu belirterek, “Nevşehir Belediyesi, daha önce Nevşehir Kalesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında 11 tescilli binada kepçe ve kamyonlarla ‘temizlik’ adı altında kazı yapmış, yapılara büyük zarar vermişti. Konuyu yargıya taşımıştık. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı kararı ile yenileme alanı ilan ederek, Nevşehir bölgesinde tarih yağması yapılacaktır. Kararı yargıya taşıyoruz” diye konuştu.

Nevşehir Kalesi ve çevresi kazı ve temizlik adı altında çok kültürlü yapısından arındırılmış, eserler yok edilmiştir

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kapadokya bölgesi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Türkiye’deki önemli tarihi ve doğal yerlerimizden bir tanesidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandında olduğu için buranın çok uzun süredir maruz kaldığı tahribatı yakından takip ediyoruz ve gündeme taşıyoruz. Bu kararla birlikte yine betonlaşmanın ve otelleşmenin önü açılmaktadır. ‘Türk turizmine katkı sağlayacağız’ diye yapılan tarih yağması nedeniyle birkaç yıl sonra Nevşehir’deki doğal güzelliklerimiz ve kültürel mirasımız kalmayacaktır. Nevşehir bölgesi ve çevresini eski fotoğraflarıyla karşılaştırdığımızda doğal güzelliklerimizin bir bir nasıl yok edildiği açıkça görülmektedir. Burası bir dünya mirasıdır, çok büyük titizlikle korunmalıdır.

Candan, “Nevşehir Kalesi ve Çevresi kazı ve temizlik adı altında çok kültürlü yapısından arındırılmış, eserler yok edilmiştir. Bu yenileme alanı kararı ile yok edilen kültürün yerine, turizm adı altında beton getirmektir. Nevşehir kalesinde bir tarih silinmiştir, yenileme ile yerine getirilen ise turizmi geliştirme adı altında rant alanıdır” dedi.

Candan, “Kapadokya bölgesinde üst üste alan yönetimi belirlenmesi,  Kapadokya alanı hakkında kanun çıkarılması, Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın milli park statüsünün kaldırılması bölgenin tamamının tehdit altında olduğunu göstermektedir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bilim ve teknikten aldığımız güçle tarihi ve doğal güzelliklerimizi korumaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Share to Diğer 24 Metal işçileri ücretli izin istiyor DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı araştırmaya göre, metal işçilerinin yüzde 94’ü işyerinden kaynaklı kendini risk altında hissediyor. İşçiler ücretli izin ve ekonomik destek talep ediyor. 275 metal işçisinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, metal sektöründeki işyerlerinde virüse karşı yeterince önlem alınmadığını ortaya koyuyor. Buna göre, her 10 işçiden 6’sı, virüse karşı korunma mesafesi olan 1 metreden daha yakın mesafede çalışıyor. Araştırma kapsamındaki işçilerin yüzde 46,7’si işyerlerinde ateş ölçümü yapıldığını, yüzde 45,6’sı işveren tarafından bilgi verildiğini, yüzde 34,8’i işyeri sendika temsilcisinin bilgi verdiğini, yüzde 33’ü genel temizlik yapıldığını, yüzde 30,7’si ise yemek saatlerinin yeniden düzenlendiğini ifade ediyor. Her 10 işçiden biri ise işyerinde virüse karşı herhangi bir tedbir alınmadığını söylüyor. ADVERTISING İşçilerin yüzde 78’i virüs riskinin artacağını düşünüyor. Metal işçilerinin öncelikli talepleri ise ücretli izin ve ekonomik destek. Her 10 işçiden 9’u ücretli izin istiyor. SU VE DOĞALGAZ PARASIZ OLSUN İşçilerin neredeyse tamamı (yüzde 97’si) bu süreçte borç nedeniyle su ve doğalgaz kesinti yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Yüzde 96’sı okullar tatilken çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmesi talebine katılıyor. Salgın döneminde her eve belli miktarda içme suyu ve doğalgazın parasız sağlanması fikri de yüzde 95 oranında destek alan görüşlerden. İşçilerin yüzde 68’i ise salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi taraftarı. Metal işçileri, hükümetin virüsle mücadele konusunda başarılı olduğu fikrine temkinli yaklaşıyor. Hükümeti bu konuda başarılı ya da çok başarılı bulan işçilerin oranı yüzde 48. Hükümeti başarısız bulanların oranı yüzde 14. Buna karşın işçilerin yüzde 37’si, virüse karşı alınan tedbirleri ne başarılı ne de başarısız olarak değerlendiriyor.

Share to Diğer 24 Metal işçileri ücretli izin istiyor DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı araştırmaya göre, metal işçilerinin yüzde 94’ü işyerinden kaynaklı kendini risk altında hissediyor. İşçiler ücretli izin ve ekonomik destek talep ediyor. 275 metal işçisinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, metal sektöründeki işyerlerinde virüse karşı yeterince önlem alınmadığını ortaya koyuyor. Buna göre, her 10 işçiden 6’sı, virüse karşı korunma mesafesi olan 1 metreden daha yakın mesafede çalışıyor. Araştırma kapsamındaki işçilerin yüzde 46,7’si işyerlerinde ateş ölçümü yapıldığını, yüzde 45,6’sı işveren tarafından bilgi verildiğini, yüzde 34,8’i işyeri sendika temsilcisinin bilgi verdiğini, yüzde 33’ü genel temizlik yapıldığını, yüzde 30,7’si ise yemek saatlerinin yeniden düzenlendiğini ifade ediyor. Her 10 işçiden biri ise işyerinde virüse karşı herhangi bir tedbir alınmadığını söylüyor. ADVERTISING İşçilerin yüzde 78’i virüs riskinin artacağını düşünüyor. Metal işçilerinin öncelikli talepleri ise ücretli izin ve ekonomik destek. Her 10 işçiden 9’u ücretli izin istiyor. SU VE DOĞALGAZ PARASIZ OLSUN İşçilerin neredeyse tamamı (yüzde 97’si) bu süreçte borç nedeniyle su ve doğalgaz kesinti yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Yüzde 96’sı okullar tatilken çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmesi talebine katılıyor. Salgın döneminde her eve belli miktarda içme suyu ve doğalgazın parasız sağlanması fikri de yüzde 95 oranında destek alan görüşlerden. İşçilerin yüzde 68’i ise salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi taraftarı. Metal işçileri, hükümetin virüsle mücadele konusunda başarılı olduğu fikrine temkinli yaklaşıyor. Hükümeti bu konuda başarılı ya da çok başarılı bulan işçilerin oranı yüzde 48. Hükümeti başarısız bulanların oranı yüzde 14. Buna karşın işçilerin yüzde 37’si, virüse karşı alınan tedbirleri ne başarılı ne de başarısız olarak değerlendiriyor.Tema Tasarım |