Ana Sayfa Yazarlar 1 Eylül 2020

ANIT

*ANIT *Biz Türk milletinin, ulusal bayramlarımızın en yoğun AYI olan, ağustos ayındayız.. .Ey Malazgirt, Dandanakan,dan, başlayıp, Kurtuluş…

*ANIT *
Biz Türk milletinin, ulusal bayramlarımızın en yoğun AYI olan, ağustos ayındayız.. .
Ey Malazgirt, Dandanakan,dan, başlayıp, Kurtuluş Savaşı’mızın, bir destan yazılarak, kazanılıp, bu toprakları, bize ÜLKE yapanlar, huzurunuzda saygıyla eğilir minnet duygularımı arzederim..
Hepinizin ruhuna binlerce kez Fatiha..
Çünkü siz, bizim için bu topraklar ve bayrak için vatan için toprağa şehit düştünüz..
Milli bayramı olmayanların dini bayramı da yoktur,olamaz,.
çünkü vatanları yoktur … Vatan varsa, üstünde yaşayan insan varsa, o insanların ancak, dini de olabilir…
Bu ZAFERLER AYINI, Kutlamak istemeyenler, isyanımızın nedenlerinin sadece binde biri olan,yaşanmış gerçek olayları, öğrenmek için, şu yazıyla, eksiksiz, anlatılanları lütfen okuyun… ve her yer ve zamanda, üşenmeden anlatın. ..çünkü bu varoluşun temelinde, o olayları yaratan ların kanı, canı var…
Buyurun lütfen okuyun….

*..22 Ağustos 1922’de Aydın’ı işgal eden Yunan askerleri Araplı Köyü katliamını gerçekkeştirir. Yunan Komutan Bakoyanis’in bir sabah canı petekli bal çeker. Komutan, işbirlikçilerinden biri olan Sarı İmam’ı çağırtarak, canının bal çektiğini söyler ve kendisinden bal getirmesini ister.

Sarı İmam da Aydın’da en güzel balın üretildiği Araplı köyüne, köyün en çok kovanı olan Softaoğlu Halil’in evine gider. Yunan komutanın çok acele bal istediğini söyler. Softaoğlu Halil petekleri yeni kestiğini ve kesilen balları da sattığını, birkaç gün beklerlerse bal verebileceğini söyler.

İstediği balı bulamadan komutanın yanına dönen Sarı İmam, köylülerin bal vermediğini ve asi efelere yataklık yaptıklarını anlatır. Zaten Anadolunun Türk halkına işkence yapmak, kıymak için bahane arayan Yunanlı komutan bu durum üzerine Araplı Köyüne gider ve köyü kuşatır.

Köyde bulunan bütün erkeklerin köy ortasında toplanmasını emreder. 22 Ağustos 1922 tarihinde köy odası önünde bulunan Piynar (Pırnal) ağacına 12 kişiyi ayaklarından astırarak askerlerine kurşunlatır.

Ardından komutanlarının emriyle Yunan askerleri 44 kişiyi urganla bağlayarak köyün dışında bulunan Dervişyeri Mevkii’ne götürür ve makineli tüfekle tarayarak katleder. Bu 44 köylünün cansız bedenleri kurda kuşa yem olur. Yunan askerleri köyden çekildikten sonra köyün kadınları buraya gelerek kurttan kuştan ne kaldıysa toprağa gömerler.

Başlarına taşlardan birer şahide dikerler. Yıllarca köy kadınlarının erkeklerinin ardından ağladığı Araplı Köyü’nün adı Kurtuluş Savaşımızdan sonra akan gözyaşları unutulmasın diye Gözpınarı olarak değiştirilir.

Araplı Köyü’nde Yunan işgalinden önce nüfus 315’dir. Yunan Araplı Köyü’nde işgal boyunce 245 kişiyi katlederek şehit etmiştir. Kurtuluş Savaşımız bitip Araplı köylüsü özgürlüğüne kavuştuğunda köyün nüfusu 100’den azdır.

Aydın Efeler ilçesi Gözpınar Şehitliği Abidesi Yunan’ın 22 Ağustos 1922’de gerçekleştirdiği katliamın şahidi olarak dimdik ayaktadır ve Dünyaya 20. yy başında Yunan’ın Anadolu topraklarında Türk milletine yaşattığı acıları haykırmaktadır.

Şehadetlerinin 98. seneyi devriyesinde Gözpınar Köyü şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.türbelere gidip bilmem ne hocadan,yatırdan, dua ile birşeyler isteyen, olmayacak şeye amin diyenler, ona Fatiha okuyan eblehleredir sözüm…

Siz, kıyıda köşede, sessizce sade bir taştan oluşan, dikili, bakımsız, üstü yeşil çuhasız,üzerinde yazı ile ne olduğu gayet açık ve net belirtilen, bir anıt önünde durup, yazısını okuyup,bu anıt niçin burda acaba deyip, sebebini öğrenip , onlarca kişinin şehadeti için,aziz, ruhlarına, hiç Fatiha okudunuzmu? ..
Okuyun..
onlar sizin bu güne gelmeniz için can verenlere ait anıtlar.. .
Ne idüğü belirsiz bir türbe, yada içi boş mezar hiç değil….
Hoş kalın hoşça kalın…..
TAŞKIN’CA – Hüseyin Taşkın
02 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makale ve Yazılarına Göz Atmak İster Misiniz!

http://ozgurifade.com.tr/kara-fatma/
http://ozgurifade.com.tr/musluman-ulkeler-ve-cumhuriyet/
http://ozgurifade.com.tr/zafer-cocuklari/
Google News

İlginizi çekebilir

ÇÖMEZ DEVLET HA!

ÇÖMEZ DEVLET HA!
Tema Tasarım |