Ana Sayfa Yazarlar 9 Eylül 2020

HASAN TAHSİN

HASAN TAHSİNİsviçre’ye gidebilmek için aldığı pasaportta babasının adını kullandığı için gerçek adı Osman Nevres gölgede kalmış oldu,…

HASAN TAHSİN
İsviçre’ye gidebilmek için aldığı pasaportta babasının adını kullandığı için gerçek adı Osman Nevres gölgede kalmış oldu, asıl bildiğimiz adıyla HASAN TAHSİN’in… Diğer bir deyişle, işgal kuvvetlerine ilk kurşunu atarak milli mücadeleyi başlatan ve bulunduğu yerde Yunan askerleri tarafından öldürülen o vatan aşığı gazeteci Tahsin’in…

Ve bu da onun çok bilinmeyen ibretlik bir anısı:
1909 ve 1914 yılları arasında Fransa’ya gider. Paris’de Sorbonne’a kaydolan Osman Nevres, “siyaset bilimleri” eğitimi görmeye başlar. Burada Belçikalı sosyalist Emile Vandervelde’nin konferanslarını izler. Bu sırada İtalyanların Trablusgarp’a saldırmaları üzerine Avrupa’da Türkler aleyhindeki propaganda da son sınırına ulaşmıştır. Osman Nevres, bunlara seyirci kalamaz. Saldırgan durumda olan İtalyanların mazlum, Türklerin zalim gösterilmelerinin doğru olmadığını söyler.

Trablus Savaşı’nın sürdüğü günlerde Osman Nevres, bu savaşla ilgili bir belge filminin Paris’in ünlü sinemalarından Olimpia’da oynandığını duyar ve heyecanla filmi seyretmeye koşar. Film başlayınca Osman Nevres yerinde duramaz hale gelmiştir. Filmde Türkler barbar ve zalim insanlar olarak, Trablus’a saldıran İtalyanlar ise mazlum gösteriliyordur.

Seyirciler perdede Türk askerlerini görünce yuhalıyor, İtalyan askerlerini alkışlıyorlardır. Osman Nevres dayanamaz ve oturduğu sandalyeyi perdeye fırlatır. Beyaz perde boydan boya yırtılmıştır. Sandalyenin arkasından Osman Nevres de sahneye fırlar ve Fransızca “ışıkları yakın” diye bağırır.

Seyircilerin korku ve şaşkınlık içinde bağırmaları üzerine makinist filmi durdurur ve ışıklar yanar. Osman Nevres sinirli bir sesle konuşur:
“Benim sizlerden ne farkım var? Sarbonne Üniversitesi’nde okuyor ve sizin dilinizi konuşuyorum. Ben de Türküm. Türkler bu filmde gösterildikleri gibi vahşi ve zalim insanlar değillerdir. Onlar da en az sizin kadar uygardırlar..”

Osman Nevres daha konuşacakken sinema yöneticisinin şikayeti üzerine birkaç polis salona girmiştir. Genç Türk milliyetçisi haklı olmanın verdiği yüreklikle polislere:

“Olaya sebep olan benim, buyurun gidelim!..” der.

Osman Nevres, götürüldüğü karakolda şöyle konuşur:
”Ben vatanını seven bir insanın yaptığını yaptım. Fransa Hükümeti Osmanlı Devleti aleyhindeki bu kampanyayı durdurmazsa aynı davranışı pişmanlık duymadan tekrar yapabilirim..!”

Bu olay Fransız basınında derin yankılar uyandırır.
Stephan Lausenna bir yazısında Osman Nevres’le tanıştığını anlattıktan sonra “O bir vatanseverdir” demekten kendini alamamıştır…evet bu yurt zor zamanları içİn mutlaka içinden bir yiğit yetiltiştirmiştir ve, sinesinde..
Bu umut hep içimizde olsun dostlar.. Hoş kalın hoşça kalın..
(Derleme)
TAŞKIN’CA – Hüseyin Taşkın
09 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makale ve Yazılarına Göz Atmak İster Misiniz!

http://ozgurifade.com.tr/saray-benim-neyime/
http://ozgurifade.com.tr/bafabir-efsane-gol/
http://ozgurifade.com.tr/turk/
Google NewsTema Tasarım |