Ana Sayfa Yazarlar 28 Mayıs 2020

Yeni Dünya Düzeni: CORONA VE TÜRKİYE

Yeni Dünya Düzeni: CORONA VE TÜRKİYE Corona vürüsüyle tüm dünya sağlık sorunları yaşarken;bu kısacık sürede tüm dünyayı…

Yeni Dünya Düzeni: CORONA VE TÜRKİYE

Corona vürüsüyle tüm dünya sağlık sorunları yaşarken;bu kısacık sürede tüm dünyayı etkileyen ve dünya sağlık örgütlerinin çare olamadığı, yüzbinlerce insanın ölümüne yolaçmış ve dünya ekonomik bunalımlarında buna dayanamayarak kısıtlı tüketime halkın ihtiyaçlarını kısıtlı bir karşılamaya mecbur bırakmıştır.

Üretimler Durmuş ,sokaklara çıkma yasaklanmış ,yakın temaslar kesimiş ve bilinmeyen düşmana karşı topyekün savaşımlar başlatılmıştır..

Fakat bu düşman nekadar bilinmesede bir biyolojik veri olduğu uzun bir tedevi yada önlem süreciyle üstesinden gelineceği bilgi dahilindedir.

Ancak vürüsün engel tanımaması bir yana,ekonomiden güçlü empeyal ülkeler hertürlü donanımlarıyla bunu fırsata dönüştürerek yeni dünya düzeni; yeni haritalar yeni sınırlar oluşturma peşindeler..

Hatta bir iki yıl gibi kıssa bir sürede bu söyleyişi pratiğe dönüştürüp egemenliklerini daha geniş alanlara yayıp çok kutuplu sistemde sömürülerini hızlandırarak işgallara maruz bırakabilirler..

Şimdi arayışını aşı ve ilaç sanayiye yönlendiren  teknolojisi zengin ülkeler diğer yoksul ülkelere ya ilaç ya yaşam diyerek biraz daha tehditkar olacağını, bunu alamayacak ülkelerde ister istemez  mahkumiyeti kabul edeceklerdir.

Hal bu ilken; ülkemizin sağlık sosyoekonomik ve diğer yapılanmaları nasıl bir değişikliğe uğrayacağı,kapitalist sermayeye karşı nasıl direnileceğinin bir çözümünü sanırım düşünmüş olmaları gerekir.

Bilim ve teknolojinin önceliğimiz zorunlu gıda ihtiyaçları tarımın geliştirilip daha verimli olmasını sağlayarak mağduriyetlerin yaşanmamasını hep birlikte düşünmeliyiz. Gerek tarımda ve gerekse sanayide çalışan iş kesiminin işçi ve emek sınıfın üretime katılarak önce sağlık , önce Gıda ve bunların oluşumunu sağlayacak eğitim birimlerinin dahada gelişmesi öncelikli olanlara ağırlık verilerek her katmanda bilimcilere öncelikli alanlar açılmalıdır.

Bilinçli işçi üretici güç örgütlü mücadele olumsuzlukların anahtarı olacaktır.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Bulut Yağmur

28 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

BİRAZ SABAH’DI BU GÜN

BİRAZ SABAH’DI BU GÜN
Tema Tasarım |