Ana Sayfa Dünya 2 Ocak 2021

ABD’DE İLK KEZ BİR KADIN İDAM EDİLECEK

Lisa Montgomery: ABD federal idam cezasına çarptırılan tek kadın infazla karşı karşıya. Bir ABD temyiz mahkemesi, federal…

Lisa Montgomery: ABD federal idam cezasına çarptırılan tek kadın infazla karşı karşıya.
Bir ABD temyiz mahkemesi, federal ölüm cezasını bekleyen tek kadının yürütmeyi durdurmasını kaldırdı.

Lisa Montgomery, 2004’te bebeği kesip kaçırmadan önce Missouri’de hamile bir kadını boğdu. İnfaz devam ederse, neredeyse 70 yıl içinde idam edilecek ilk kadın federal mahkum olacak. Montgomery’nin infaz tarihi başlangıçta geçen ay için belirlenmişti, ancak avukatları Covid-19 ile sözleşme imzaladıktan sonra bir süre durduruldu.

Daha sonra Adalet Bakanlığı tarafından 12 Ocak’a ertelendi. Ancak Montgomery’nin avukatları, kalış sürerken tarihin belirlenemeyeceğini savundu. Bir mahkeme onun avukatlarının yanında yer aldı ve Cezaevleri Bürosu müdürünün ölümünü planlamasına ilişkin bir emri durdurdu.

Ancak Cuma günü bir yargıç kurulu, müdürün yasaya göre hareket ederek infazın gerçekleşmesine izin verdiği sonucuna vardı. Montgomery’nin hukuk ekibi , yargıçların kararlarını yeniden gözden geçirmeleri için bir dilekçe sunacaklarını söyledi .

Ölüm Cezası Bilgi Merkezi’ne göre ABD hükümeti tarafından infaz edilecek son kadın 1953’te Missouri’de bir gaz odasında ölen Bonnie Heady idi. Federal infazlar, Başkan Donald Trump’ın geçen yılın başlarında devam etmelerini emretmesinden önce 17 yıldır duraklamıştı.

Kalan infazlar devam ederse, Bay Trump, bir asırdan fazla bir süre içinde bir ABD başkanının en çok infazını denetlemiş olacak. Montgomery’nin infaz tarihi, seçilen Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinden sadece birkaç gün önce. Yıllardır bir Delaware senatörü olarak idam cezasının şiddetli bir destekçisi olan Bay Biden, şimdi göreve başladığında federal infazları sona erdirmeye çalışacağını söyledi.

Lisa Montgomery kimdir?
Adalet Bakanlığı basın açıklamasına göre , Aralık 2004’te Montgomery, Kansas’tan Bobbie Jo Stinnett’in Missouri’deki evine gitti .
“Montgomery, konuta girer girmez saldırdı ve kurbanın bilincini kaybedene kadar sekiz aylık hamile olan Stinnett’i boğdu” diyor.

Montgomery, Stinnett’in bedenini kesti ve bebeği kendisininmiş gibi geçirmek için yanına aldığı bebeği aldı. 2007’de bir jüri, Montgomery’yi ölümle sonuçlanan federal adam kaçırma olayından suçlu buldu ve oybirliğiyle bir ölüm cezası önerdi.

Ancak Montgomery’nin avukatları, çocukken dayak yüzünden beyin hasarı yaşadığını ve zihinsel olarak rahatsız olduğunu, bu yüzden ölüm cezasına çarptırılmaması gerektiğini söylüyor.

Federal ve eyalet infazları – fark nedir?
ABD adalet sisteminde, suçlar ya federal mahkemelerde, ulusal düzeyde ya da bölgesel düzeyde eyalet mahkemelerinde yargılanabilir. Sahte para veya posta hırsızlığı gibi belirli suçlar, ABD’nin taraf olduğu veya anayasa ihlalleri içeren vakalarda olduğu gibi otomatik olarak federal düzeyde yargılanır.

Ölüm cezası, mevcut tüm ölüm cezası kanunlarını iptal eden 1972 tarihli Yüksek Mahkeme kararıyla eyalet ve federal düzeyde yasaklandı. 1976 Yüksek Mahkeme kararı, eyaletlerin ölüm cezasını yeniden uygulamaya koymasına izin verdi ve 1988’de hükümet, cezayı federal düzeyde yeniden kullanılabilir hale getiren yasayı kabul etti.

Ölüm Cezası Bilgi Merkezi tarafından toplanan verilere göre, 1988-2018 yılları arasında federal davalarda 78 kişi idam cezasına çarptırıldı, ancak sadece üç kişi idam edildi. (REUTERS,BBC)
02 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

Rumsfeld’in savaş suçları

Rumsfeld’in savaş suçlarıTema Tasarım |