Ana Sayfa Dünya, Teknoloji 9 Ocak 2021

DEPREMLERDEN ORTAYA ÇIKAN PROJE KUBBE EVLER

Kurulması 2 Saat Ömrü 300 Yıl

Modüler bir ev üreticisi olan Japan Dome House, bölgede ki yoğun depremlerden yola çıkarak ürettiği strafor kubbe evler büyük ilgi görüyor.

KUMAMOTO DEPREMİ
16 Nisan 2016’da, Kyushu Eyaletindeki Kumamoto şehrin de 7.0 büyüklüğünde bir ana şok vurdu; depremde 49 kişi öldü ve yaklaşık 3.000 kişi yaralandı. Kumamoto ve Oita Vilayetlerindeki bir çok yapı çöktü ve alev aldı ve afet nedeniyle 44.000’den fazla insan evlerinden tahliye edildi.

ASO ÇİFTLİĞİ
Kyushu’da bir somma yanardağı üzerine kurulmuş sağlık temalı bir milli park olan Aso Farm Land beldesinde Aso Çiftlik Arazisinin “Köy Bölgesi”, yeni nesil polistiren köpükten yapılmış 480 adet sıkışık kubbe şeklindeki evden olışuyor. Kumamoto depremi meydana geldiğinde bu kubbeli evlerin hiçbiri hasar görmedi. Bu, yapımların teknolojisine olan ilginin artmasına neden oldu.

ŞİRKETİN İDDİASI ‘DÖRDÜNCÜ NESİL YAPI’
Ishikawa Eyaleti, Kaga City merkezli Japan Dome House , dördüncü nesil bir yapı malzemesi geliştirdiğini iddia ediyor (ahşap, demir ve betondan sonra); ve kubbe evinin, onu geleneksel malzemelerden ve ev şekillerinden üstün kılan birçok özelliğe sahip olması.

Firma, Tescilli teknolojiyi kullanarak, malzeme ve gıda kaplarının nakliyesi için kullanılan köpükten çok daha güçlü ve daha kompakt olan genişletilmiş bir polistiren (EPS) ürünü geliştirdiğini ifade ediyor.

FİRMADAN YAPILAN AÇIKLAMADA KUBBE EVLERİN ÖZELLİKLERİ ŞÖYLE SIRALANIYOR
* Kubbe şekli, inşaatta direk ve kirişlere ihtiyaç duyulmaması ve son derece hafif olması nedeniyle kubbe evi depreme son derece dayanıklıdır.
* Genleşmiş polistiren ayrıca çok yüksek ısı yalıtım özelliklerine sahiptir. Bu, kubbe şekli ile birleştiğinde (havanın konveksiyonla dolaşımına izin verir ve köşelerde birikmesini önler) kubbe evini oldukça enerji tasarrufu sağlar.
* Polistiren ayrıca paslanmaz veya çürümez ve termit istilasına maruz kalmaz. Montajdan sonra Kubbe Evin duvarları da yangın geciktirici ile kaplanmış ve evleri yanmaz hale getirmiştir.
* Kubbenin aerodinamik şekli, onu doğrudan rüzgardan korur. Dahası, parçaların bacakları temele güvenli bir şekilde gömülüdür, böylece çok şiddetli tayfunlara bile dayanabilir.
* Genleşmiş polistirenin özelliklerinden biri, basınç kuvvetine karşı yüksek direncidir. Üstelik, sağlam kubbe yapısı ve yuvarlak şekli, kar birikimi söz konusu olduğunda ona mükemmel uyum sağlar.
* polistiren köpük yapı malzemesine antioksidan bir çözelti yoğurulduğu için evlerinin yaşamak için sağlıklı olduğunu iddia ediyor. Yapım sürecinde formaldehit de kullanılmamaktadır.
* Kubbe Ev, parçaların bir araya getirilmesiyle inşa edilmiştir. Her bir parça sadece 70 kg ağırlığındadır, bu nedenle iş kolaydır ve üç veya dört kişi tarafından tamamlanabilir.
* Dome House ve şirketin özel olarak geliştirilmiş polistiren köpüğü, ayrıca Kara, Altyapı, Turizm ve Sanayi Bakanlığı tarafından ulusal bina yönetmeliklerine uygun olarak onaylanmıştır.

BİR ÇOK ALANDA KULLANILA BİLİNİR
Şirket, kubbe evlerinin Japonya’da sadece konut olarak değil, aynı zamanda küçük oteller, buhar odaları, tapınaklar ve kiliseler, çocuk bakım merkezleri ve eğitim tesisleri ve hatta karaoke barları olarak da kullanıldığını söylüyor. Hızlı bir şekilde monte edilebildikleri için, doğal afetlerden tahliye edilenler için geçici konut olarak kullanmaya müsait yapılar olduğunu ifade ediyor.

DEPREM AFETZEDELER İÇİN KONTEYNER YAPILARIN YERİNİ ALA BİLİR
Depremlerde evleri yıkılan ve evsiz kalan depremzedeler için koyteyner yapılar inşa ediliyor. Bu yapılar hem üretim, hem taşıma, hemde maliyet olarak tartışmalı olduğu biliniyor. Yine bu yapılarda kalan depremzede ve afetzedelerin konteyner yapılardan memnun kalmadıkları da bir çok kez tartıma konusu olmuştu.

Japonya da deprem tehlikesi karşısında ortaya çıkan bu kubbe modellerin deprem ve afetzedeler için kullanıla bilirliği üzerinde bir çok görüş bulunuyor.
09 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |