Ana Sayfa Dünya, Magazin 6 Ocak 2021

HENLEY ŞİRKETİ DÜNYANIN PASAPORT VERİLERİNİ YAYINLADI

Türkiye Kaçıncı Sırada!

İsviçre Henley & Partners şirketi global pasaport verilerini güncelledi.
 
2021 Henley Pasaport Endeksi’nde Asya Pasifik Hüküm Sürüyor. Şirketin web sitesinde yayınlanan istatistiklere göre Japony, Singapur ve Almanya ilk üç de yer alırken listenin son üç basamağında Afganistan, Irak ve Suriye yer aldı.
 
JAPONYA LİSTE BAŞI
İlk sırada, vatandaşları 191 ülkeyi vizesiz ziyaret edebilen Japonya aldı . Singapur ikinci sırada (190 eyalet), onu Almanya ve Güney Kore (her biri 189 eyalet) izliyor . Ayrıca, liderler arasında Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada var.
 
Müslüman ülkeler için de Malezya 14. sırada yer alırken; Türkiye 53. , Kuweyt 55.. , Katar 56. sırada yer aldı.
 
2021 Henley Pasaport Endeksi hakkında
16 yıla yayılan tarihsel verilerle Henley Pasaport Endeksi , sahiplerinin önceden vize olmadan erişebilecekleri varış noktalarının sayısına göre dünyadaki tüm pasaportların orijinal sıralamasıdır. Orijinal olarak Dr. Christian H. Kaelin tarafından oluşturulan sıralama, dünyanın en büyük ve en doğru seyahat bilgileri veritabanını tutan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nden (IATA) alınan özel verilere dayanmaktadır ve kapsamlı, devam eden araştırmalarla geliştirilmiştir. Henley & Partners Araştırma Bölümü İle birlikte Kälin – Milliyet Endeksinin Kochenov Kalite , Henley Pasaport Endeksi küresel vatandaşlar için önemli bir referans aracı ve bu alanda hükümet politikası için standart referans olarak kabul edilir.
 
Henley & Partners şirketinin Dünya Genelinde 33 ülkede Ofisleri bulunuyor. İşte o ülkeler:
Antigua ve Barbuda, Avustralya, Avusturya, Kanada, Çin (Şanghay), Kıbrıs, Dubai (BAE), Grenada, Hong Kong, Hindistan (Delhi NCR), Hindistan (Mumbai), Jersey (Britanya Adaları), Letonya, Malezya, Malta, Moldova, Karadağ, Nijerya, Filipinler, Portekiz, Singapur, Slovakya, Güney Afrika (Cape Town), Güney Afrika (Durban), Güney Afrika (Johannesburg), Güney Kore, St. Kitts ve Nevis, St. Lucia, İsviçre (Cenevre), İsviçre (Zürih), Tayland, Birleşik Krallık, Vietnam.
06 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Tema Tasarım |